Multimédia

Publikováno 27. února 2013 | Petr Žák

0

Kombinovaný přijímač GOLDEN MEDIA UNI-BOX 2

Bez DVB-T2 se totiž celé, s velkou slávou rozjížděné digitální pozemní vysílání, může rychle dostat na vedlejší kolej diváckého zájmu. Stále více majitelů velkoformátových televizorů chce sledovat programy ve vysokém rozlišení, zatímco DVB-T nyní nabízí jen nepříliš početnou nabídkou stanic v průměrné kvalitě. I když tuzemský start vysílání v DVB-T2 (jež bude dlouhodobě koexistovat s „obyčejným“ DVB-T) je zatím ve hvězdách, na trhu se už objevují první přijímače, které signál v této normě dokážou zpracovat. Mezi ně patří i Uni-box 2 z produkce firmy Golden Media, jenž má – obrazně řečeno – v německém pasu uvedeno jako místo narození Čínu… Přístroj je koncipován jako dvoutunerový, přičemž tunery jsou výměnné, takže uživatel se sám může rozhodnout, jakou kombinaci satelitního, pozemního či kabelového příjmu upřednostní. S ohledem na výjimečnost je konfigurace DVB-S2/DVB-T2, v níž jsme přijímač testovali, pro nás nejzajímavější, i když možnost využit onu „dvojkovou“ nadstavbu pozemního tuneru je zatím omezena jen na Prahu a Plzeň s jejich širším okolím. Nicméně tuner je samozřejmě schopen přijímat i nynější DVB-T, takže nic neriskujete. Naopak, pokud jste v dosahu zmíněného „testovacího“ vysílání, přibudou vám do palety pozemních stanic i ČT HD, ČT Sport HD, Prima HD, Barrandov HD plus jedna stránka s testovacím obrazcem. Oproti nabídce satelitu tedy nic zásadně nového, pouze do HD přepočítaný Barrandov…
 

Instalace na míru 
Jednou z prvních zajímavostí, na které narazíte už při vybalování, jsou výměnné přední panely – ozdobný pruh tak můžete mít v červené, zlaté i stříbrné barvě. Po odklopení lišty se objeví slot pro výměnný dekodér Common Interface (který pro příjem tuzemských programů budete potřebovat), štěrbina pro karty vestavěného dekodéru Conax (systém hojně užívaný západoevropskými společnostmi) a čtečka karet SD; v jejich sousedství je výborně čitelný bodový displej a rudě zářící kontrolka – obojí je samozřejmě viditelné i při zavřeném krytu. Výbavu uzavírá sada základních ovládacích tlačítek. Pokud zde hledáte i port USB, pak marně, je – nepříliš prakticky – pouze vzadu. Jinak je konektorová výbava vcelku standardní (HDMI, scart, AV atd.), nechybí v ní ale ani síťová přípojka LAN či digitální zvukový výstup v obou verzích – koaxiální i optické. 
Instalace přístroje vcelku dobře odpovídá jak znalostem laika, tak i uživatele pokročilého. Pro prvního má režim Autoinstalace, kdy přijímač „otestuje“ připojenou anténu/antény a naladí dostupné stanice. Je zřejmé, že systém je nastavený na příjem ze dvou pozic -Astra 1 a Astra 3 – tedy s monoblokem či dvojicí singl konvertorů a s DiSEqC přepínačem. Ale i když připojíte jinak konfigurovanou anténu, přijímač naladí maximum možného, byť s drobnými nepřesnostmi. V případě konfigurace pro jediný satelit na pozici 23,5° E, jejíž motorové ovládání bylo v této fázi testování přijímači „zatajeno“, byly stanice naladěné na této pozici přijímačem tvrdošíjně vydávány za společný obsah Astry 1 (19,2° E) a Astry 3 (23,5° E). Samozřejmě ale lze vstoupit do klasického ladění s definováním přijímané satelitní pozice i parametrů antény, možné je i přesné zadávání hledaných transpondérů. Nechybí ani možnost komunikace s motorovým ovládáním antény. V rejstříku instalace je sice i režim Fast Scan, mezi předdefinovanými operátory ale tuzemští chybějí, takže zmíněnou metodu v tomto případě nevyužijeme. 
K velkým přednostem přijímače patří možnost libovolně si upravit seznamy stanic (přesunout, vymazat, přejmenovat), a také funkci, která při zobrazení předvoleb podle abecedy zajistí, že přijímač si pořadí „pamatuje“ a v tomto režimu stanice zobrazuje opakovaně. Možná drobnost, rozhodně (bohužel) ne samozřejmost, ale nadmíru zpříjemňující každodenní obsluhu. Elektronický průvodce má běžnou podobu, rozhodně existují graficky povedenější. Mnohem lépe se povedl dálkový ovladač, klasicky uspořádaný, přehledný a solidně velký. Nahrávání s ALE… 
 
Jak je dnes obvyklé, nechybí ani možnost nahrát si sledovaný pořad na externí USB úložiště. V tomto ohledu Uni-box 2 rozhodně neboduje. Nahrávku totiž při ukládání na disk kóduje tak, že ji není možné nejen editovat na počítači, ale ani přehrávat na jiném přístroji. Jak se zdá, letitá práva uživatelů, potvrzená v soudních sporech už v časech Betamaxu a VHS, přestávají platit… Podle dostupných údajů to má na svědomí implementace této „ochrany“ do obslužné aplikace (middleware) zajišťující komunikaci karet s dekodérem Irdeto, prosazená vlivnými operátory. Takže zdaleka nejde o ojedinělý úlet tohoto modelu, naopak v rejstříku má tuto (dys)funkci většina nových levnějších přijímačů, včetně tzv. certifikovaných, nabízených pod záštitou operátorů. Pouze si nenechme věšet bulíky na nos -se zákonem na ochranu autorských práv to nemá nic společného. Že to využití přijímače citelně omezuje, je jasné, nahrávání se prakticky omezí na dočasnou archivaci – zhlédni a smaž. To sice ve většině případů postačuje, ale…. 
Zcela na úrovni doby nemůžeme považovat ani síťové funkce. Sice se lze připojit k FTP serveru a zkopírovat z něj na připojenou paměť přehrávatelné soubory, jinak je ale k dispozici jen RSS kanál se zprávami serveru Yahoo, předpověď počasí, u níž však všechny pokusy o zadání názvu konkrétního města selhaly, a starý známý server YouTube – zřejmě jediná smysluplná aplikace. Lépe je na tom Uni-box2 při reprodukci multimédií z externích USB pamětí. Přehrál téměř vše (včetně MKV, DivX, AVCHD či MP3 a JPEG), neznalost souborů FLAC asi nepřekvapí, spíše mrzí nemožnost spustit z kontejneru MKV i titulky (což u DivX zvládá, byť ne ve všech titulkových formátech). Stejně tak chybí podpora HbbTV. 
Uni-box 2 je jistě zajímavým kombinovaným přijímačem, nabízejícím ve výměnném tuneru DVB-T2 i výbavu cílenou do budoucnosti. Kvalita reprodukce je při obou typech příjmu na standardní úrovni, velmi dobře je vyřešena instalace i každodenní obsluha přístroje. Škoda omezených možností nahrávání, také síťové funkce by mohly být bohatší. 
 
GOLDEN MEDIA UNI-BOX 2: 3 590 Kč
 
 
 
Rivalové: Icecrypt S6000HD PVR (2 000 Kč) 
 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑