Hifi

Publikováno 28. prosince 2013 | Pavel Víšek

0

Klasika v národních barvách

Těžko říci, zda se už tato zámořská legenda stala předmětem sběratelského zájmu, ale jubilejní 25th Anniversary Edition (S&V 7/09) v roce 2009 vyvolala zvýšený ohlas po celém světě jak svou luxusní výbavou a lehce „vytuněnými“ měniči, tak i přibalenou pamětní plaketou (ze série 25 000 kusů jsou ještě poslední na některých e-shopech tu a tam k mání, cena však byla o více než polovinu vyšší). Tuzemská limitovaná edice zvítězila mezi třemi barevnými kombinacemi v internetovém hlasování českých zákazníků. 
 
Vyberte si přítlak 
„Naše“ otevřená supraaurální sluchátka (na uši) se vlastním provedením víceméně neliší od standardní verze. U výškově polohovatelného hlavového mostu ze dvou pásků matné černé oceli lze díky patentované technologii ComfortZone (její přepínač je stejně jako tělo mušlí vyvedený v červené, jež nahradila obvyklou světle modrou) nastavit ve třech stupních přítlak v rozmezí poloh Firm až po decentní Light. Dvoubodově uchycené mušle v bílých držácích s modrými intarziemi, opatřené výměnnými náušníky z průzvučného pěnového polyuretanu, jsou osazeny širokopásmovými měniči o průměru 38 mm, jejichž kónické membrány z lehkého a pevného mylaru pohánějí neodymové magnety. Přívodní kabel s žílami z bezkyslíkaté mědi má obvyklou délku 1,2 m a končí zalomeným poniklovaným jackem 3,5 mm, který není s přehrávačem v kapse tolik náchylný k poškození v místě průchodky; i tak jde samozřejmě o nejzranitelnější část sluchátek, ale o žádné slabině nemůže být řeč. Originální balení totiž obsahuje etiketu s aktivačním kódem doživotní záruky, která zajišťuje prvnímu majiteli opravu či výměnu v případě jakékoli elektrické nebo mechanické závady za manipulační poplatek 50 Kč (platí v případě registrace na www.dozivotnizaruka. cz, jinak činí 300 Kč). A právě tato velkorysá záruka Porta Pro je neustále originální a vábivá. Výbava obsahuje měkký transportní sáček na sluchátka, která lze osobitým způsobem snadno stočit „do ruličky“. 
 
Zvukově stále svěží 
Otevřená konstrukce mušlí už u sluchátek na ven není tak rozšířená jako v dobách největší slávy osobních přehrávačů magnetofonových kazet, ale navzdory horší pasivní izolaci proti hluku z okolí má své nesporné výhody. „Otevření“ dynamických měničů ze strany za jejich membránami přispělo k jejich malému tlumení a markantní je to především na dokonalé reprodukci basů, nemluvě o průzračných výškách i detailně prokresleném středním pásmu. Tahle legenda zůstává stále živá, ostatně, která sluchátka najdete ve Wikipedii a mají vlastní webové stránky?
 
SLUCHÁTKA KOSS PORTA PRO CZ: 999 Kč 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑