Multimédia

Publikováno 15. září 2013 | Jan Lodl

0

Samsung Galaxy S4 zoom

 
Dostatečný výkon
O tuto cestu se s jedním ze svých kompaktů kdysi pokusil Panasonic a v Česku jsme si „volající“ fotoaparát mohli vyzkoušet v podobě modelu Emgeton Flexaret (S&V 4/11). Ale vlastní (a nepříliš pohodlné) uživatelské rozhraní v kombinaci s tehdy nepříliš výkonnými procesory v telefonech odsoudilo tyto projekty k nezdaru. Samsung s podobnými kombinacemi experimentoval bez většího úspěchu také delší dobu. Nyní se zdá, že konečně uzrál čas. Model Galaxy S4 zoom přichází v době, kdy Android vládne mobilnímu světu a procesory ve smartphonech se přibližují výkonu počítačů.
V modelu Galaxy S4 zoom nenajdeme sice čtyřjádrový procesor jako u verze Galaxy S4, ale dvoujádrový Cortex-A9 s taktem 1,5 GHz poskytuje dostatečný výkon. Procesor je navíc podpořen 1,5 GB paměti RAM. S4 zoom je odvozen od menšího modelu S4 Mini, řada parametrů je shodná, hardwarová platforma se ale mírně liší. S4 zoom má odlišný procesor i grafický čip a nevyužívá čipovou sadu od Qualcommu, ale Pega-Dual +XMM6262. To je dáno zejména tím, že recenzovaný přístroj je opravdu více fotoaparátem než mobilním telefonem. Jako mobilní telefon však funguje také skvěle.
Když už jsme u parametrů, ve smartphonu najdeme aktuální verzi operačního systému Android Jelly Bean (v4.2.2). Výkon je naprosto dostatečný a odezva uživatelského rozhraní je velmi svižná. V tomto směru rozhodně nemusíme dělat žádné kompromisy, jako tomu bylo v případě Emgetonu Flexaret. Při ovládání se v menu bez problémů zorientujete a práce s telefonem není ani o trochu méně pohodlná než v případě jakékoli jiného přístroje s Androidem.
 
Tlouštík
Snad každý, komu jsem měl možnost během testování telefon ukázat, měl snad jen jedinou vážnější výhradu – rozměry. Zadní strana odpovídá tomu, co známe z pokročilejších kompaktních fotoaparátů. Dominuje jí velký objektiv, druhou bouli na zadní straně tvoří prostor pro baterie. Mimochodem, jako volitelné příslušenství nabízí Samsung nabíjecí kit s baterií, takže můžete mít vždycky v záloze další akumulátor, což se může na cestách za fotografiemi rozhodně hodit.
Zkrátka zezadu (nebo v tomto případě spíše zepředu) jde skutečně o fotoaparát, nikoli o mobil. Na druhou stranu si už pomalu zvykáme na obrovské úhlopříčky špičkových smartphonů, takže pokud jde o celkový objem, Galaxy S4 zoom zase tak úplně z řady nevybočuje. Oproti dnešním zvyklostem je větší tloušťka (15,4 mm) a také váha (208 g) asi o třetinu vyšší, než bývá obvyklé. Osobně si ale myslím, že je to přijatelná oběť za kvalitu fotografií. Kompakt bez kompromisů
 
Velká většina fotografů kromě své zrcadlovky zpravidla používá kompakt, který nosí stále při sobě, aby mohli zachytit momentky nebo pořídit přípravné snímky. S rostoucí kvalitou začaly mobily obdařené vyspělejším fotoaparátem fotokompakty z našich kapes vytlačovat. Pro řadu fotografů však kvalita snímků a možnosti, jež fotomobily nabízely, nebyla dostatečná. Samsung Galaxy S4 zoom tuto praxi konečně mění: nosit ho v kapse je sice o trochu méně pohodlné než v případě běžného mobilu, ale konečně můžeme pořizovat skutečně velmi slušné fotky i přístrojem, který nosíme neustále s sebou. Oproti modelu S4 Mini a S4 je navíc S4 zoom vybaven xenonovou výbojkou místo běžné přisvětlovací LED. To oceníte zejména při focení za horších světelných podmínek.
Galaxy S4 zoom totiž opravdu ani trochu nezaostává za kompakty střední a vyšší cenové kategorie. Ostatně nabízí kvalitní snímač BSI CMOS s rozměrem 1/2,33“ s rozlišením 16 Mpix. Před ním se nachází velký objektiv s průměrem 24 mm s ohniskovou vzdáleností 4,3 až 45 mm (což odpovídá 24–240 mm kinofilmu). Objektiv má slušnou světelnost, která se pohybuje mezi F3,1 až F6,3. Jak vyplývá z parametrů, na rozdíl od drtivé většiny ostatních fotomobilů je S4 zoom vybaven optickým zoomem, v tomto případě desetinásobným.
Ovládání zoomu je jednou ze zajímavých vychytávek tohoto modelu. Zoomovat lze samozřejmě pomocí softwarových tlačítek na displeji, ale mnohem pohodlnější je využití prstence kolem objektivu. Je to skutečně příjemný způsob a oproti digitálnímu zoomu u ostatních fotomobilů umožňuje jeho optická varianta vytvořit podstatně dokonalejší snímky. Na výsledné kvalitě se navíc výrazně podílí i optická stabilizace. V základním rozlišení 16 Mpix lze pořizovat fotografie s poměrem stran 4:3 (4608 × 3456 bodů). Rozlišení můžete snížit a pořizovat 14Mpix snímky s poměrem 3:2 (4068 × 3072 bodů) nebo širokoúhlé záběry s poměrem stran 16:9 (4068 × 2592 bodů, tedy 12 Mpix). K tomu můžete samozřejmě všechny různé poměry nastavit i s nižším rozlišením až po 1 Mpix a poměr 4:3.
 
Od automatiky po manuál
Stejně jako u některých kompaktů značky Samsung i v tomto případě se fotoaparát kompletně ovládá prostřednictvím dotykového displeje. Jediným důležitým hardwarovým tlačítkem je spoušť, která se nachází v dolní polovině pravého boku, tedy přesně u pravého ukazováčku, pokud chytíte S4 zoom jako fotoaparát. Právě spoušť je ale možná největší slabinou přístroje – pokud je telefon aktivní, lze fotoaparát spustit podržením spouště, reakce tlačítka je ale někdy poměrně pomalá.
Situaci ještě o něco zhoršuje aktivní pouzdro, které je součástí výbavy. To sice poměrně efektivně brání smartphone před poškozením pádem, ale citlivost tlačítek ještě o něco snižuje. V některých případech tak je snazší aktivovat fotoaparát pomocí ikony na základní obrazovce telefonu. Pak vše proběhne velmi svižně. Zvláštní je, že při focení již problém s citlivostí spouště rozhodně nezaznamenáte, takže problém nastane pouze tehdy, když potřebujete rychle pořídit momentku.
Samotné uživatelské rozhraní pro ovládání fotoaparátu je velmi příjemné a propracované. Jistě, dotykové ovládání nemusí vyhovovat každému, a třeba v zimě může působit trochu problém, ale jinak je logika intuitivní a v menu se velmi rychle zorientuje i ten, kdo nikdy předtím žádný kompakt od Samsungu nepoužíval. Ústředním ovladačem je „otočný“ volič režimů, který se nachází u pravého okraje displeje, vedle něj máme dvě ikonky pro pohodlné přepínání mezi režimy fotoaparátu a videokamery. Samotným voličem lze vybrat automatický režim, kdy necháte nastavení všech parametrů na fotoaparátu. Další možností je tzv. inteligentní režim, nabízející výběr z 25 různých kreativních módů, které už znají uživatelé dalších kompaktů Samsung. Ty přizpůsobí nastavení konkrétní scéně. K dispozici je například velmi dobře fungující panorama nebo možnost automatického pořízení několika fotografií s možností výběru té nejpodařenější. Zajímavý je také režim krásná tvář či dětská fotografie.
Zřejmě vůbec poprvé se u fotomobilu setkáváme i s ryze manuálním režimem. V něm můžete volit klasickou preferenci clony, času nebo režim, v němž nastavíte všechny hodnoty ručně. Kombinací je k dispozici stejně, jako u běžného kompaktu střední třídy. Pokud si tedy s nastavením pohrajete, můžete dosáhnout skutečně skvělých výsledků. Možná je škoda, že designéři zapomněli na závit pro stativ, v některých případech by se rozhodně hodil.
 
Stále je to telefon
I když na to při focení možná občas zapomeneme, Samsung Galaxy S4 zoom je plnohodnotný a skvěle vybavený smartphone. To znamená, že s ním můžete telefonovat, editovat dokumenty nebo si třeba přehrávat video či hudbu (mimochodem, technologie DLNA skvěle funguje). Navíc je vybaven celou řadu technologií Samsungu pro sdílení obsahu, jež v sobě kombinují zvyklosti chytrých kompaktů této značky se smartphony s OS Android. K dispozici je například WatchON, režim Wi-Fi Direct, Kies a Kies Air, kromě toho můžete využít například Bluetooth nebo NFC.
Většinu z těchto funkcí sice dnes zvládnou i běžné kompakty, avšak díky tomu, že Galaxy S4 zoom je navíc mobilním telefonem, má obrovskou výhodu v podpoře mobilního datového připojení. Telefon může být tedy neustále připojen k internetu prostřednictvím sítí 3G, včetně technologie HSPA+ (download až 21 Mb/s). Na některých trzích je k dispozici i verze s podporou v současnosti nejrychlejší sítě LTE, český model ji prozatím nemá. Díky tomu lze všechny pořízené fotky téměř okamžitě odeslat, sdílet prostřednictvím sociálních sítí nebo třeba uložit do cloudu nebo na jiná vzdálená úložiště.
 
 
 
 
Smartphone Samsung Galaxy S4 zoom: 11 790 Kč
Rivalové: V této ryzí podobě na trhu nemá.
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑