Video

Publikováno 14. května 2013 | Petr Žák

0

S HbbTV a Fast Scan pod kapotou

Z hlediska televizního vysílání představuje zcela novou dimenzi, jejíž plné využití si teprve začínáme představovat, hybridní vysílání HbbTV. Po internetu se do televizního přijímače dostává doprovodný kanál, který může obsahovat nejen různé textové informace, jaké dosud poskytoval teletext, ale i obraz – a to nejen v podobě fotografií, ale i videa. A tak třeba v době poslední olympiády některé německé stanice využívaly kanál HbbTV k přenosu méně atraktivních sportů. HbbTV se tak pro televizní společnosti stává variantou přenosů na klasickém internetu… 

 
Hybridní televize a něco navíc 
Zmínka o HbbTV je v souvislosti se satelitním přijímačem Humax IRHD-5100S na místě, protože aktualizovaný software, s nímž se tento jihokorejský přístroj de facto vrací na náš trh, přináší jako jednu z podstatných inovací právě možnost příjmu hybridního televizního vysílání. To samozřejmě není v satelitní technice novinka, spíše ale zatím byl přístup k HbbTV doménou dražších modelů. A to Humax IRHD-5100S jako klasický jednotunerový HD přijímač rozhodně není. Samozřejmě, že u HbbTV nezůstává, i když nabídku internetových funkcí bychom si uměli představit i bohatší – zatím ji tedy dotváří přístup na YouTube, aplikace s informacemi od výrobce, portál Picasa, encyklopedie wiki@TV (widget známé Wikipedie), portál videopůjčovny Topfun a v neposlední řadě i stránky s podporou tuzemské satelitní platformy Skylink. 
Právě pro příjem jejího paketu (a obdobných paketů pro Slovensko a Rakousko, vlastněných rovněž lucemburskou společností M7 Group) je totiž tato verze přijímače Humax primárně určena. Skylink přístroj certifikoval (což hlásá logo Skylink Ready), ručí tedy za kompatibilitu s technickými parametry jeho vysílání. Jádrem této certifikace je vestavený dekodér Irdeto s čtečkou přístupových karet – uživatel tak ušetří za dekódovací modul Common Interface. 
 
Fast Scan – klady i zápory 
Celková koncepce softwaru přijímače se bezesporu zaměřuje na zjednodušení obsluhy přístroje, a to už od počáteční instalace. Její součástí je i režim Fast Scan, který využívá přednastavených seznamů stanic pro vybrané země příjmu (v menu je proto třeba zvolit za domácí stát Česko, Slovensko či Rakousko); seznam přijímač přijímá ze signálu družice Astra 3B, kde ho provozovatel průběžně aktualizuje. Výhodou je tedy nejen velmi rychlé vyhledání dostupných předvoleb ze zvolného paketu při instalaci, ale i jejich aktualizace, kterou přijímač provádí automaticky. Začne-li v rámci nabídky, k níž máte přístup, vysílat nový kanál, přijímač ho naladí i přidá do seznamu zcela sám. Jak už to tak bývá, každá mince má ale i svou druhou stránku. V tomto případě je to fakt, že pořadí stanic určuje provozovatel a uživatel nemá možnost ho měnit. Navíc pro programy naladěné v režimu Fast Scan přijímač povinně rezervuje prvních 4000 pozic paměti, takže pokud nějaké další stanice do seznamu přidáte ručně (nebo automatickým vyhledáváním, ale mimo režim Fast Scan), což obojí Humax umožňuje, uloží je na předvolbách 4001 a dále. V takovém případě je asi nejlepším řešením věnovat trochu času vytvoření tzv. favoritního seznamu (oblíbené stanice), kde už čísla předvoleb (samozřejmě od 1) volit lze, a pak už při běžném provozu tento seznam využívat. Je pro to ale třeba nejprve aktualizovat firmware přijímače na verzi 1.01.27, která je dostupná na internetových stránkách dovozce přijímačů Humax, klatovské společnosti Impesat, případně dalších prodejců, protože tovární verze 1.01.26 sice také umožňovala individuální řazení oblíbených stanic, ponechávala jim ale čísla předvoleb z hlavního seznamu. 
Zjednodušená jsou i další nastavení instalace – předdefinován je např. příjem anténou se dvěma konvertory směrovanými na Astry 23,5° a 19,2°, kdy stačí přiřadit DiSEqC přepínači příslušné pozice. V případě, že je připojena jinak konfigurovaná anténa, třeba s motorem, tento krok se přeskočí a uživatel se k němu vrátí klasicky v menu. Pak jsou k dispozici obvyklé varianty, včetně nastavení polohy otočné antény zadáním zeměpisných souřadnic (systém USALS). 
 
Ach ty ochrany 
Čertovo kopýtko najdeme také v souvislosti s integrovaným licenčním dekodérem Irdeto. Ten totiž zavádí další stupeň „ochrany“ nezletilých před „závadným“ obsahem, kterou na rozdíl od té klasické v přijímači nelze vypnout. To, že pro sledování programu „pro dospělé“ musím nejprve zadat číselný kód, bych ještě bral, ale že stejný postup vyžaduje i spuštění jakékoliv nahrávky provedené v nepřítomnosti (spuštěné časovačem) na externí disk, i kdyby šlo o Večerníček, to už – mírně řečeno – nechápu. Není té ochrany (a nejen v AV technice) už nějak příliš? Nahrávky jsou ovšem ukládány jako zamčené, takže není vyhnutí. A pokud místo interního dekodéru vyberete modul Common Interface, jehož slotem je přijímač vybaven rovněž, pak se k nahrávkám nedostanete vůbec, protože tyto externí dekodéry Irdeto nepodporují. A když k tomu přidám ještě fakt, že nahrávky jsou ukládány v zakódovaném provedení tak, aby je nebylo možné přehrávat na jiném zařízení či zpracovat na počítači – podobně jako to dělá většina dnešních televizorů –, pak je jasné, že pro nahrávání a budování vlastního archivu oblíbených filmů a pořadů tento přijímač příliš vhodný není. Škoda, protože ve všech ostatních vlastnostech mu stěží něco vytkneme. Běžná obsluha je bezproblémová (vytvoříme-li si zmíněný favoritní seznam stanic), ale především si poradí i se slabším signálem (třeba za hustého deště) a obraz je vždy ve vynikající kvalitě. 
 
Satelitní přijímač Humax IRHD-5100S: 3 400 Kč

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑