Hifi

Publikováno 30. června 2013 | Miroslav Werner

0

AV přijímač Onkyo TX-NR626

Mám samozřejmě na mysli konverzi videa z nižšího rozlišení na vyšší, Qdeo procesor, podporu 3D a 4K signálu a také orientaci na bezdrátovou konektivitu. S vestavěným Wi-Fi klientem a pevným ethernetovým konektorem na jedné straně a Bluetooth streamingem na straně druhé. K tomu se pojí očekávaná kompatibilita a certifikace DLNA 1.5 a AirPlay (s dockem Onkyo DS-A5). K obvyklé sadě šesti HDMI vstupů se pojí také dva výstupy (v této cenové kategorii ne zcela obvyklé), se zpětným audio kanálem. K jednoduchosti ovládání pak přispívá zajímavá funkce InstaPrevue, kterou výrobce představil na loňském CESu. Také při větším množství připojených zdrojů videosignálu zapomínáte, do kterého HDMI či analogového vstupu jste je vlastně šoupli a navíc jste se nezdržovali s přejmenováváním vstupů (či vám zkratkovité pojmenování nestačí?). InstaPrevue dokáže zobrazit přehled malých okének s aktuálním vstupním videosignálem. Co dalšího skrývá skříň přijímače s pravoúhlými, až technokratickými tvary? 
 
Ostře viděti 
Onkyo TX-NR626 patří přes svou relativně nízkou cenu k těm štastným modelům vybaveným procesorem Qdeo firmy Marvell (ano, vážení geekové, ten Marvell, který stojí za skvělými čipovými sadami pro S-ATA řadiče i SOC řešeními pro mobilní sféru, respektive ARM procesory apod.). Pojďme se na chvilku oprostit alespoň trochu od reklamštiny, nebo prostého tvrzení, že s „kjůdeem to bude vypadat lépe“ a proberme si jednotlivé „myčky a leštičky“, jimiž videosignál v Qdeo procesoru prochází. Jasné je, že čím horší signál do přijímače přivedeme, tím markantnější bude pozitivní výsledek konverze. Typickým příkladem budiž prokládaný signál se standardním rozlišením, vypuštěný například z VHS přehrávače, který nemá žádnou korekci časové základny a k obarvení obrazu využívá ořezaný a frekvenčně posunutý PAL. Nejprve se samozřejmě provede v rámci možností očista od šumu (Video Noise Reduction), což odstraní typický neklid v podobě tancujících světlých teček. Marvell připomíná, že se mu to daří, aniž bychom viděli typické vedlejší efekty jako je rozmazání detailu, nebo dvojité obrysy. K tomu patří i adaptivní redukce artefaktů (velmi tajuplný název kupodivu říká přesně, o co jde): v závislosti na konkrétním obsahu obrazu odstraňuje blokový a komáří šum, opět bez vedlejších efektů rozmazání, či ztráty detailů. Nezanedbatelnou vlastností procesoru Marvell Qdeo je konverze formátu obrazu, konkrétně tedy navýšení rozlišení (chcete-li převzorkování). Nejde jen o „tupé“ navýšení rozlišení, používají se zde algoritmy detekce pohybujících se předmětů (které dostávají ostré kontury bez rozpadu běžného obrazu, např. pro prokládaný zdroj signálu), plné rozlišení je pak dáno statickým objektům, jež jsou jinak složeny z řádků půlsnímků. Na závěr se pak provede doladění kontrastu, oživení barev a zaostření detailů, což přináší kromě jiného viditelně větší hloubku záběru. Kontrast se navyšuje opět adaptivně (tedy podle konkrétního obsahu), takže nejsou rozmělněny střední barevné tóny. Při leštění a oživování barev se využívá algoritmus zvaný „inteligentní přemapování barev“, což znamená, že barvy budou živé jen tam, kde mají živé být, aniž by byly ovlivněny barvy ostatní, především pleťovka, která se při oživení barev jinak ráda mění v „buřtovku“. 
 
Pěkně slyšeti 
Zvukovému projevu zajisté pomáhá i širokopásmový koncový zesilovač (firemní W. R. A. T) a také tři vlastnosti technologie Audyssey. Kromě Audyssey MultEQ (tedy kalibrace a zaměření až šesti poslechových pozic za pomoci mikrofonu) je tu Audyssey Dynamic EQ. O co jde? V zásadě o významné rozšíření obvyklé úpravy dynamiky audiosignálu v nižších poslechových úrovních, typicky v noci, obvykle najdeme tuto vlastnost u přijímačů a zesilovačů pod názvem Night Listening. Onkyo s Audyssey jde ještě dál: právě při nízkých hlasitostech totiž dostávají nejvíce na frak střední a hlubší frekvence, Dynamic EQ tedy průběžně upravuje charakteristiku a dělicí kmitočty nejen v hlavních kanálech, ale také v kanálech prostorových. V podstatě si tak můžete dopřát slyšitelný, ale stále prostorový zvuk včetně detailů, aniž byste ohrožovali klidný spánek v sousední místnosti chrupajícího dítka. Poslední vychytávku Audyssey oceníme hlavně v Česku, kde se stále můžeme setkat s nesmyslně vysokou hlasitostí televizních reklam oproti ostatnímu obsahu vysílání: Audyssey Dynamic Volume provede v rámci možností podle vlastního algoritmu okamžitou úpravu úrovně. 
 
A jak to celé hraje? 
Hodnotit AV přijímač pouze z hlediska zvuku již dávno není možné, přijímače se stávají skutečnými centrálami domácího kina, které si rády pohrají i s videosignálem. Právě upscaler je u Onkya nekompromisně perfektní, nedochází k problémům se zubatými okraji pohybujících se objektů, analogové zdroje signálu jsou zbaveny šumu a neklidu. Zvukový projev TX-NR626 je poměrně detailní, vyrovnaný na basech i výškách, přitom není sterilně monitorový, i přes zmíněné Audyssey vychytávky si také rozhodně nic „svého“ nepřidává. Zaměření na filmové i hudební fanoušky se u Onkya v podobě modelu TX-NR626 rozhodně povedlo. Vychytané zpracování obrazu a kompatibilita s 3D a 4K signály je doplněna Bluetooth streamingem a Wi-Fi konektivitou. Zkrátka za relativně málo peněz hodně dobrého obrazu a bezdrátové muziky.
 
 
 
ONKYO TX-NR626: 15 990 Kč
Rivalové: Denon AVR-2313 (22 000 Kč); Yamaha RX-V773(17 490 Kč)
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑