Video

Publikováno 1. dubna 2013 | Tomáš Suchomel

0

Outdoorová videokamera Sony HDR-AS15

Důstojně divoká
Koncepce akční videokamery HDR-AS15 je příkladem, jak má vypadat „vmezeření“ do skuliny na trhu. Jiné přístroje volí zpravidla jednu ze dvou možností: buď jakoby zmenšení velkého vzoru včetně zabudovaného náhledového displeje (jak to známe z kompaktních fotoaparátů) nebo naopak ořezání konstrukce vlastně pouze na tubus za objektivem, kde veškeré ovládání zastupuje pouze tlačítko spouště.
Sony se vydalo střední cestou, takže má sice drobné a útlé tělo, ale zároveň i displej. Ten ovšem není grafický, ale pouze černobílý (přesněji černozelený) stavový LCD a slouží k operativnímu nastavení parametrů kamery a natáčení přímo v terénu, nemusíte tudíž mít po ruce stolní počítač nebo notebook. Uživatel si jenom musí poradit s faktem, že systém procházení zanořenými menu a volby hodnot za pomoci pouhých dvou tlačítek není zrovna uživatelsky přívětivý a je docela snadné se v něm ztratit. Výrobce si toho je možná vědom, když v přibalené dokumentaci na rozměrné plachtě dodává jako součást instrukcí k uvedení do provozu kompletní schéma menu. Časem si ale zvyknete a navíc není příliš důvodů pro časté laborování s nastavením videokamery. Absenci náhledového displeje řeší HDR-AS15 poměrně prakticky zabudováním Wi-Fi s možností propojení na mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS. Po nainstalování bezplatné aplikace PlayMemories se ze smartphonu nebo tabletu stane bezdrátový hledáček pro finální nasměrování kamery, živý videopřenos do vzdálenosti zhruba patnácti nebo dvaceti metrů při přímé viditelnosti a samozřejmě je možné video i rovnou ukládat a následně odeslat třeba na Facebook nebo Twitter. Pro úplnost dodejme, že existuje také levnější provedení kamery AS10, kterému ale chybí právě Wi-Fi a tím jedna z hlavních předností.

 

 
Do akce aneb Geronimo
Než jsme začali s praktickým redakčním testováním, příliš nadšení v nás nebudil pouze elektronický systém stabilizace obrazu SteadyShot, když i outdoorové fotoaparáty už mívají stabilizaci optickou. Náročná realita ale ukázala něco jiného. Nenechali jsme nic náhodě a několik různě nastavených kamer jsme umístili vně i uvnitř akrobatického letadla, na jehož palubě jsme se potom vydali vstříc nebi a divokým kouskům s kladným i záporným přetížením. Po vyhodnocení záznamů se ukázalo, že elektronika si poradila s možným roztřesením obrazu lépe, než jsme čekali. Úvodní citelné drncání po travnaté ploše letiště na start vypadalo na nahrávce jako vcelku hladká jízda po tuzemské silnici a ve vzduchu bylo všechno bez problémů. Tam jsme si vyzkoušeli díky ostrému slunci i automatickou kompenzaci protisvětla, která by mohla reagovat trochu výrazněji a hbitěji, ale neurazí.
Jediné, s čím je třeba se smířit, je to, že obraz občas na zlomek sekundy „plave“, leč nejde o nic přehnaně rušivého. Je to dáno způsobem stabilizace, kdy z fyzického rozlišení CMOS obrazového snímače 16,8 Mpix je efektivně využíváno pro video i fotografie pouze 11,9 Mpix. S tím souvisí i volitelný úhel záběru pevné optiky, který je se stabilizací 120 stupňů, při jejím vypnutí se ale zvětší až na 170 stupňů. Režimy natáčení videa jsou vcelku standardní. Maximem je Full HD 1920 x 1080 s frekvencí 30p. Kdo chce efektní zpomalené záběry, musí jít o stupeň dolů na 1280 x 720, kde se lze ovšem dostat až na frekvenci 120p, tedy čtyřnásobné zpomalení pohybu. Univerzální bojovník
 
O všestrannosti, kterou měli konstruktéři na mysli při vytváření svého originálního kousku, svědčí fakt, že napájecí akumulátor není jako u jiných akčních kamer vestavěn na pevno. Je volně vyjímatelný po odklopení zadních dvířek, kde je ukrytý společně s paměťovou kartou, lze ho tak dobíjet pomaleji kabelem přes micro USB kamery, nebo ho vyjmout a vložit do klasické nabíječky (dokoupené jako zvláštní příslušenství), kde bude doplněn energií už za tři hodiny místo standardních čtyř. Po plném nabití mu energie vydrží až na 140 minut kontinuálního záznamu v nejvyšší kvalitě, při typickém využívání kamery s vypínáním a zapínáním se ale reálný čas krátí zhruba na 80 minut.
Než vezmete Action Cam poprvé do světa, zbývá ještě vyřešit, kam a jak ji připevníte. Popadnout ji jen tak do ruky není dobrý nápad, jak se každý vbrzku přesvědčí. Tvůrci s něčím takovým ani nepočítali, v dlani je zranitelná jako ptáče vypadlé z hnízda, její oblé hrany hrozí vyklouznutím, znatelně vypouklá a ničím nechráněná vnější čočka objektivu si vyloženě říká o zapatlání otisky prstů, ne-li poškrábání. Na řadu proto hned přijde dodávané základní příslušenství v čele s vodotěsným pouzdrem, v němž je kamera dokonale chráněna před prachem, mechanickým poškozením a může se v něm potopit až do hloubky 60 metrů.
 
Na rozdíl třeba od kamer GoPro má Sony velmi malý čelní průřez a díky plochému tvaru se snadněji upevňuje z boku někam na tělo kameramana. Formát paměťových karet microSD šetří hmotnost i místo, ale není úplně praktický při výměně venku uprostřed bouřících živlů.
 
Přidá sice celku 85 gramů hmotnosti, ale počítá s nahráváním zvuku vestavěným stereofonem. V krabici najdete i nalepovací držáky na rovný i zaoblený povrch, ke kterým se kamera připevňuje za pomoci našroubované rychloupínací destičky – podobně se nasazují fotoaparáty na stativy. Přibalená kombinace asi bude stačit málokomu, další držáky už si ale musí dokupovat za své jako zvláštní příslušenství. Na výběr je třeba úchyt na řídítka bicyklu, pouzdro s pružným pásem k nošení na hlavě nebo na ruce, případně totéž pro odvážné a holou kameru a kdo by si chtěl zahrát na civilního kameramana, může si pořídit i ruční grip včetně 67milimetrového displeje a otvor pro stativ. První vykročení Sony do světa akčních odolných videokamer dopadlo velmi dobře. Kvalita obrazu je uspokojivá a konstrukce slibuje bezproblémový provoz. Odměnou za mírně složitějších manipulaci s přístrojem je mnohem větší paleta funkcí a nastavení, než bývá zvykem. Hodně široká je také přizpůsobitelnost kamery a jejího upevnění podle toho, co a kde chcete natáčet – ovšem za cenu toho, že se prakticky neobejdete bez příplatkového příslušenství.
 
SONY HDR-AS15: 7 690 Kč
 
Rivalové: GoPro Hero 3 (8 800 Kč); ACME CamOne Infinity (7 150 Kč); ContourHD GPS (7 560 Kč)
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑