Hifi

Publikováno 1. června 2013 | Pavel Víšek

0

Zpátky na vrcholu

 
 
Efektivní déčko 
Když nepočítáme šroubovací terminály, shoduje se půdorys šasi integrovaného zesilovače A-70 se všemi ostatními komponenty nejmladší generace. S hmotností přes 17 kg však patří spíše do robustnějšího hudebního nábytku nežli věže: jako její základ se kvůli dobrému přístupu chladicího vzduchu nehodí i přesto, že zesilovač pracuje v nelineární třídě D (s účinností přes 70 %) a balastního tepla vzniká minimum. „Déčka“, jež používají pulzně šířkovou modulaci a výkonové tranzistory ve spínacím režimu, vykazují vysokou rychlost přeběhu, stabilitu i s nízkoohmovou zátěží a neznají ani limitaci, na kterou jsou naše uši citlivé; vyšší zkreslení bylo jen dětskou nemocí raných konstrukcí. Mimořádně tuhé šasi je uvnitř rozděleno přepážkami, které vymezují (při čelním pohledu zleva) tři hlavní sektory pro napájecí zdroj výkonového zesilovače, koncový stupeň s výkonovými tranzistory MOSFET a předzesilovač včetně vlastního napájecího zdroje a D/A převodníku pro asynchronní USB port a digitální koaxiální vstup; oba síťové transformátory v provedení EI jsou pečlivě kapotované. Do osmiohmové zátěže dodává A-70 trvale výstupní výkon až 2x 65 W, ale dynamické špičky signálu stoupají samozřejmě ještě výš. 
Čelní panel po levé straně knoflíku Volume nabízí menší „točítka“ vyvážení kanálů i korekcí basů a výšek, napravo pak otočný (mechanický) přepínač vstupů Input Selector, jímž lze volit z nabídky sedmi vstupů včetně dvou digitálních (asynchronní port USB, který využije asi nejčastěji PC, a koaxiální): A-70 totiž disponuje vlastním D/A převodníkem, osazeným hi-tech obvodem Sabre32 od společnosti ESS Technology. Z analogových přípojek je třeba zmínit vstup Phono, jemuž sekunduje sofistikovaný korekční předzesilovač, který „obslouží“ přenosky typu MM i MC. Do výčtu ovládacích prvků na čelním panelu patří ještě spínače, jež aktivují terminály až dvou párů reprosoustav (Speakers), delší sekunduje fyziologické regulaci hlasitosti (Loudness), přemosťuje tónové korekce (Direct), volí typ gramofonové přenosky (Cartridge) a vypíná obvody předzesilovače (Power Amp Direct); akční prvky tvoří v klíčových místech proudové dráhy miniaturní japonská relé značky Takamisawa. Přípojky zastupuje pouze regulovatelný sluchátkový výstup pro velkého jacka 6,35 mm. Všechny funkce zastane štíhlý dálkový ovladač s horním panelem z broušeného, černě eloxovaného hliníku, jenž svými tlačítky v sestavě firemních komponentů pamatuje i na SACD a síťový přehrávač. 
Na zadním panelu převažují pozlacené konektory cinch, jež patří vesměs vstupům (vyjma výstupu pro monitorovací smyčku rekordéru), jinak zde mají místo ještě port USB typu B, přípojky systémové sběrnice (ta svede po propojení ovládat sestavu firemních komponentů z jediné „dálky“), zemnicí svorka pro gramofon a osm šroubovacích terminálů, jež umožňují připojit dva páry reproduktorových soustav, popřípadě jediný bi-wiringově: všechny po „odzátkování“ zvládají i kabely s banánky. 
 
 
Superpřehrávač 
SACD přehrávač PD-50 má navenek obdobné rozměry šasi jako A-70, ale s ohledem na klid, který mechanika potřebuje ke čtení dat, je základna akusticky tlumená a vyztužená. V tomto ohledu je u centrálně umístěné mechaniky výhodná i její pozice co nejblíže základně, která u konkurence obvykle patří displeji: zde bílému fluorescenčnímu a řádkovému s bodovou matricí (jas lze regulovat tlačítkem Dimmer ve dvou krocích, nápaditě ubírá proud i indikačním modrým LED diodám). Mechanika pracuje tiše a kromě disků CD a SACD spolehlivě načítá také „pálenky“ CD-R/RW s audiem ve formátech MP3, WMA či AAC a dokonce i DVD-R/RW, ovšem ty pouze se soubory DSF, jež obsahující stream DSD (nativní formát SACD). Komprimované audio lze v běžných datových tocích přehrávat z paměťových flashek také prostřednictvím portu USB, který slouží i k přímému připojení strojků Apple. Na zobrazení informačních tagů však nemá displej dostatečnou kapacitu. 
D/A převodník je osazený dvěma obvody AK4480 od koncernu Asahi Kasei, jež pracují se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 32 bitů. Jitter mimo jiné „krotí“ i přesné řídicí hodiny. K vylepšení komprimovaného audia lze použít Sound Retriever, který ve dvou volitelných úrovních dopočítává vyšší harmonické, o něž originální nahrávku připravila komprese. Dvě další funkce mezi firemními SACD přehrávači najdeme pouze u PD-50: Hi-bit 32 Audio převzorkovává digitální signál s rozlišením 16 či 24 bitů na svůj vyšší standard a ALC (Auto Level Control) vyrovnává úroveň mezi skladbami, což má ale praktický význam pouze u vlastních výběrů, přehrávaných třeba z iPodu. Nechybí zde samozřejmě režim Pure Audio, který s displejem vypíná i jeho řídicí obvod a digitální výstupy, jež mohou být zdrojem různých interferencí. 
Na zadním panelu vedle systémové sběrnice (funkce viz výše) najdeme tři výstupy: jeden linkový a dva digitální (koaxiální, optický). Kvality D/A převodníku umožňují zúročit dva digitální vstupy, opět koaxiální a optický. Výčet přípojek uzavírá dvoupólová zásuvka pro flexošňůru. Veškeré cinche jsou samozřejmě pozlacené. Ani ve výbavě PD-50 samozřejmě nechybí dálkový ovladač v plastovém pouzdře, který bude hrát v sestavě s A-70 nejspíš záložníka. 
 
Netopýří ucho 
Při poslechu zesilovače A-70 vás napadnou v první řadě tři dobré vlastnosti: je rychlý, věcný a přesný. 
Tolerance uváděného kmitočtového rozsahu je na zesilovač nezvykle široká, ale zřejmě jde o odchylky na krajích pásma, zvukově je A-70 vyrovnaný, bez jakýchkoli anomálií a audiotuning na britských ostrovech lze jedině kvitovat. Role pečlivého čtenáře se přehrávač PD-50 zhostí se ctí. Ano, ještě o něco lépe hrají SACD, ale to je vlastnost neprávem opomíjeného média, které v posledních letech zažívá renesanci právě v Japonsku. S cédéčky a dalšími zdroji digitálního signálu by přehrávač obstál i bez podpory zmíněného audiofilského formátu. -pv
 
Na čem se testovalo 
Komponenty Pioneer doplnily reprosoustavy Wharfedale Jade 7. Kabeláž byla značky Xsymphony: signálová Pure Silver Fantasy, reproduktorová Omega Hybrid. Jako testovací jsem používal mj. SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch/Universal Music, 2003), Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naive/Classic, 2005), Pink Floyd: Wish You Were Here (EMI/ Analogue Productions, reed. 2011), CD Lester Bowie Brass Fantasy: The Odyssey Of Funk & Popular Music (Atlantic, 1999), Kylie Minogue: Very Best Of (EMI, 2012) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994). 
 
 
ZESILOVAČ PIONEER A-70 (25 990 Kč)  a SACD PŘEHRÁVAČE PD-50 (15 990 Kč) 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑