Audio

Publikováno 17. července 2013 | Pavel Víšek

0

Zet jako zepelín

 
Bassreflexový labyrint 
Materiál tuhé bassreflexové ozvučnice tvoří plast ABS, plněný skelnými částicemi. Mechanickou vazbu s nábytkem omezuje pryžová podložka základny. Podobně jako u modelu Zeppelin Mini hrají dva širokopásmové reproduktory s kónickými membránami (ty před poškozením chrání čelo z perforovaného plechu) a mohutnými feritovými magnety, buzené digitálními zesilovači, pracujícími v účinnější třídě D. Měniče mají průměr 87,5 mm a každý ze zesilovačů výstupní výkon 20 W (u Zeppelinu Mini to bylo 75 mm, respektive 18 W). Bassreflexová trubice ústí na zadní straně a kvůli potřebné délce se uvnitř ozvučnice stáčí do labyrintu; povrch jejího eliptického ústí využívá zdrsnění povrchu firemní technologií Flowport, které brání proudícímu vzduchu v nežádoucích akustických efektech. 
U paty vyduté horní stěny s jemně pogumovaným povrchem najdeme prohlubeň s konektorem Lightning, do něhož lze zadokovat iPhone 5, iPod touch (5. generace) a iPod nano (7. generace). Na bezdrátové platformě protokolu AirPlay pak Z2 streamuje hudbu z libovolného přehrávače Apple s operačním systémem iOS počínajíc verzí 4.3.3 a také z počítačů, PC (s iTunes od 10.2.2) i Macintoshů (s OS X Mountain Lion), připojených prostřednictvím ethernetového kabelu nebo bezdrátového rozhraní Wi-Fi. Veškeré další přípojky najdeme na zadní straně Z2, kousek pod výfukem bassreflexu: vedle zdířky pro externí napájecí zdroj jde o ethernetový konektor RJ-45 a linkový vstup pro jack 3,5 mm (Aux). Z ovládacích prvků můžeme jmenovat ještě zapuštěné tlačítko Reset pro uvedení systému do původního nastavení a síťový vypínač, který nahmátneme vpravo dole. 
 
Chameleonská morseovka 
Výčet ovládacích prvků završují dvě dotykové plošky elektronické regulace hlasitosti po stranách výřezu s dokovacím konektorem. Vše potřebné zastane dálkový ovladač, který vypadá (a do ruky také padne) jako velký oblázek. Obsluha základních funkcí je intuitivní, další zjednodušuje aplikace Control app, kterou lze bezplatně stáhnout z webu www.bowers-wilkins.com ve verzích pro iOS, Mac a Windows. Signalizace pokračuje v linii systémů Zeppelin Air i mladších A5 a A7 (S&V 2/13): vystačí si s jedinou šestibarevnou kontrolkou pod perforací uprostřed čelního panelu. Režimu Standby odpovídá tlumená červená, jež během náběhu po zapnutí svítí naplno a pulzuje, aby se rychle rozblikala jen při chybě funkčnosti. Modrá odpovídá aktivovanému doku, oranžová linkovému vstupu a fialová protokolu AirPlay; blikání vždy odpovídá dolaďování hlasitosti. Dále vyjímáme třeba blikající žlutou při nastavování Wi-Fi nebo bílou, indikující jen aktualizaci firmwaru. Na výše zmíněném webu si lze pod záložkami Z2 a Support stáhnout i podrobný manuál v šestnácti jazycích včetně češtiny (balení obsahuje jen zkrácený návod, kde třeba nastavení bezdrátové sítě chybí) a komponent kvůli čerpání bonusů také zaregistrovat. 
Čistý, kmitočtově vyvážený a dostatečně detailní zvuk odpovídá vysokému standardu britské značky, byť vyšší modely disponují více reproduktory a leckdy i pásmy. Ve srovnání se svým „otcem“ Zeppelinem Mini nabízí Z2 lepší basový základ. Stereofonní báze je sice zúžená, ale to si díky vestavěnému digitálnímu signálovému procesoru příliš neuvědomujeme. Zvukové pole je homogenní a posluchačsky atraktivní. Výstupní výkon pro menší místnost více než postačuje, do maxima hlasitosti zbývá velká rezerva.
 
 
Bezdrátový hudební systém B&W Z2: 9 790 Kč
Rivalové: Bose SoundLink AIR (8 990 Kč); Klipsch Gallery G-17 Air (12 990 Kč) 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑