Video

Publikováno 4. ledna 2014 | Bohumil Herwig

0

3D monitor Philips 278G4DHS

 
Pohodlné ovládání s malou chybičkou 
Monitor určený především pro 3D hry a také 2D/3D video trpí stejným neduhem jako většina obdobné produkce – absencí dálkového ovladače. Ne, že by se špatně ovládal, v tomto ohledu rozhodně patří k nejlepším, ale pro změnu parametrů musíte být v dosahu ruky, což může být u pasivního 3D a 69cm úhlopříčky problém. Jinak ale ta nejdůležitější nastavení upravíte kupodivu velice operativně, navíc v ceně dostanete šikovný a dobře ovladatelný software SmartControl. 
Tlačítka jsou umístěna v pravém dolním rohu panelu, a to zespodu, takže trochu zvyku ovládání vyžaduje (zpočátku místo potvrzení OK nejspíš monitor několikrát vypnete). Najdete zde čtyři tlačítka, každé s dvojí funkcí, plus vypnutí. První jsou obvyklé šipkové klávesy a OK, které pracují po vstupu do pohodového, byť nelokalizovaného menu. Druhou funkcí je pak přímý vstup do přednastavených videorežimů, parametrů pro 3D a osvětlení pozadí Ambiglow. Ano, čtete správně. Je to sice v praxi to samé, jako tradiční Ambilight u televizorů, ale jmenuje se, kdo ví proč, jinak. Televizory (a Ambilight), totiž stejně jako značku MMD (Multimedia Displays) vyrábějící monitory Philips, vlastní stejná firma TP Vision. 
 
Ambiglow kontra Ambilight 
LED diody osvětlení pozadí Ambiglow jsou umístěny po dvou kratších stranách panelu a jsou nastavitelné do dvou režimů. Buď systém analyzuje scénu a přizpůsobuje jí dynamicky osvětlení včetně barvy, nebo nabízí režim Smart Bias s teplotou chromatičnosti světla 6500 K, tedy lehce pod studenou bílou, což mi přišlo řádově příjemnější. Mimo to ještě lze regulovat intenzitu osvětlení pozadí, ale Ambiglow jako takové v menu vypnout nelze. Můžete jen stáhnout intenzitu. 
Prostorový obraz, což je hned první položka v menu (lze vyvolat i přímo), nabízí čtyři režimy plus konverzi 2D-3D a volbu 3D (auto) určenou nejen pro BD přehrávač, ale i pro herní konzole či patřičně vybavenou grafickou kartu v počítači. Na ukázkách sledovaných z nejrůznějších zdrojů jsem musel prostorový obraz vždy ve správném režimu zapnout a následně i vypnout, protože 3D režim rozhazoval souborový manažer a klasicky v něm vše zdvojil. 
Co se týká pěti videorežimů zvaných SmartImage, jsou určeny pro hry, nikoli pro práci, či přehrávání videa, což je určitě škoda, protože obvyklé Text a Film, by se hodilo. K dispozici jsou například „Závody“, usilující o co nejkratší dobu odezvy, „RTS“ určený pro strategické hry a dva režimy umožňující uložit osobní nastavení. 
V každém případě je 278G4DHSD jeden z mála monitorů, u kterých mi absence běžných přednastavených režimů obrazovky (zmiňované Text a Film) tolik nevadí. Barvy totiž zachovávají konzistenci i při pohledu ze značného úhlu a jejich podání je překvapivě přirozené, velice příjemné, snad až hladké a la filmové plátno. Ať jsem připojil přes VGA (D-Sub) jednoduchý notebook, nebo přes HDMI DVB-T set-top box v podobě multimediálního přehrávače Eaget Play M17, či BD přehrávač Philips BDP 8000, pokaždé jsem měl z obrazu podobně příjemný pocit. 
Prostorový obraz pak tradičně zachovává vlastnosti pasivní technologie, tedy nízké pohledové úhly shora a zdola, avšak v tomto případě se mi zdály ještě nižší. Stačilo jen nepatrně vybočit z horizontální roviny a obraz se zdvojil. Možná i díky tomu byla sledovací vzdálenost vysloveně jen na natažení ruky, případně o pár desítek centimetrů navíc. Sledování 3D, včetně hraní her bude nepochybně vyžadovat stabilní posed. Monitor exceluje i ve 2D a pokud toužíte po „ne-plakátových“ barvách, budete tady rozhodně doma. Takových monitorů na trhu moc není. 
 
3D MONITOR PHILIPS 278G4DHS: 7 500 Kč
Rivalové: Asus VK278Q (8 200 Kč); BenQ XL2411T (7 200 Kč); Samsung S27B370H (7 990 Kč) 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑