Audio

Publikováno 14. října 2013 | Pavel Víšek

0

Reproset JAMO S 626 HCS

 
Domácí kina v konfiguraci 5.0 jsou oblíbená pro svou multifunkčnost. Na postu hlavních kanálů najdeme třípásmové podlahovky S 626, jež si poradí i se stereofonní reprodukcí hudby, jejich velké hlubokotónové reproduktory navíc zastoupí i samostatný subwoofer. Takové měniče obvykle potřebují mohutné kabinety, pro něž nezbývá v menších obývákových kinosálech příliš mnoho místa. Výjimka však potvrzuje pravidlo. Zmíněný reproset Jamo se neobejde bez podlahovek S 626, což je mladší generace oblíbených trojpásmovek S 606 (dvojprofil s vyšším modelem S 608 najdete v S&V 12/11). Ty mají společné hlubokotónové měniče pootočené o 90° a basy tak vyzařují z vnějších bočnic. Reproduktory se totiž až do kmitočtu 200 Hz chovají coby všesměrové zářiče a na jejich umístění v místnosti z hlediska směrové lokalizace nezáleží. Potřebný vnitřní objem zajišťuje větší hloubka skříní. Stejné řešení zvolila u svých podlahových soustav třeba německá highendová značka Audio Physic, ale u cenově dostupnějších kategorií je vzácností. V soustavách S 626 s bází 190 mm tak získaly azyl woofery o průměru 203 mm. 
 
Severský šarm 
Set, který je oproti samostatnému nákupu soustav cenově zvýhodněný o 680 Kč, obsahuje symetricky provedené trojpásmovky S 626, centr S 62 CEN a surroundové monitory S 622. Dodává se v jediné krabici, která si s hmotností bezmála 70 kg žádá dva páry silných rukou, případně aspoň rudl. Nejtěžší jsou samozřejmě štíhlé podlahovky S 626 s nebývale robustními ozvučnicemi, které ztělesňují čistý skandinávský design. Až na mírně zaoblené čelní masky z pogumovaného plastu se pravým úhlům vymykají jen mírně zkosené hrany v přední části bočnic. Povrchovou úpravu tvoří strukturovaná vinylová imitace dýhy, kterou lze vybírat ze tří provedení (černý či bílý jasan, tmavá jabloň). Odnímatelné ochranné rámečky jsou potažené černou průzvučnou tkaninou a stejnou barvu mají i čelní masky. Stěny bassreflexových ozvučnic podlahovek S 626, které uvnitř tlumí vatelín, tvoří MDF desky o tloušťce 16 mm, zesílené kolem basáků na dvojnásobek, ozvučnici uvnitř dále zpevňuje příčka mezi samostatnou komorou hlubokotónového reproduktoru a měniči středovýškové sekce. Základna je nejmenší kótou podlahovky, ale se dvěma ocelovými pásky, které s foliovanou základnou z MDF desky o tloušťce 28 mm spojují vždy dva vruty, naroste kvůli potřebné stabilitě na každé straně do šířky o 30 mm. Otvory na dně umožňují instalaci čtyř masivních, výškově polohovatelných hrotů, jež může zastoupit kompromisnější kvarteto samolepicích zaoblených podložek z plastu. Každá soustava je osazena čtyřmi firemními reproduktory. Středovýškovou sekci tvoří tweeter s poddajnou kalotou o průměru 25 mm, kterou na čelní masce obklopuje mělký zvukovod optimalizující její vyzařování v intervalu od 2000 do 10 000 Hz (stejný najdeme u všech modelů v setu), a tandem středotónových měničů o průměru 127 mm s membránami, jež tvoří tenké hliníkové konusy na papírových základnách; s koši je spojují pryžové vlnky. Pevné difuzory z nemagnetické slitiny nejen optimalizují jejich vyzařování, ale také pomáhají odvádět balastní teplo z okolí kmitacích cívek. „Basák“ o průměru 203 mm ústí vždy na té bočnici, která směřuje do poslechové místnosti. Pasivní výhybky blíže nespecifikovaného zapojení mají dělicí kmitočty 150 Hz a 2500 Hz. Bassreflexové otvory ústí na zadních stěnách, takže podlahovky potřebují odstup od zadní stěny alespoň půl metru. K propojení se zesilovačem slouží dva páry šroubovacích pozlacených terminálů na subšasi kousek nad základnou, jež umožňují i biwiring (či bi-amping) a nerozlišují mezi reprokabely zakončenými holými vodiči a banánky. 
 
Na stejné vlně 
Hlavním soustavám sekundují tři dvojpásmovky: CZa pět tisícovek bychom mohli očekávat centrální soustava S 62 CEN a zadní efektové trochu širší možnosti konektivity. Kupodivu zde již nepláču nad analogovými výstupy, neboť monitory S 622. Jejich provedení nese kde je dnes konec příslušným zobrazovačům. 
znaky více či méně odvozené z podlahovek V dané cenové kategorii bych však očekával alespoň dvojici HDMI výstupů, ať už pro dva S 626. Stěny bassreflexových kabinetů tvoří samostatné zobrazovače, nebo pro „nakrmení“ MDF desky o tloušťce 14 mm, tedy o málo staršího AV přijímače bez podpory HDMI1.4 tenčí. U všech pěti soustav jsou identické vysokotónové zvukovou stopou. 
měniče, ale středobasové u S 62 CEN a S 622 mají sice stejnou konstrukci, ale hloubení prostoru, ale je zde patrná snaha menší průměr 102 mm. Z hlediska jednolitého (navíc s korektním výsledkem) odlišit od sebe zvukového pole je plusem dělicí kmitočet jednotlivé vrstvy a hloubku ostrosti. 
2500 Hz, který určuje kompetence veškerých měničů v pásmu výšek a středních kmitočtů. 
 
Mobilní vychytávky 
Bassreflexové otvory u menších soustav ústí rovněž na zadní stěně, kde najdeme vždy po páru šroubovacích pozlacených terminálů (jejich provedení je jinak totožné jako u S 626) i ocelové profily pro zavěšení kompaktních soustav na zeď. Přiložený návod nám ovšem dluží informaci, že v takovém případě je třeba zaslepit bassreflexové otvory molitanovými zátkami (ty si s nůžkami musíte vyrobit svépomocí). 
Reprodukce setu S 626 HCS se vyznačuje vyrovnaným i dostatečně detailním zvukem bez nepatřičných akcentů na obou koncích přenášeného pásma. Charakteristická citlivost šestiohmových soustav je sice jen průměrná, ale dostatečný výstupní výkon pro menší místnosti poskytnou už základní modely AV receiverů. Efekty ve zvukové stopě akčních filmů samozřejmě nemají takovou mohutnost jako s aktivním subwooferem, ale záznamy koncertů vyznívají působivě, což je meta, o které se kolibřím satelitům u domácích kin „vše v jednom“ může většinou zdát. Kdo by snad basů, které tvrdí nejenom muziku, potřeboval přidat, může sáhnout po cenově nejbližším firemním setu S 628 HCS (za 20 990 Kč), jenž má za zvukové pilíře větší trojpásmovky S 628 se čtvrtmetrovými hlubokotónovými reproduktory, které se v kontra oktávě spouštějí o něco níž. 
 
Reproset JAMO S 626 HCS: 16 490 Kč 
Rivalové: Přímí na trhu chybějí. 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑