Audio

Publikováno 11. března 2013 | Pavel Víšek

0

Reproduktorové soustavy Harbeth P3ESR

Hi-tech klasika 
Designové retro je v kurzu, ale to u soustav P3ESR, které v roce 2010 získaly prestižní Grand Prix od redakce japonského časopisu Stereo Sound, tak docela neplatí. Ty totiž z koncepce monitorů BBC LS3/5A přímo vycházejí (i když značka Harbeth původní model P3 poprvé představila až v roce 1993), moderní technologie poznamenaly „jen“ typy reproduktorů, součástkovou základnu a vlastní výrobu. Stěny tuhých ozvučnic s vnitřním objemem cca osm litrů tvoří MDF desky různé tloušťky, kvůli potlačení neharmonického zkreslení konstruktéři neopomenuli ani důkladné upevnění zadní stěny deseti vruty: její nedostatečné přitažení přenášený signál zkresluje a ještě snižuje úroveň akustického tlaku (část energie středobasového reproduktoru je kontraproduktivně vynaložena na vibrace zadní stěny kabinetu). Povrchovou úpravu ozvučnic tvoří pravá dýha ošetřená čirým polomatným lakem, kterou lze vybírat z pěti druhů (třešeň, černý jasan, javor, palisandr a eukalyptus), od prosince 2012 se nabídka rozšířila o tři odstíny klavírního laku na objednávku (Gun Grey, Arctic White a Jet Black); ochranné rámečky s logem Harbeth vždy ve vzdálenějším horním rohu jsou u všech verzí potaženy černou průzvučnou tkaninou. Lze je odejmout, což ale výrobce nedoporučuje, protože optimální zvuk počítá s jejím koeficientem pohltivosti. Soustavy se dodávají po dvou, pečlivě spárované. 

 
Kompozitní radiály 
Monitory P3ESR jsou osazeny firemními reproduktory. Tweeter s hliníkovou kalotou o průměru 19 mm, kterou chrání před poškozením kovový vrchlík se sítí hexagonálních otvorů, používá kmitací cívku chlazenou ferrofluidem. Středobas o průměru 110 mm dostal elipticky zakřivenou membránu z kompozitního materiálu na bázi polypropylenu, který pod obchodní značkou Radial2 patří mezi pečlivě střežená výrobní tajemství; její kónus zpevněný ve střední části difuzorem je ke koši přichycen pryžovou vlnou. O magnetických obvodech reproduktorů se výrobce nezmiňuje. Informační embargo platí i pro výhybku, u níž neznáme ani dělicí kmitočet: její deska s plošnými spoji však zaujímá velkou část zadní stěny kabinetu a v zapojení napočítáme pět cívek, deset kondenzátorů a tři rezistory. V jednoduchosti sice vězí síla a u laciných dvoupásmovek mnohdy u tweeteru postačí jediný kondenzátor v sérii, ale optimálně lze dělicí kmitočet a strmost výhybky navrhnout pouze na základě vyhodnocení naměřených parametrů použitých reproduktorů. Kterou cestu si v Lindfieldu zvolili, je zřejmé. Hrdé „hand made in England“ není fráze a po registraci zakoupeného páru se o jednotlivých soustavách dozvíte na firemním webu každý detail. Na zadní stěně najdeme kousek nad základnou pár pozlacených šroubovacích terminálů, které akceptují kabely zakončené holými vodiči i banánky. 
Co dodat? S nízkou charakteristickou citlivostí (83,5 dB/W/m) soustavy Harbeth potřebují k vybuzení zesilovač s větší výkonovou rezervou a patří na stojan, který usnadní i experimentování s jejich optimální instalací v místnosti (řadu tipů a doporučení obsahuje hutný originální návod). Zvýšenou péči na pohled nenápadné soustavy vrací i s úroky. 
 
Netopýří ucho 
Soustavy Harbeth hrají napříč hudebními žánry s lehkostí, grácií a jiskrou. Zobrazení prostoru nahrávky je trojrozměrné s velkou hloubkou, reprodukce vzdušná a nástroje mají kolem sebe místo, žádné jednotlivosti se neslévají. Vzhledem k vnitřnímu objemu překvapí suverenita, s níž si poradí i se složitějšími nahrávkami. Objem vyšších basů je až nečekaný, nižší oktávy jsou shora vzorně naznačeny. Především pro hudbu postavenou na akustickém instrumentáři jsou P3ESR malými „bedýnkami“ s opravdu velkým zvukem. 
 
Na čem se testovalo 
Soustavy doplnily komponenty Cambridge Audio, integrovaný zesilovač azur 651A a CD přehrávač azur 651C. Kabeláž byla značky Xsymphony, signálová Pure Silver Fantasy a reproduktorová Alpha Hybrid. 
Jako testovací jsem používal hlavně CD Balanescu Quartet: Possessed (Mute, 1992), Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2010), Beethoven: Piano Concerto No. 5 (Vivarte/Sony Music, 1998) a The Singers Unlimited: The Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006). 
 
 
HARBETH P3ESR: 39 990 Kč
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑