Audio

Publikováno 21. února 2013 | Pavel Víšek

0

CD přehrávač se síťovými funkcemi YAMAHA CD-N500

Výtečná ergonomie
Retro v designu firemních strojoven ze 70. let aktuální generaci komponentů spojuje, i když u zesilovačů je výraznější. Nebýt otočného ovladače vpravo, tak vypnutý CD-N500, který se vyrábí v černém a stříbrném provedení, od zmíněných modelů CD přehrávačů nerozlišíme. Čelní panel tvoří rovná broušená hliníková deska o tloušťce 5 mm. Stejná jsou štíhlá obdélníková i čtvercová (ještě plastová) tlačítka; žluté indikační LED diody mají decentně nastavený jas. Navenek se rozměrově neliší ani bílý fluorescenční displej s bodovou matricí, ale protože je v permanenci v různých režimech, zobrazuje v jediném řádku větší znaky, které jsou dobře čitelné i z odstupu (delší informace „odrolovává“). Postupně narazíme ještě na další odlišnosti: horní stěna a základna tuhého šasi z ocelového plechu, jež trůní na čtyřech odpružených patkách, dostaly přidané antirezonanční desky. Centrálně umístěná mechanika od čínské firmy AsaTech je vybavena nízkým plastovým podavačem (ten odpovídá základnímu CD-S300, vyšší CDS700 má už „šuplík“ z hliníku), který nevyjíždí úplně, takže manipulace s disky vyžaduje více pozornosti. Pracuje však svižně a spolehlivě, dostala totiž do vínku inteligentní servo, které sleduje její klíčové parametry a díky vlastnímu digitálnímu zvukovému procesoru i signál čtený z CD a případné problémy kompenzuje. Strategická poloha mechaniky uvnitř skříně odděluje napájecí zdroje (jeden používají síťový klient s portem USB, druhý všechny ostatní obvody) od D/A převodníku, osazeného obvodem Burr-Brown se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Obvody CD přehrávače a síťového klienta jsou odděleny, aby nedocházelo k nežádoucím vzájemným interferencím. 

Vrátíme-li se k čelnímu panelu, najdeme v jeho levé části vedle vypínače a portu USB, který lze využít také k přímému připojení iPodů, iPhonů a iPadů, přepínače Source (volí zdroj signálu) a Pure Direct (vypíná displej a nepotřebné obvody). Ergonomicky konstruktéři vyřešili ovládání CD-N500 na protilehlé straně: vpravo od standardních tlačítek CD přehrávače se nalézá otočný ovladač Select/ Enter (umožňuje v menu výběr položky, volbu potvrzujeme lehkým zatlačením) a tlačítko Return, jehož stisk vás vrátí o úroveň zpět. Kompletní nabídku samozřejmě zastane štíhlý dálkový ovladač s hliníkovým panelem, další možností je aplikace Network Player Controller, kterou si lze ve verzích pro strojky Apple a přehrávače s Androidem bezplatně stáhnout z internetu. Na zadním panelu vedle zásuvky pro síťovou šňůru najdeme pozlacené konektory cinch linkového a digitálního koaxiálního výstupu, který doplňuje optovýstup s konektorem Toslink. Výčet završuje ethernetová přípojka RJ-45, zprostředkovávající připojení k routeru po kabelu. 
 
Multikomponent 
Formátová kompatibilita přístroje s certifikací DLNA vyhovuje moderním standardům; u disků CD-R/RW se omezuje na komprimované audio MP3 a WMA (do 48 kHz a 16 bitů), ale u portu USB a sítí se nabídka rozrůstá o formáty AAC, ALAC, FLAC i WAV a CD-N500 přehrává i audiofilské soubory WAV 192/24 a FLAC HD. Podpoře se těší také informační tagy a u vybraných disků i CD-Text: informace displej zobrazuje po stisku tlačítka Display na dálkovém ovladači. Ke streamování souborů z pevného disku PC (či serveru) potřebujete, aby měl instalovaný aspoň přehrávač Windows Media Player 11. Pro poslech internetových rádií využívá CD-N500 zázemí serveru vTuner, takže si můžete prostřednictvím stránky vTuner Radio Guide vytvořit záložky pro oblíbené stanice. U přístroje lze povolit i zapínání po síti (pak spotřeba v režimu Standby vzrůstá na 3,5 W). Obsluha a uživatelský komfort nemají slabiny. 
CD-N500 jsem poslouchal s integrovaným zesilovačem Electrocompaniet ECI 6DS a redakčními reprosoustavami Sonus faber Concertino Domus, kabeláž byla značky Xsymphony. Projev CD přehrávače Yamaha odpovídá firemnímu ideálu přirozeného zvuku, který je výtečně prokreslený, což platí i pro středy, klíčové pro pravdivé podání témbrů vokálů a hudebních nástrojů. Dostatek čistých, neagresivních výšek vyvažují jisté, i když poněkud sametovější basy. Mezi klady je třeba připočítat ještě precizní, téměř analytické podání prostoru. To platí pro všechny zdroje digitálního signálu a formáty alespoň na úrovni kompaktního disku. 
 
 
YAMAHA CD-N500: 16 990 Kč
 
Rivalové: Přímí v dané kategorii chybí, nabízí se univerzální přehrávač Denon DBT-1713UD (11 990 Kč; S&V 9/12) 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑