Multimédia

Publikováno 21. května 2013 | Václav Pavel

0

Dokovací stanice JBL OnBeat Micro

Nový čudlíček (respektive zdířka) Lightning je opravdu jiný než „good old times“ 30pinový konektor. Je mnohem menší a při jeho zavádění nemusíte ve tmě dumat nad tím, kterou stranou ho tam máte strčit. Původní konektor Apple (stejně jako „vyvolené“ rozhraní micro USB pro všechny ostatní mobily a tablety světa) je jak známo přísně stranický a ze sta pokusů ho 98x napoprvé nepřiložíte správně. Pravda, z vlastní zkušenosti víme, že některým ultimátním testerům, v našem případě sedmileté blonďaté slečně, jsou nějaké strany lhostejné a dokážou nacpat konektor do starého iPhonu opačně (žel nikoliv funkčně), ale před podobným nekompromisním přístupem upřímně varujeme. A že není Lightning zpětně kompatibilní s původními propojovacími kabely, staršími dokovacími stanicemi a přehrávači obdařenými velkým systémovým konektorem? Ano, ale dokovací stanice si přece nepořizujeme sub specie aeternitatis, stejně je čas od času nahrazujeme za modely novější (modernější, hlučnější, výkonnější, barevnější…) a kompatibilitu s dražšími přehrávači zajistí redukce či nová kabeláž. A opravdu je třeba obávat se skutečnosti, že výrobci příslušenství budou plakat nad novou položkou ve výrobním programu? Nedosti na tom, hudba se už přece dávno šíří nejsnadněji vzduchem a bez drátů, třeba prostřednictvím Bluetooth či AirPlay. 

 
Micro tělem, macro duchem 
Nicméně primárním účelem dokovacích stanic je dodat kýženou energii přenosným přístrojům bez ohledu na typ propojení, takže na trhu se postupně objevují i strojky určené pro nový konektor Lightning. Jedním z nich je kompaktní reproduktorový dok JBL OnBeat Micro, určený pro iPhony 5, iPody touch 5. generace a iPody nano 7. generace. Majitelé starších zástupců flotily Apple samozřejmě nemusí propadat beznaději. Dok disponuje USB zdířkou, která starší sourozence vybaví chybějícími anionty a kationty a zprostředkuje i hlasitou reprodukci obsahu hudební knihovny přehrávače. Jak je dobrým zvykem u slušných dokin, ve výbavě nechybí ani klasický 3,5mm jack pro další hudební zdroje, včetně notebooků či archivních MP hudebních playerů. 
Tvarem někomu může připomínat box na dětskou svačinu do školy, ale při bližším ohledání oceníte poctivé technologické zpracování a fortelnou konstrukci. Dva širokopásmové měniče jištěné technologií DSP (Digital Signal Processing) kryje hustě perforovaná kovová mřížka. LED indikátor informuje o stavu nabíjení a aktuálním módu přístroje. Vybrání horní plochy ukrývá tlačítko On/Off, kolébku Volume a konektor. Ten je prozíravě ukotvený na kloubu, takže není problém k němu připojit mobil či přehrávač různých tlouštěk, případně jej není zapotřebí vytahovat z některého z tisíců obalů. Velkou výhodou je i dočasná nezávislost na elektrické síti. OnBeat lze napájet i pomocí kvarteta mikrotužkových baterií a manuál hovoří až o pěti hodinách výdrže. Dok je kompaktní a lehounký (360 g), takže vás může doprovázet i na cestách a v kufru nezabere mnoho místa. 
Ať už doma nebo v dáli navolíte na displeji vybranou skladbu, stisknete Play a… nestačíte se divit. Zvuk je u vědomí velikosti stanice, její konstrukce a wattáže překvapivě sytý a prostý zkreslení. Zkoumali jsme skladby napříč žánry a kromě extrémních hudebních případů, které vyžadují buď absolutní soustředění, nebo naopak vypojení některých složek centrální nervové soustavy, neshledali jsme mnoho důvodů ke stížnostem. Principiálně nemůžeme očekávat beze zbytku vykreslené okraje akustického pásma, zvláště basy, ale vzhledem k primárnímu využití tohoto přístroje můžeme jeho zakoupení označit za dobrou volbu. Střední pásmo, o které jde v této kategorii především, je na velmi slušné úrovni. 
 
Dokovací stanice JBL OnBeat Micro: 2 590 Kč
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑