Multimédia

Publikováno 24. listopadu 2013 | Václav Bidlo

0

Menší tablety největším hráčem na trhu

 

Studie dokládá, že trh s počítači prodělává v současné době změny takového rozsahu, jaký za posledních dvacet let nepamatujeme. Předpokládá se, že trend bude nadále pokračovat, i když vrchol již má za sebou: aktuálně GfK odhaduje celkový nárůst poptávky pro letošní rok na zhruba 15 až 20 % oproti loňsku.
Zajímavé je také zavítat do jednotlivých regionů, neboť ne všude se prodeje projevují ve stejné míře. Pokud jde o IT jako celek, například Latinská Amerika zaznamenala během prvního pololetí sedmiprocentní nárůst a Asie + Tichomoří dokonce pouze tříprocentní. Zato západní Evropa shodně s oblastí SNS (zemí bývalého Sovětského svazu) vykázala 30% nárůst, země řazené do regionu střední a východní Evropy dokonce dosáhly 49% navýšení poptávky a vydatnou měrou rostl zájem i v zemích Středního východu a Afriky (o 44 %). Jedno však mají všechny oblasti společné: tahounem byly multimediální tablety, zatímco stolní i přenosné počítače se potýkaly takřka všude se značným poklesem v řádu desítek procent (jedinou výjimkou je Střední východ a Afrika s nárůstem vyjádřeným jednotkami procent). Pro výrobce notebooků a stolních počítačů to není příjemná zpráva. Hodně si slibovali od zavedení operačního systému Windows 8, avšak i díky omezenější nabídce a vyšším cenám se zatím očekávaný efekt neprojevil.
A když už jsme vyzdvihli úspěch tabletů, můžeme se ponořit do ještě větších podrobností: ukazuje se, že prudce stoupá popularita „malých“ tabletů, tedy s úhlopříčkou do 8", které právě přebírají pomyslné žezlo od devítia desetipalcových modelů. Sedmipalcové modely se na celkovém prodeji tabletů v západní Evropě podílejí 45 % a ve zbytku světa 51 %, uživatelé evidentně oceňují levnější ceny a do jisté míry i snadnější přenosnost. Na rozdíl od aktuální situace u nás tablety (všech úhlopříček) zaznamenaly nárůst i v zisku z prodeje (v západní Evropě o 39 %, ve zbylém světě pak o 35 %).


Velký test tabletů naleznete ve S&V 10/2013

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑