Video

Publikováno 18. června 2013 | teh@c

0

3D LED televizor Grundig 40 FLE9170 SE

Grundig uvedený na trh v závěru loňského roku standardně vystačí s necelými 80 watty, tedy zhruba čtvrtinou spotřeby prvních placek – i bez kalkulačky je zřejmé, že započteme-li následné úspory energie, tak smysluplnost investice získá další rozměr. Spotřebu sníží ještě ekonomický mód, ten ukrojí dalších 15 W při mírném snížení jasu, ale to už v našich počtech není podstatné, lukrativnost provozu navíc není jediná, co u novinky stojí za zmínku. Mechanické provedení? Stabilní stojánek z masivního skla umožní natočení displeje o ±20°, stínítko s potlačenou odrazivostí lemuje fortelný rámeček z kovového kartáčovaného profilu, boční konektory i tlačítka pro plnohodnotné ovládání skrývá hluboká, dobře přístupná kapsa. Plná výbava konektorů na zádech splývá s panelem – po zavěšení se placka rozhodně ke zdi nepřimáčkne a zůstane pět čísel před ní, jinak super. Další kladné body dávám za dva dálkové ovladače – plnohodnotný v kovovém provedení s prosvětlenými tlačítky a menší, bílý, plastový bez číselnice bych dal dětem: s ním program neodemknou, ani kdyby zjistily heslo. Plnohodnotná dálka vystačí – s ohledem na množství funkcí – s minimem tlačítek a ve chvíli, kdy pochopíme logiku ovládání, nabídne v součinnosti s logicky strukturovaným menu intuitivní a efektivní spolupráci. 
 
Levněji Z hůře? Ne! 
Atak nejnižších cenových příček nemá u Grundigu dopad na výkon a rozsah výbavy; ba naopak, snad potřeba prosadit se na přecpaném trhu přináší neokoukaná a zajímavá řešení. Koncepce zahrnuje napájení aktivní antény plus volbu rozsahu a tudíž i délky instalace -vybíráme analogovou TV, DVB-T, DVB-C, ATV & DVB… Programový seznam sdílí analogové i digitální stanice, super řešením je správa v zaškrtávacím rastru: u jednotlivých předvoleb ve sloupcích značím kliknutím blokaci numerickým kódem, vyřazení ze seznamu či vložení do čtyř skupin oblíbenců, v jejichž rámci pak lze určit sled a celý adresář trefně pojmenovat, výborný nápad. Při širší programové nabídce je šikovné využít filtrovatelný přehled s barevnými značkami, identifikují totiž zařazení stanic do skupin favoritů – paráda; opakem je odblokování programu až v menu, praktičtější by bylo zadání kódu při volbě předvolby. Programový průvodce a teletext s přímým vstupem na podstrany komunikují bezchybně česky, stejně tak menu, to navíc chválím za významově správné překlady. A manuál? Ten českou verzi nemá, škoda – obsluhu sice zvládnete i bez pohledu do návodu, seznámení ale nemusí být zrovna moc efektivní, funkcí má Grundig fakt hodně a ne vždy v zažitém konceptu. 
Programový průvodce (EPG) přechází mezi předvolbami ve fixovaném čase – rolovaný seznam ukáže krácený/plný popis pořadu, aplikovat můžeme žánrový filtr, což je praktické. Označení pořadu plní timer, přičemž lze s minutovou přesností upravit časové pozice začátku/konce, určit režim opakování a vyznačit, zda program bude nahrán nebo připomenut. Sledovaný pořad až na dvacet minut pozastaví Timeshift, při průběžně řazeném záznamu a následném přechodu do pohotovostního stavu se objeví dotaz na čas vypnutí (šikovné, lze určit i nahrání více pořadů najednou), manuální definice timeru otevře možnost určit nejen program a hlasitost při zapnutí, ale též libovolný vstup včetně USB – super. S ohledem na množství funkcí oceňuji tlačítko Tools, sdružující nejen nejpotřebnější nástroje do jednoho místa, ale zároveň modifikující jejich rozsah v návaznosti na zvolený režim provozu. Šikovné je též přivedení názvu pořadu a indikace časových poměrů volené předvolby v seznamu programů. 
 
Brouzdání bytem a světem 
Nahrávky TV vysílání televizor vkládá do separátního adresáře, vzhledem ke koncepci se však rozlučte s přehráním souborů v PC, tam je můžete pouze archivovat. Nahrávky mají vynikající kvalitu, od originálu jsou k nerozeznání a jakost včetně stability drží i při aplikaci statického nebo obousměrně zrychleného režimu (2-32x), nástroje lze se stejným hodnocením aplikovat i na záznamy z jiných zdrojů, zpomalené či krokované přehrávání k dispozici není. Grundig reprodukuje vedle videí a hudby i obrázky, přehrávat lze celý adresář či vyznačené soubory různých složek, výběr dosáhne současně na oba USB zdroje, určit můžeme opakování a s výjimkou 3D videí i pětistupňový zoom. Prezentaci fotografií podbarví hudba z obou USB zdrojů, snímky ve volitelném intervalu 3/5/10 vteřin oddělí nahodile řazené stíračky, datově náročnější snímky sice naskakují trochu trhavě, špičková kvalita obrazu to ale kompenzuje. Grundig srovnatelným způsobem zpřístupní videa, fotky a hudbu z domácí sítě, prezentaci může tvořit mix celých adresářů a jednotlivých souborů, oproti prezentaci z USB ale není dostupný hudební podkres a k videím se mi nedařilo dovést titulky, ty přes USB přitom nabíhaly bezproblémově a s českou diakritikou. Přihlášení do sítě proběhlo v pohodě, internetové připojení přidá HbbTV s příjemným rozhraním zpřístupňující superTXT plus program ČT i dvacítku portálů, mezi nimiž – na rozdíl od archivů českých stanic – nechybí Facebook, Picasa, Flickr, Weather a YouTube, nabízející i videa ve vysokém rozlišení; ta Grundig přehrával zcela plynule. 
 
Tenký panel a zvuk si rozumějí 
Při srovnání s obdobnými přístroji příjemně překvapí audio. Frekvenčně vyvážený zvuk charakterizují příjemné a nenásilné hloubky, zesilovač má síly na vykrytí středně velké místnosti, vyšší úrovně hlasitosti zvládá 
mechanika – nic nedrnčí a nerezonuje, tak to má být. Nemějte ale přehnaná očekávání a hodně náročné plány svěřte externímu systému – dostupná je konstantní či proměnná úroveň výstupního signálu. Poslech televizních pořadů, rozhlasových stanic i reprodukci audio souborů však s klidem nechte na přístroji samém, uspěje. Displej nelze odpojit, spotřeba je tedy při poslechu rádia a hudby zhruba stejná jako při provozu s obrazem. Grundig nabízí účinné nástroje pro úpravu zvukového zabarvení – motivové korekce a pětipásmový ekvalizér, chválím nezávislou regulaci úrovně sluchátkového výstupu; volitelná simulace prostorového zvuku mě pro negativní dopad na jakost a srozumitelnost neoslovila. 
 
Vstupenka do prostoru 
Obvodově podsvícený LED displej dá klasický obraz neměnné kvality bezmála v neomezeném pozorovacím úhlu, významný dopad nemá ani ne zcela ideální výškové umístění televizoru, dokonalejší dojem z 3D obrazu vyžaduje sedět blíže středu, optimální je výseč cca 90° v rovině očí s odstupem kolem dvou metrů. K optimalizaci obrazových parametrů stačí volit motivové korekce zahrnující ekonomický režim bez významného dopadu na sytost/ jas scény, nořím se ale i do košatého pralesa manuálního nastavení. Šumový filtr, teplota a pestrost barev, dynamický kontrast, ruční/ automatická regulace podsvícení i další méně obvyklé nástroje mají většinou pozorovatelný dopad, jejich kombinace výslednému podání nemusí vždy nutně prospět. Vítám opticky rozdělené stínítko srovnávající měněný a původní obraz, hodit se může i návrat k původnímu nastavení. Vyplnění displeje obrazem nechme na automatice, pracuje skvěle, alternovat ji může volba ze šesti definic ne/lineárně zvětšeného obrazu a stejně jako u přehrávače zoom, zde ovšem v redukované nabídce čtyř stupňů zvětšení. Rozdíl mezi obrazem přicházejícím z tuneru a externího zdroje je nevýznamný, televizor ve všech režimech dobře odlišuje tmavé odstíny, nabízí sytou černou a jen celoplošné zatemnění stínítka ukáže, že není stoprocentní, tma prozradí i intenzivnější podsvícení rohů zobrazovače. Přístroj vzdoruje tvorbě moaré, při Full HD jsou rozsáhlé plochy čisté a jednolité, televize poměrně dobře kreslí dynamické scény, jen záběry z rychle jedoucího auta ukázaly splývání detailů okolí. Líbivý obraz poskytne i standardní rozlišení – sice s nižší ostrostí, ale neměnnou celistvostí ploch a věrností barev – bílou počínaje a tělovou konče. 
Aktivní brýle pro sledování 3D obrazu lze nasadit na dioptrické, jsou lehké a příjemné, v balení jsou hned dvoje, což rovněž ušetří korunky. Režim prostorového obrazu nezapne automat, je nutná manuální aktivace spojená s výběrem režimu. Obraz má o poznání nižší jas a občas jsou v závislosti na kvalitě zdrojového signálu vidět zdvojené kontury, pohyb ale vypadá velmi reálně, čistě podaný obraz má výraznou hloubku a v intencích nahrávky vychází do prostoru před televizorem. Líbivé byly scény z afrických rezervací, u nichž k totálnímu zážitku chybělo jen slunce pálící v zátylku, solidní pak animované filmy vrhající z displeje na diváka vše možné i nemožné. Koncept umožní měnit perspektivu a při konverzi 2D-3D i hloubku efektu, simulaci nelze upřít prostor, obraz ale připomíná spíš divadelní scénu sledovanou z první řady než reál městské zástavby či krajiny; opakem byla aplikace efektu na fotografie, zde se mi obdaření hloubkou líbilo. Názor na smysluplnost stereoskopické projekce se různí, Grundig bych ale rozhodně doporučil i těm, kdo neplánují večery trávené s 3D brýlemi na nose a scénu ubíhající do prostoru berou jako určitý bonus. Grundig 40 FLE9170 SE při rozumné ceně nabízí mnohé – úsporný provoz, solidní obraz a zvuk, příjemnou obsluhu a množství funkcí, jimž nechybí myšlenka.
 
 
3D LED televizor GRUNDIG 40 FLE9170 SE
(18999 Kč)
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑