Multimédia

Publikováno 14. března 2013 | Václav Pavel

0

Bezdrátový reprosystém Libratone ZIPP

Fanoušky komprimovaného zvuku zcela jistě trápí podobné starosti jako zbytek populace, ale na jedno žehrat vskutku nemohou: aktuální nabídka reprosystémů a dokovacích stanic občerstvujících přenosné hudební přehrávače napříč technologiemi a operačními vyznáními je snad až marnotratně široká. Ostatně tomuto tématu se budeme věnovat podrobněji v následujícím čísle našeho časopisu. Vybere si jak posluchač přísahající na klasický drát, tak i podporovatel bezdrátové distribuce signálu, ať už preferuje protokoly na bázi Wi-Fi či Bluetooth. Jak už to tak bývá, čím více slimáčků, tím méně zelíčka, takže konstruktéři a designéři musí primárně řešit kardinální otázku: Čím oslovit potenciální kupce, aby si vybrali právě náš produkt? Kvalita zvuku se předpokládá jaksi automaticky, velkou roli hraje konektivita a možnosti operačního systému. Jazýčkem na vahách při konečném rozhodování tak bývá míra shody mezi dosti nevypočitatelným vkusem posluchačů a vnějším vzhledem reprosystému či doku. 

 
Huňatý váleček 
Firma Libratone se hrdě hlásí ke skandinávskému dědictví, jež se nesmazatelně zapsalo do historie domácí audio a video elektroniky. Navazuje na tu nejlepší tradici, která razí jednoduchou rovnici: originální a účelný design + špičkový zvuk = spokojený zákazník. Produkt musí zkrátka dobře hrát a ještě líp vypadat. Bezdrátový reprosystém Zipp se ukrývá v nevysokém válci s koženým uchem. Už na první pohled zaujme jeho povrch. Povlak z italské vlny je uchycený na zip (ostatně ten také dal systému jméno), takže jej lze snadno měnit třeba podle nálady, roční či denní doby, nebo prostě jen tak. Každé balení obsahuje tři barevné varianty: my jsme měli štěstí na temně šedou, modrou a cihlově červenou, celkem můžete vybírat z osmi barev. 
Uvnitř tepe 2.1 reprosystém tvořený párem páskových tweeterů a jednoho basáčku o celkovém výkonu 60 wattů. Napájet jej lze ze sítě, ale v případě potřeby se spokojí i s akumulovanou energií, kterou čerpá z integrovaného článku LiIon. Manuál hovoří až o osmihodinové výdrži (v případě provozu prostřednictvím technologie AirPlay o čtyřhodinové). Horní plochu válce kryje bílý plast s ovládacím tlačítkem On/Off, obkrouženým prstencem s polohami Volume +/-. Na tlačítku je vyobrazený ptáček, odkazující na známou pohádku Hanse Christiana Andersena o slavíkovi, který svým zpěvem uzdravil i na smrt nemocného čínského císaře. Součástí prstence je dioda, jež změnou barvy a frekvence blikání informuje o právě probíhajících procesech, či avizuje případné potíže. Pod uchem se ukrývá konektorové políčko se zdířkou USB, klasickým 3,5mm jackem, indikátorem stavu baterie a knoflíky PlayDirect/ Setup, respektive Wi-Fi. 
Takže zbývá zvolit, jakým způsobem Libratone Zipp spárujeme s některým ze zdrojů hudby. Nejsnazší to mají majitelé přenosných strojků Apple, které zvládají AirPlay. Navázat spojení mezi reprosystémem a iPadem trvalo řádově jednotky vteřin a délku operace limituje pouze zběhlost vašich prstů. Přátelství mohu navázat bezdrátově v režimu PlayDirect, nebo prostřednictvím systémového kabelu vetknutého do USB. K dispozici je i bezplatná aplikace Libratone, stačí se stavit v App Storu. Stejně lze do systému posílat hudbu z počítače/notebooku, ať už patří do tábora PC či Mac. Samozřejmě za předpokladu funkční Wi-Fi sítě a nástroje iTunes. Ale jde to samozřejmě i po staru prostřednictvím kabelu s koncovkami jack-jack. 
 
Kam s ním? 
To je jednoduché. Kamkoliv! Systém si s sebou můžete vzít třeba do kuchyně a v jeho společnosti připravit obzvláště rafinovanou krmi podle některého z domácích gastronomických guruů. Pak jej bafnete za ucho a odneste do obýváku, kde vám bude preludovat k dobrému zažívání. Svými rozměry se uplatní i v pracovně a neztratí se ani v komplikovaném prostředí studentského pokoje. Díky své dočasné nezávislosti na elektrické síti s jeho pomocí ozvučíte i party ve vzdálenějším koutě zahrady či na střeše. Mimochodem: „fusak“ je pratelný, takže drobnější nehody lze snadno odstranit. 
Samotný tvar předurčuje systém k vyzařování hudby všemi směry. Ostatně již název patentované firemní technologie FullRoom mnohé naznačuje. Z principu se tedy nekoná stereo, ale to není nedostatek, nýbrž světový názor. Libratone Zipp si zcela jistě nepořídí hifista s diagnózou latentní netopýr, či skalní fanoušek některého z nejagresivnějších soudobých hudebních směrů. Naopak ideální je pro majitele rozsáhlé zkomprimované hudební knihovny, který chce mít po ruce instrument plnící bezezbytku své poslání: pohotově a hlavně kvalitně reprodukovat její obsah. 
Vřele doporučujeme pohrát si s jeho umístěním. Ideální je pevný podklad a dostatečný odstup od stěny. Nám hrál nejlépe na dlaždicemi pokrytém kuchyňském ostrůvku uprostřed místnosti. Výšky a střední partie akustického pásma jsou bohaté na detaily, zpěvu je dobře rozumět, ke zkreslení prakticky nedochází ani v extrémních polohách Volume. U vědomí konstrukčních dispozic je třeba počítat s tím, že pro nejhlubší sféry nebyl zrozen, ale při běžném poslechu si tuto skutečnost ani neuvědomíte. 
 
LIBRATONE ZIPP: 12 490 Kč 
 
Rivalové: Podobně koncipované na našem trhu momentálně nejsou
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑