Multimédia

Publikováno 26. srpna 2013 | Jan Kuja

0

Internetové rádio Hama IR210

 
Tuner Hama IR210 není klasickým samostatně stojícím přijímačem internetových rádií. Nemá totiž vlastní reproduktory, a je proto určen pro zapojení do domácího poslechového řetězce. K tomuto účelu je opatřen audio výstupem přes dva cinche. Žádný jiný výstup – například na sluchátka – IR210 nemá. 
 
Zajímavostí, kterou obdobné přístroje většinou vybavené nejsou, je USB port pro připojení flashky, disku nebo třeba MP3 přehrávače. Hama si díky němu načte audio soubory i z velkokapacitního disku, ale pouze pokud má vlastní napájení (jinak jej rádio neutáhne). Přehraje nejen obyčejné empétrojky, ale i soubory ve formátu FLAC. U připojeného zařízení zobrazuje přehledně stromovou strukturu adresářů, ale má problémy s načítáním některých českých znaků (například znaky „ř“ a „ž“ zobrazí jako „?“). Nejvíc to ruší při poslechu internetových stanic i hudby, kdy se sice zobrazují názvy vysílaných skladeb, ovšem se zcela pošramocenou češtinou. 
 
Ovládání na dálku s dálkou a malými písmenky 
Poněkud netradičně je řešeno ovládání rádia. Na samotném těle přístroje najdete pouze jediné tlačítko On/Off. Nic víc. Veškeré ovládací prvky jsou na dálkovém ovladači. Řešení by to nebylo špatné, kdyby… Kdyby Hama nebyla vybavena displejem 2 × 3 cm, na kterém rolují miniaturní písmenka. Přitom celá přední strana přístroje je nevyužita a o větší displej si přímo říká. Tuner by pak byl zřejmě dražší, zato použitelnější. Takto jsou názvy skladeb a stanic, případně jména autorů čitelná jen z bezprostřední blízkosti a ovládání dálkou pak působí poněkud nepatřičně. Pokud máte chytrý mobilní telefon, můžete si zdarma stáhnout aplikaci iMediaShare a obsluhovat rádio s její pomocí. 
Seznam stanic je přehledně rozdělen na lokální rádia, Top 10, Top 40 i podle žánrů a můžete do něj přidat i tu svoji, kterou dosud neobsahuje. Budete však její link muset vyťukat pomocí alfanumerické klávesnice, kdy na každém čísélku jsou tří písmenka. Kurzor se navíc sám neposouvá, takže musíte používat šipky. Je to poněkud zdlouhavé, zvlášť pokud je adresa delší… Ale zas tak často to dělat nejspíš nebudete. Stejným způsobem lze fulltextově i stanice vyhledávat. Existuje však samozřejmě i možnost jak celé tohle klofání po písmenkách obejít. Musíte si jen zdarma vytvořit účet na spřáteleném portálu MediaU. net a sem rádio přihlásit a veškerý obsah (v nabídce je cca 10 000 stanic) spravovat přes klávesnici počítače. 
 
Třešně a dvě višně na dortu 
Výborně má Hama vyřešeny doplňkové funkce. Počasí není jako obvykle nepoužitelnou hříčkou, ale opravdu praktickou funkcí. Vyberete si místo (typicky bydliště, nebo cíl dovolené) a uložíte do paměti. Ve Standby režimu se pak piktogram aktuálního počasí a teplotou pro vybranou destinaci střídá na displeji s údajem o čase. K dispozici je i pětidenní předpověď. Kromě počasí najdete v takzvaném Information centru i obligátní burzovní lístek. Pro případ, že Hamu umístíte v místnosti, kde se spí, lze displej ztmavit téměř na nulu. I přesto pak zůstává stále čitelný, ale ve tmě nepříjemně neoslňuje. Nezbytnou součástí jsou i dva alarmy, ale tady se dostáváme k první višni z mezititulku. Rádio nemá vlastní reproduktory, takže pokud se chcete nechat vzbudit rozhlasem, musíte v požadovanou dobu aktivovat ještě další přístroj (například zesilovač), což není zrovna praktické. Naopak funkce Sleep je velmi praktická. Dokonce má vlastní tlačítko na dálkovém ovladači. Bohužel, údaj o nastaveném čase zbývajícím do vypnutí se z nějakého důvodu při použití této klávesy na displeji při zadávání nezobrazuje. Vidět je vždy až při přepnutí displeje do menu. Může tak dojít k situaci, že si omylem nastavíte Sleep a zjistíte to až ve chvíli, kdy se rádio samo vypne.
 
 
INTERNETOVÉ RÁDIO HAMA IR210: 1 990 Kč (bez interní paměti )
Rivalové: Sencor SIR 007 (1 500 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑