Audio

Publikováno 21. března 2013 | Pavel Víšek

0

Sluchátka Yamaha HPH-PRO500

Komfort je důležitý 
Robustní hlavový most tvoří dva pásky z předepjaté oceli, vnitřní strana jejich pouzdra je z šedého plastu, který se na obou koncích rozšiřuje v kruhová lůžka mušlí, vnější vrstva je z lesklého plastu (podle provedení černého či modrého), na temenní části potištěná kombinovaným logem Yamaha a na úrovni mušlí intarzovaná firemním piktogramem z chromovaného kovu (hrdost je zcela na místě, korporace Yamaha loni slavila 125 let a světově jde o jednu z nejcennějších ochranných známek). Sklápěcí mechanismy na obou koncích mostu umožňují sluchátka poskládat do pevného transportního pouzdra z černého plastu (uvnitř má kapsu na veškeré příslušenství), opatřeného textilním uchem i karabinou k zavěšení. Zvláštní zmínku si zaslouží zatím zřídka vídaný pneumatický profil z měkké pryže na vnitřní straně části mostu, který v kontaktu s temenem hlavy supluje obvyklý čalouněný molitan: z hlediska pohodlí lze tuto inovaci jen přivítat. Kruhové hliníkové mušle s mostem spojují mechanismy s dostatečným stupněm volnosti, takže se HPH-PRO500 přizpůsobí kaž dé větší hlavě. Osazeny jsou širokopásmovými měniči o průměru 50 mm s membránami, poháněnými účinnými neodymovými magnety. Hluboké náušníky jsou čalouněné jemnou černou kůží: protože přítlak mostu je silnější (ale tak akorát, aby hlava nebolela ani při delším poslechu), fungují trochu jako „polštář“. Každopádně prostor mezi reproduktory a ušními bubínky těsní výborně. 

 
 
Na ven i na doma 
Levý a pravý kanál sluchátek rozlišují litery L a R na vnitřní straně hlavového mostu, k připojení kabelu jsou k dispozici konektory o průměru 3,5 mm na dolních hranách obou mušlí, vybrat si lze kterýkoli. Sluchátka primárně slouží coby periferie ke strojkům Apple, čemuž odpovídá i jmenovitá impedance 23 ohmů a kabel o délce 1,2 m, vybavený třítlačítkovým dálkovým ovládáním s integrovaným mikrofonem (jack na straně sluchátkového výstupu je zalomený a kabel tak není třeba s iPodem v kapse tolik náchylný k poškození, u sluchátek končí přímým konektorem). HPH-PRO500 výborně poslouží i doma, příslušenství proto obsahuje také třímetrový kabel s přímými jacky, bez jakékoli „dálky“. Všechny konektory jsou pozlacené a oba kabely z bezkyslíkaté mědi mají plochý průřez, s nímž úspěšně odolávají otravnému zamotávání. Do výbavy patří ještě redukce z malého na velkého jacka (3,5 mm/6,35 mm). 
Hlavní devízou sluchátek jsou excelentní basy, výtečně prokreslené i přesné. Vzhledem k vyváženému zvukovému obrazu však nijak „neválcují“ ani střední pásmo a čisté výšky. Přes své téměř analytické schopnosti mají jiskru, z reprodukované hudby se nevytrácí muzikálnost. Na zažitý firemní ideál přirozeného zvuku sice hrají trochu živěji, ale to lze u sluchátek na ven (respektive do terénu) jen kvitovat. Zvuk se neslévá a udržuje si kontury i při vyšších hladinách hlasitosti, ale s vytáčením knoflíku Volume to není nutné přehánět nejen s ohledem na zdravý sluch. Pasivní izolace sluchátek před hlukem, který proniká z okolí, je vynikající, příliš výkonu není zapotřebí. 
 
YAMAHA HPH-PRO500: 9 990 Kč
 
Rivalové: Monster Beats by Dr. Dre PRO (9 990 Kč)
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑