Audio

Publikováno 30. dubna 2013 | Pavel Víšek

0

Nově narostlé dvoutisícovky

Těžká váha 
I když fotografové používají integrovaný zesilovač PMA-2020AE do základů audiofilských věží, komponent patří díky své hmotnosti a rozměrům do fortelného hudebního nábytku, nejlépe do racku. Šasi na čtyřech odpružených patkách konstruktéři rozdělili do šesti samostatných bloků, což minimalizuje elektromagnetické interference a společně s bočnicemi z akusticky zatlumených a vytvrzených hliníkových profilů také zvyšuje jeho tuhost. Denon zde využívá oblíbenou finesu „mechanického zemnění“, kdy jsou dva síťové transformátory v provedení EI a dalších díly uchyceny co nejblíže vrstvené základně z ocelového plechu, což eliminuje vliv vibrací. PMA-2020AE odpovídá dvěma monoblokům v jedné skříni, pracujících ve třídě AB, a jejich uspořádání je symetrické: první trafo slouží kladné větvi signálu, druhé pak záporné. Transformátory mají oddělená vinutí pro analogové a řídicí obvody. Usměrňovač používá čtveřici rychlých Schottkyho diod, jež ve srovnání s běžnými typy vykazují vyšší energetickou účinnost. Napětí filtrují dva válcové, zakázkově vyráběné kondenzátory Nichicon s celkovou kapacitou 24 000 µF. Zesilovač ve zdokonaleném dvojčinném zapojení (Advanced Ultra High Current Single Push-Pull) má v diskrétně osazeném koncovém stupni nové typy výkonových tranzistorů řízených polem, jež zvládají mimořádné proudové špičky (až 210 A) a jejich pracovní charakteristiky vykazují pozvolnější nárůst zkreslení v oblasti limitace; k chladičům jsou kvůli optimálnímu odvodu tepla uchyceny přes měděnou destičku, jež má oproti hliníku lepší tepelnou vodivost. Obvod „cascade bootstrap“, stabilizující pracovní bod prvního zesilovacího stupně, konstruktéři převzali z legendární firemní série S1. Obvody PMA-2020AE jsou dislokované na více deskách s tištěnými spoji, což vyžaduje nezbytné propojky; proudové dráhy jsou však co nejkratší. Uprostřed čelního panelu najdeme velký knoflík Volume na hřídeli dvojitého potenciometru ALPS s přesným souběhem drah, ale po jeho levici přesto nemohou chybět menší „točítka“ vyvážení kanálů a tónových korekcí (v rozsahu ±8 dB na kmitočtech 100 Hz a 10 kHz), jež lze samozřejmě přemostit pomocí přepínače Source Direct. Po nastavení potřebného se také vypíná řídicí mikroprocesor. Druhý největší knoflík patří otočnému voliči vstupů (Input Selector), který ovládá šest linkových a Phono (korekční předzesilovač počítá s přenoskami MM i MC, typ se volí přepínačem na zadním panelu). 

Zmizel už poněkud anachronický nezávislý volič nahrávání, který býval u PMA-2010AE v základní poloze vypnutý (jeho funkce neprospívala přeslechům, protože nevyužité vstupy nešlo proti zemi zkratovat). 
Konektorové pole na zadním panelu je z velké části „oseté“ pozlacenými konektory cinch, jež náleží analogovým přípojkám včetně vstupu koncového stupně (Power Amp Direct, aktivuje ho spínač na čelním panelu) a výstupu z předzesilovače (Pre Out). Citlivější vstup Phono je coby nevyužitý „defaultně“ zkratován proti zemi speciálními nástavci. Propojení s gramofonem slouží také zemnicí svorka. Čtyři páry pozlacených šroubovacích terminálů, jež zvládají reprokabely zakončené holými vodiči i banánky, umožňují připojení až dvou párů soustav (případně jediného bi-wiringově). Z přibaleného dálkového ovladače s kovovým tělem (RC-1179) dostáváme pod kontrolu se zesilovačem i SACD přehrávač. 
 
Vibrace neprojdou 
Šasi SACD/CD přehrávače DCD-2020AE na čtyřech odpružených patkách má obdobné uspořádání jako skříň PMA-2020AE včetně bočnic z anodizovaného hliníku, vrstvená však není pouze základna, ale také jeho horní stěna. Větší místo uprostřed čelního panelu zabírá tmavé organické sklo, chránící před poškozením bílý fluorescenční displej s bodovou matricí (jas reguluje funkce Dimmer a Pure Direct vypíná i s řídicími obvody), který zobrazuje rovněž (SA)CD Text i tagy souborů MP3 a WMA. S displejem nahoře lícuje nízký „šuplík“ mechaniky z tlakově odlévaného hliníku. Nový typ zapouzdřené mechaniky Denon S. H. V. (Suppress Vibration Hybrid) tak data z optických disků načítá nerušeně a pracuje opravdu tiše, bezmála neslyšně. Analogové a digitální sekce mají dva samostatné zdroje s transformátory v provedení EI. Dvaatřicetibitová architektura se však vztahuje nejenom na vylepšenou firemní technologii Advanced AL32 Processing (jedná se už o třetí generaci ALPHA, tedy Adaptive Line Patteren Harmonized Algorithm), jež u digitálního signálu řeší problémy s kvantizačním šumem, ale také na navazující D/A převodník, osazený obvodem Burr-Brown (respektive Texas Instruments) PCM1795. „Povýšení“ signálu na vzorkovací kmitočet 192 kHz a rozlišení 32 bitů prospívá zvláště reprodukci z CD a dalších externích zdrojů signálu, které mají k dispozici dva digitální vstupy na zadním konektorovém poli a stejný počet portů USB: přední (typu A) slouží především paměťovým flashkám (k formátům MP3 a WMA ve srovnání s DCD-2010AE přibyly ještě AAC a nekomprimovaný WAV) i přímému připojení přehrávačů Apple, zadní (typu B) pracuje v asynchronním režimu a slouží k propojení s osobním počítačem, jemuž DCD-2020AE supluje audiofilskou zvukovou kartu. Inovacemi prošly rovněž špičkové řídicí hodiny, takže jitter ani digitální šum prakticky nedostávají šanci. Signál na výstupu už nepřipomíná „schodiště“, ale stává se spojitou hladkou křivkou. U hybridních SACD lze samozřejmě přepínat vrstvy a nechybí také možnost multikanálový signál „downmixovat“ do sterea, což nebývá u SACD přehrávačů vždycky pravidlem. Kvalitě komprimovaného audia prospívá i funkce Compressed Audio Restorer, jež dopočítává vyšší harmonické, o něž nahrávku připravila její komprese. 
Na zadním panelu najdeme analogový výstup a po dvou párech digitálních výstupů a vstupů (vždy koaxiální a optické); pozlacené konektorové zdířky cinch doplňují optické konektory Toslink. Ani zde nechybí identická kovová „dálka“ (RC-1179), ale ta je v sestavě s PMA-2020 do rezervy.
 
 
 
Netopýří ucho
Zvukový projev tandemu Denon je vzdušný, dynamický a velice muzikální. Bezmála analytické zobrazení prostoru nahrávek má hloubku, vše je dokonale vyvážené, což platí i pro kmitočtové pásmo, z něhož žádná část akustického spektra „nevyčuhuje“. Nové top modely si počínají s přirozenou suverenitou. PMA-2020AE je živý zesilovač s velmi dobrou výkonovou rezervou a dvaatřicetibitová architektura DCD-2020AE představuje výborné zázemí pro libovolný zdroj signálu. V tandemu si komponenty rozumí s jakýmkoliv hudebním žánrem. O kvalitě reprodukce rozhodují další články audiořetězce a samozřejmě i nahrávky samotné.
 
Na čem se testovalo
Komponenty Denon na sestavu doplnily reprosoustavy B&W PM1. Kabeláž byla značky InAkustik, signálová NF-803 a reproduktorová Referenz LS-803. Jako testovací disky jsem vybral SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Peter Gabriel: Up (Virgin/EMI, 2003), Pink Floyd: Wish You Were Here (EMI/Analogue Productions, reed. 2011), Karlheinz Stockhausen: Stimmung (Harmonia mundi, 2007) a CD Keith Jarrett: Hymns/Spheres (ECM, reed. 2013). 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑