Video

Publikováno 28. července 2013 | Tomáš Suchomel

0

CANON POWERSHOT N

 
 
Škola života 
Na „malém příteli z města N“ skutečně na první pohled moc nepoznáte, v jakém oboru vlastně pracuje. Zcela symetrické tělo s téměř čtvercovou tváří se nepodobá ničemu, co si běžně představíte pod pojmem digitální kompakt. Situaci naštěstí zachraňuje povědomá čočka teleskopického objektivu, která vede k odhalení skutečně kapesního fotoaparátu. Zatímco v případě jiných digitálů je označení kapesní do jisté míry eufemismem, tady je zcela na místě. Řečeno jarmareční terminologií: žena, muž či dítě – každý pro něj najde v kapse místo. 
Tvarem těla ovšem originálnost digitálu teprve začíná. Zde se výjimečně musím podělit o osobní prožitek. Když se člověk fotografování věnuje od dětských let, získá sebejistý pocit, že se v některých základních věcech už bezpečně vyzná a například rozpoznat jednotlivé části přístroje mu nečiní problém. PowerShot N vám ale dokáže, že je pořád co se učit. 
Připravíte digitál k akci nabitím akumulátoru a vložením karty, jste zvědaví na první snímky, ukazováček pravé ruky zašmátrá na povědomém místě – a nic nenachází! V domnění, že designér až příliš zjemnil ovládací prvky, se podíváte blíž a po chvíli převracení fotoaparátu kolem dokola ke své hrůze zjistíte, že tlačítko spouště opravdu zcela chybí. Po sekundách temných úvah o tom, jak mohl výstupní kontrole v továrně utéct takový zmetek, se ale rozpomenete na pravidlo, že když selžou všechny pokusy, je čas přečíst si návod. Ten je prozíravě vytištěn na krabici v podobě piktografických návodů, jak se s digitálem pracuje. 
 
Spravedlnost pro leváky 
Ovládání je opravdu nevšední, takže jako spoušť funguje jeden ze stříbrných prstenců, obkružujících objektiv. Není to ani ten největší, tam je umístěno ovládání zoomu. Menší kroužek pak lze stlačit shora dolů (nebo naopak) a exponovat. Chová se přitom stejně jako obvyklá „knoflíková“ spoušť včetně prvotního namáčknutí pro zaostření. Zní to možná divoce, ale jakmile máte fotoaparát v ruce, dá se na posuvnou spoušť zvyknout velmi rychle a lehce. A kdo by měl přesto problémy, může si aktivovat exponování přiložením prstu na dotykový displej, spojené navíc s volbou místa zaostření. Spoušť na kroužku je také (možná nezamýšleným) příspěvkem k plné demokracii mezi uživateli, protože ovládání je na rozdíl od klasických fotoaparátů stejně vstřícné k pravákům i levákům. 
Ostatně oboustrannost a symetrický tvar N jsou využity i jinak. Fotoaparát má displej sice odklopný, ale jen směrem vzhůru. Pokud potřebujete snímek z nadhledu a vztyčených rukou, stačí jen přístroj obrátit a díky zabudovanému G senzoru se správně otočí obraz na displeji i orientace ukládaní snímků. To je také důvod (jeden z nich), proč lze spoušťové mezikruží mačkat z obou stran. 
 
Kronika dne 
Spíš vyloženě dlaňové než kapesní rozměry předurčují digitál k tomu, aby ho majitel měl na každém kroku s sebou a pohotově zachycoval události dne, jak je život přinese. Tomu odpovídá stručná paleta expozičních režimů, kde programový a plně automatický doplňuje populární novinka, automatika s pořizováním krátkých videosekvencí, skládajících pak jakousi pohyblivou kroniku fotografování v průběhu dne. Jinak výbavou či technickou kvalitou snímků přístroj navzdory silně lifestylovému designu plně konkuruje větším a hřmotnějším kompaktům s přibližně desetinásobným zoomem a optickou stabilizací obrazu. Jediným výraznějším rozdílem je snad absence blesku, respektive jeho nahrazení víceúčelovou LEDkou, která za výkonem klasické „fleše“ mírně zaostává. Na druhou stranu je N vybaven canonovskou technologií HS v procesoru Digic 5 pro kvalitní snímání i za horšího osvětlení, takže blesk přijde ke slovu především v krajních situacích. Do malého těla se kupodivu vešlo i natáčení videa ve Full HD rozlišení 1080p s frekvencí 24 snímků, při snížení na 720p stoupne frekvence na 30 snímků za sekundu, což je standard podobných přístrojů. V kontejneru MOV je využit kodek H.264, a nechybí šance při silném snížení rozlišení natáčet vysokorychlostně pro extrémně zpomalené záběry, takže hračičkové budou mít radost. 
 
Bez drátů
Jak velí doba, ani v takto malém kompaktu nemůže chybět zabudované Wi-Fi. Enko se může spojit s jiným digitálem Canon, se smartphonem nebo tabletem s iOS nebo Androidem nebo stolním PC – to vše kvůli přenosu snímků z fotoaparátu. Při využití firemní webové služby Canon iMage Gateway lze snímky a videa sdílet i na sociálních sítích nebo fotoserverech. Spojení s mobilním zařízením vybavený GPS nabízí i geotaggování snímků. Wi-Fi tu tedy je, ale její nastavování není úplně jednoduchý proces a vyžaduje trochu přemýšlení i s manuálem v ruce. Tady je nutné konstatovat, že konkurence má bezdrátovou komunikaci vyřešenu o poznání přívětivěji z hlediska uživatele. 
Když přijde na řadu Wi-Fi, na důležitosti nabývá výdrž napájení, a ta není právě omračující. Na jedno nabití zvládne N podle metodiky CIPA jen 200 snímků nebo 34 minut videa, což je na hranici použitelnosti. Pokud do akce zapojíte i bezdrátové sítě, počítejte s ještě dřívějším dobíjením. Omezená výdrž je ale na druhé straně logickou daní za to, že PowerShot N je supermobilním osobním fotoasistentem, který netíží v kapse jako kámen. 
 
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT CANON POWERSHOT N: 7 590 Kč 
Rivalové: Nikon Coolpix S01 (2 490 Kč); Pentax Optio LS465 (2 290 Kč); Samsung WB30F (3 990 Kč)
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑