Video

Publikováno 18. listopadu 2013 | Petr Žák

0

Satelitní přijímač GoSat GS 7056HDi

Jednou ze základních vlastností přijímačů s certifikátem Skylink Ready je výbava systémem FastScan, který je dle požadavku provozovatele Skylinku u těchto přístrojů povinný. Jak už to tak bývá, přínos FastScanu je ambivalentní – má své klady i zápory. Do prvního šuplíčku bezesporu patří jednoduchá instalace přijímače s touto výbavou a pravidelná kontrola programové nabídky včetně automatického doplnění nových stanic a aktualizace stávajících, a to zcela bez zásahu uživatele. To je pro běžného spotřebitele, který nechce trávit čas neustálým přelaďováním a hledáním přesunutých a nových stanic, jistě nemalá přednost. Co už ale potěší méně, je pevně dané pořadí předvoleb, které v seznamu nelze měnit a vyhrazení prvních 3999 pozic pouze pro kanály naladěné v režimu FastScan. Zda toto číslo má naznačovat optimismus provozovatele týkající se budoucího nárůstu programů, je otázkou, nyní by ovšem pohodlně stačila – s velkou rezervou – i čtvrtina. Všechny stanice, které naladíte mimo režim FastScan, se tedy budou v soupisce řadit až od čísla 4000. Další vlastností, která je certifikovaným přijímačům Skylinku společná, je i omezení nahrávacích možností. Sice si na externí USB disk/paměť můžete programy nahrávat (např. u tohoto modelu i dva současně – samozřejmě pokud budou na stejném transpondéru, protože přijímač má jen jeden tuner), ale záznam je automaticky kódován tak, aby ho nebylo možné přehrávat na jakémkoliv jiném zařízení, ani na počítači. Nahrávání tak poslouží především jako krátkodobá archivace pro zhlédnutí pořadů v jiném, než vysílacím čase, pro vytváření obsáhlejšího archivu oblíbených pořadů nejvhodnější není. Vše se pochopitelně zdůvodňuje známými říkankami o autorských právech, ale kdo se jen trochu o tuto problematiku zajímá, dobře ví, že lobby hollywoodských studií všechny spory o podobné zákazy prohrála. V současnosti běžně prodávají rekordéry, které záznam pro dlouhodobou archivaci umožňující (třeba DVD a BD rekordéry, v satelitní oblasti pak přijímače s linuxovým jádrem), aniž by je kdokoliv obviňoval z nezákonných praktik. Takže je docela smutné, jak průmysl spotřební elektroniky opouští bez boje pracně získané pozice. 
 
Vše v malém těle 
Přijímač je umístěn v korpusu menších rozměrů (šířka cca 25 cm), v sousedství televizoru tedy nezabere mnoho místa. Na čelní masce najdeme tlačítka pro základní ovládání, pod odklápěcím krytem pak štěrbinu dekodéru pro zasunutí karty – slot pro moduly Common Interface přijímač nemá, s příjmem jiných placených paketů než je Skylink/CSlink jeho koncepce nepočítá. Čekal bych zde USB pro externí paměti, ale to je spolu s ostatní konektorovou výbavou (kterou lze označit za zcela standardní) vzadu. Dálkový ovladač odpovídá standardu „konfekčních“ zařízení, má tedy poměrně malá, pravidelně uspořádaná tlačítka s centrálním „křížem“ nahoru/dolů doprava/doleva a potvrzovacím OK uprostřed. 
 
Instalace za chvilku 
Především noví satelitní abonenti jistě uvítají, že uvedení přijímače do provozu je maximálně usnadněno. Ovládání je přednastaveno v češtině, pro typ ladění je „na výběr“ pouze jediná možnost – FastScan – a pokud jí potvrdíme, přijímač se „zeptá“ na použití přepínače DiSEqC 1.0 a přiřazení jednotlivých portů příslušným satelitním pozicím. Systém je přednastaven pro Skylinkem doporučovanou konfiguraci příjmu dvou Aster – 1 a 3 (tedy 19,2° a 23,5° E) – pevnou anténou s dvojicí konvertorů, tomu odpovídá i seznam programů, který GoSat v mžiku stáhne, takže „naladění“ je velice rychlé. Nicméně pokud třeba přijímáte programy jen z jedné pozice (nejspíš 23,5° E), máte v paměti i programy z „devatenáctky“. Můžete je ale vymazat – tuto úpravu FastScan umožňuje. Jak už jsem zmínil, nemusíte se starat o nově přidané stanice či dřívější přesunuté na jinou pozici, to přijímač (respektive FastScan) zařídí kompletně za vás. 
Programy uložené FastScanem jsou v paměti seřazeny s jistou mírou logiky – nejprve české programy, po nich slovenské, dále filmové, sportovní, dokumentární a zbytek pozic patří volně šířeným stanicím mimo nabídku Skylinku/CSlinku, (například početné nabídce německých stanic z Astry 1). Stanice, které přidáte později v menu ladění se – jak už víme – řadí od čísla 4000. Vcelku logickým řešením pro vlastní pořadí stanic je proto vytvoření seznamu „oblíbených“. Navíc seznam stanic vyvolávaný tlačítkem „OK“ lze přepínat mezi číselným a abecedním pořadím, vyhledat konkrétní program lze i zadáním klíčového slova (samozřejmě psaním pomocí tlačítek dálkového ovladače); potěší, že přijímač si volbu, v jaké chcete stanice řadit, pamatuje a seznam zobrazuje v naposledy zvoleném módu (což není až tak samozřejmé). 
Pokud by vám nemožnost uspořádat si seznam stanic po svém vadila natolik, že oželíte automatickou aktualizaci přijímaných programů, pak lze FastScan dodatečně vypnout. Tato možnost je sice v menu trochu schována (do položky OSD nastavení pod nabídku Skylink FastScan aktualizace), nicméně lze jí využít a pak nic nebrání libovolné změně pořadí programů – včetně těch, které na „svá“ místa uložil FastScan. Pokud byste se ale po uspořádání stanic chtěli do režimu FastScan vrátit, spustí se znovu počáteční instalace, všechny změny jsou smazány a FastScan znovu nastolí své pořadí. Přehledné menu 
 
Bezesporu přehledně je pojato menu GoSatu. Po stisku příslušného tlačítka se objeví ikony šesti položek – Úprava stanic (lze je vymazat, přejmenovat či zamknout), Nastavení, Irdeto karta (veškeré informace o přístupové kartě včetně možnosti zobrazit zprávy od provozovatele), Multimédia, Hry (Sokoban, Tetris), Průvodce EPG. Nejobsáhlejší je samozřejmě Nastavení, kde kromě nastavení obrazu a zvuku pro výstupy, času jazyka a podobných předvoleb najdeme i možnost automatického či ručního ladění (včetně možnosti vybrat třeba jen televizní stanice nebo programy nekódované), nechybí zde ani možnost komunikace přijímače s motorovým natáčením antény a pozicionérem, včetně rychlé metody správného nastavení motoru USALS, kdy stačí zadat zeměpisné souřadnice místa příjmu. Přijímač lze také vrátit do původního továrního nastavení a celou instalaci projít od začátku. 
Trochu spornou kapitolou je položka Multimédia. Dle návodu by měl zvládnout kromě fotografií (JPEG) a hudby (MP3), které přehrával zcela bez problémů, i videa ve formátech MPEG4, MKV a AVI. Už upozornění návodu, že se jedná o „experimentální funkci s omezenou kapacitou“, dává tušit problémy. Nicméně ve výsledku přehrál dva ze čtyř testovaných souborů *mkv a poradil si i s DivXy, ale bez externích titulků, byť pro jejich vyvolání je na ovladači tlačítko a přímo ve funkcích multimédií lze i zadat češtinu jako jejich jazyk. Nejspíš by se tedy jiné titulky u jiných souborů „chytly“. V téměř nekonečném množství formátových kombinací, které počítačové soubory umožňují, asi nic není nemožné, ale také nic není jisté. S touto mírou relativity můžeme konstatovat, že mimo hru zůstaly i vcelku běžné formáty *mpg, *wmv či kamerové AVCHD. Zde je tedy pro případnou aktualizaci firmwaru určitě prostor, nicméně běžný uživatel od tohoto levného modelu opulentní přehrávání multimédií očekávat nebude. Pokud tuto funkci vůbec využije. 
V rámci už zmíněných omezení lze na připojený pevný disk či flashovou paměť nahrávat, nechybí možnost programování (včetně využití EPG) či sledování s časovým posunem – Timeshift. Jen pozor na to, že přijímač vyžaduje disk před nahráváním zformátovat. 
Poslední položku, elektronického průvodce EPG, lze samozřejmě kromě menu volit i přímo dálkovým ovladačem. Průvodce má dva režimy zobrazení – pořadů na jedné konkrétní aktivované stanici, nebo aktuální přehled po sobě jdoucích programů (a opět můžeme pochválit, že si pro tento účel pamatuje zvolené zobrazování stanic v abecedním nebo číselném pořadí). O to víc překvapuje, že si nepamatuje zvolený režim samotného EPG – změnu výchozího zobrazení však lze provést v menu. Podobně mi v EPG chybí zobrazení aktuálně přijímaného programu – ten vidíme jen v „dvojexpozici“ pod vlastním EPG podle toho, nakolik jsme si nastavili průhlednost zobrazovaných informací. 
Jednoznačnou předností přijímače je kvalita reprodukce, zejména pak obrazu. V ostrosti (samozřejmě zejména u HD stanic), barevném podání a dalších atributech se může měřit i s výrazně dražšími modely. Lze jej tedy doporučit především začínajícím uživatelům satelitního příjmu, kteří ocení jednoduchou instalaci i ovládání. 
 
Satelitní přijímač GoSat GS 7056HDi: 2 990 Kč 
 
Rivalové: HD-Box IRD-8000 HD PVR Irdeto (2 800 Kč); Humax IRDH-5100S (2 800 Kč) 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑