Audio

Publikováno 11. listopadu 2013 | Pavel Víšek

0

Reproset pro domácí kino KEF E305

 
Chvilka deskriptivní geometrie 
Oblé tvary satelitů i aktivního subwooferu, které dostaly uzavřené ozvučnice z tuhého plastu, představují řezy zploštělými elipsoidy, u nichž nenarazíme na pravé úhly a tudíž ani riziko vnitřního stojatého vlnění. Jejich pečlivě zatlumenou konstrukci ještě zpevňují vnitřní žebra, takže reprodukce zvuku nedostává žádné nežádoucí zabarvení. K velké flexibilitě satelitů přispívají hliníkové stojánky s povrchovou úpravou moderním polomatným („saténovým“) niklováním. Ty s kabinety spojují klouby, jejichž poloha se po optimálním nasměrování měničů aretuje dvěma šrouby pomocí přibaleného inbusového klíče; méně stupňů volnosti vykazuje centr E301c, ale u čtveřice hlavních i efektových satelitů E301 lze stojánky pootočit až o 180°, což umožňuje snadnou montáž soustav na stěny domácího kinosálu. Dutina v základně stojánku obsahuje vždy dvojici pérových spojek pro připojení kabeláže z výstupů zesilovače AV receiveru. Volitelné příslušenství k nim představují metrové, minimalisticky pojaté, ale stylové stojany. Každý satelit včetně centru je osazený koaxiálním reproduktorem Uni-Q, vycházejícím z měničů, které značka KEF vyvinula pro potřeby nové řady Q. Hliníkovou kalotu integrovaného tweeteru o průměru 19 mm „korunuje“ devět lamel osvědčeného zvukovodu Tangerine Waveguide, jež na povrchu eliminují rezonance v akustickém pásmu. Středobasové sekci o průměru 115 mm patří kónická membrána z legovaného hliníku, kterou s košem místo obvyklé „vlnky“ spojuje sofistikovaný pryžový závěs Z-Flex, jenž kmitavý pohyb membrány dokonale kontroluje a omezuje také nežádoucí ohyb zvukových vln vyšších kmitočtů. Měnič chrání před poškozením hustě perforovaný plech. Elektrická výhybka v zapojení 1. řádu (s poklesem -6 dB/oktávu) pracuje s dělicím kmitočtem 2,7 kHz. 
 
Sbohem pravým úhlům 
Aktivní subwoofer E-2 je důkazem, že exteriér uzavřené ozvučnice nemusí zůstávat u víceméně nudného kvádru; tvarově představuje hodně „narostlý“ satelit (jeho vnitřní objem je 14,7 l, tedy skoro desetkrát větší), který vyzařuje směrem k zemi. Výhody jsou zřejmé, i zde mizí riziko vzniku stojatého vlnění uvnitř kabinetu. Nezbytný odstup od podlahy vymezují čtyři pryžové patky a vyzařování hlubokotónového reproduktoru o průměru 200 mm, jehož kónické membráně umožňuje velký zdvih mohutná pryžová vlna, pomáhají i vybrání při delších stranách základny. „Basák“ budí vestavěný zesilovač, jenž pracuje ve třídě D a dodává výstupní výkon až 250 W (s nímž E-2 dosahuje maximálního akustického tlaku 102 dB). V základně najdeme zapuštěné dvě přípojky (zásuvku pro napájecí flexo šňůru a vstup s pozlacenou konektorovou zdířku cinch) a další ovládací prvky: kromě regulátoru úrovně jde o přepínače automatického a ručního režimu, fáze (0 a 180°) a třístupňové tónové korekce basů (kmitočet 50 Hz lze v polohách Cut a Boost potlačit o -4 dB, respektive zdůraznit o +2 dB). 
Reproduktorová sestava KEF se vyznačuje přirozeným, čistým, detailně prokresleným a v neposlední řadě brilantně lokalizovaným zvukem, který srovnatelné konkurenci uniká a jeho muzikální sklony jistě docení i přátelé hudebního videa. E305 loftový byt s „kubaturou“ tělocvičny nenazvučí, ale představuje optimální volbu pro menší místnosti, které většinou odpovídají typickému bytovému kinosálu. 
 
 
Reproset pro domácí kino KEF E305: 27 990 Kč 
Rivalové: S koaxiálními reproduktory na trhu chybějí

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑