Multimédia

Publikováno 24. října 2013 | Václav Bidlo

0

Čtečka knih PocketBook Touch Lux 623

 
Na našem trhu si mezi největšími konkurenty (zejména Amazon, Booken Cybook, Nook/Barnes & Noble, Sony a nezapomeňme na tuzemského výrobce eReading.cz) brzy a právem vydobyla renomé značka PocketBook. Jednak opírá vývoj o připomínky uživatelů a sází na otevřený systém Linux, přitom zároveň drží krok s méně otevřenou konkurencí, co se technické dokonalosti týká. PocketBook Touch Lux 623 navazuje na předchůdce Touch 622 s multidotykovým displejem, kterému přibalila do vínku osvětlení nejspíš pěti diodami. Spolu s optickými vlákny dokážou vykouzlit velmi rovnoměrné, oči nedráždící podsvícení po celém displeji, jež neruší spoluspáče v potemnělé místnosti, zatímco na světle je lze zcela vypnout (na rozdíl například od Amazonu Kindle). Čtečka má tak akorát kabelkový formát displeje o úhlopříčce 6"/15,24 cm, zasazený do elegantního bílého nebo černého rámečku. Nabízí čtyři základní ovládací prvky (domů, listování vpřed či vzad a vstup do menu), další funkce se vyvolají přes displej – sem patří interaktivní menu, virtuální klávesnice a gesta popsaná v návodu. Jeho českou verzi si musíte stáhnout ze stránek výrobce, přímo ve čtečce je předinstalována pouze anglická: od výrobce či distributora je to zbytečná nedokonalost. 
 
Brána jazyků (po)otevřená 
Také výbava předem instalovaných knih je sice hojná (přes šest stovek), ale v češtině žádná: i ten Kafka je zde k mání pouze v němčině, zato milovníci ruské klasiky v originálu si přijdou na své. Na druhé straně potěší jak možnost konfigurovat českou klávesnici, tak přítomnost interaktivních slovníků, z nichž jeden umí překládat z angličtiny i do našeho jazyka. Jde o výkladový slovník s poměrně chudou slovní zásobou, ale na čtečku je to přepych a díky otevřenosti linuxu není těžké si doinstalovat další lexikony. Nechybí ani podpora hlasového výstupu (Text-To-Speach), i když bohužel, žádná česká Iveta se mezi dostupnými hlasy neprosadila, a to je s podivem, protože předchůdce 622 podle dostupných parametrů česky mluví. Můžeme doufat, že se na stránkách výrobce brzy objeví potřebný balíček. Podpora zákazníků (a servis) totiž patří tradičně k velkým přednostem této značky. Není zde žádný reproduktor, zvukový výstup jde do sluchátek nebo počítačových bedýnek. Díky zabudovanému MP3 přehrávači se takto dají úspěšně přehrávat i písničky. Zkusili jsme to a usoudili, že na čtečku knih to vůbec není tak špatné, překvapily docela slušné vokály. Zvukové soubory do čtečky dostanete stejně jako ty textové: stáhnutím z virtuálního obchodu, kopírováním z počítače (čtečka ovládá režim USB Mass Storage), případně je podsunete na externí SD kartě. 
 
Multitasking a Wi-Fi 
Knížky takřka libovolného formátu se otevírají dlouhé sekundy, ale po načtení už v nich lze rychle listovat, respektive přeskakovat z titulu na titul: PocketBook podporuje multitasking, můžete tedy číst několik knih najednou, interaktivně vstupovat do slovníku, rozehrát si partii sudoku či šachu a sem tam juknout do kalendáře, kolikátého je. O simultánním poslechu hudby při čtení ani nemluvě, ale to není zásluhou multitaskingu. Velkou výhodou je schopnost přelamování řádků v dokumentech PDF, jejichž písmenka lze zvětšit k uspokojení i slabozrakých čtenářů, v tomto režimu se vypreparují z textu obrázky. Drobnou vadou na kráse je jednak zcela nesrozumitelná nabídka menu, která k tomuto režimu Reflow vede: jmenuje se „Znovu“, navíc se z ní dá nastavit maximální zvětšení na 400 procent, ale tahem prstu vzhůru v pravé části displeje je možné dokrokovat k ještě větší lupě. Bolestivější vadou na kráse je, že jinak pohodlná tlačítka pro listování v přelomeném PDF občas odmítnou pokračovat na další stránku a je třeba jít do menu a teprve tam rozkázat posun na další list. Když to zvládneme, nic už neruší pohodlné čtení, displej s HD rozlišením a šestnácti odstíny šedi přepychově postačí na perfektní vykreslení znaků, ale i případných obrázků, ať už jsou součástí knížky, nebo jako samostatné soubory: čtečka pak poslouží i jako album fotografií, byť vesměs černobílých, objekty na nich jsou však dost dobře vykresleny. Po odložení knížky se příště otevře přesně na té stránce a v té velikosti písma či orientaci displeje, v jaké jsme ji opustili. Můžeme také nastavit uživatelský profil, který dovolí až šesti různým čtenářům (po přidání SD karty lze uložit i větší počet samostatných profilových nastavení) pracovat „každý na svém písečku“, který lze volitelně i zaheslovat. Pokročilý uživatel má možnost trochu „hrábnout do systému“ a doinstalovat si řadu dalších nástrojů (i softwarových čteček) či individualizovat si uživatelské rozhraní. 
Zabudované Wi-Fi pracuje v pásmu 2,4 MHz a poslouží ke stahování knih z virtuálních obchodů, stejně tak i sdílení čtenářských zážitků s jinými registrovanými uživateli pomocí sociálních sítí. Čtečka primárně spolupracuje zatím jen se třemi knihkupectvími: Book Store, ReadRate a Adobe DRM. Hodí se i čtečka RSS pro sledování novinových článků a spíše pro parádu internetový prohlížeč: ten je ale zoufale pomalý (obnovovací frekvence 1× za sekundu a liknavé načítání stránek spolu s nemožností zvětšit písmo a nedostatečnou optimalizací prohlížeče pro uspokojivé „prošedivění“ barevných nápisů činí většinu stránek sotva čitelnou, a kdo by třeba doufal, že si bude stahovat knížky přes Dropbox, pravděpodobně se vůbec neprokouše přes přihlášení – prohlížeč mu spadne). 
Knížky se však dají snadno stahovat z počítače, ke kterému se připojíte pomocí micro USB konkektoru, přičemž mu nedělá potíž listovat strukturovaným adresářem. Paměť 4 GB je jistě na literaturu postačující, avšak slot na microSDHC karty umožní rozšířit ji až o 32 GB, z toho už se zatočí hlava i knihomolovi. Pro někoho malou, pro jiného úžasnou výhodou je, že PocektBook neotravuje nutností někam se přihlašovat a registrovat a ovšem, neprodává se (jako někteří konkurenti) za tzv. „dotované ceny“, které v důsledku nutí čtenáře hltat všudypřítomné reklamy.
 
Čtečka knih PocketBook Touch Lux 623: 3 899 Kč

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑