Audio

Publikováno 16. ledna 2014 | Bohumil Herwig

0

Bezmála vše, co jste si kdy (od kina) přáli

 

Na pár položek z výbavy ještě v úvodu nezbylo místo. BDS 880, momentální vrcholový model značky Harman Kardon, toho nabízí opravdu hodně. Třeba velmi tiše pracující aktivní větrání, mechaniku Blu-ray disků podporujících 3D či spolupráci s přenosnými médii i mobilními zařízeními, které lze napojit prostřednictvím technologie MHL. K dispozici je i přístup na vybrané webové servery (zatím pouze Picasa a AccuWeather, otevřený web nikoli) a programovatelný dálkový ovladač. Pokud by vám nestačil, pro Android a iOS se nabízejí speciální aplikace… 
 
Výborně zpracované kino 
BDS 880 je pořádný kus železa! Z krabice ho vybalujete jako matrjošku a není to žádná legrace. V balení je krom jiného i jednotka pro bezdrátové připojení subwooferu a veškerá potřebná kabeláž, včetně HDMI. Jen vysoké podstavce namalované na obalu chybí. Buď je to básnická nadsázka, nebo dokoupitelné příslušenství. Kino je ale naprostá novinka, takže bližší informace zatím chybí. 
Dvoupásmové satelity se třemi reproduktory, výškový a dva středy, mají nesnímatelné kovové kryty a jsou primárně určeny k postavení (respektive v případě centrální reprosoustavy k položení) na nábytek. Po vysunutí krátkých podstavců je lze přišroubovat na stěnu a potřebnou sadu dostanete ve výbavě. Kabely pro napojení satelitů jsou sice zanedbatelného průměru, ale dlouhé více než dost (2× 10 m, 2× 5 m a 4 m pro centr); k základní jednotce se napojují přes šroubovací konektory. Satelity jsou osazeny pérovými konektory s otvorem pro zasunutí konce kabelu. Pokud přemýšlíte o nějakém kvalitnějším prodrátování, určité možnosti v napojení satelitů jsou… Poslední části je bytelný, devítikilový, opět parádně zpracovaný subwoofer s kvalitními nožičkami vyzařující přes 200 mm reproduktor do podlahy. Na centrální jednotku je napojen bezdrátově, k čemuž slouží zvlášť napájený box, připojit jej však lze i kabelem. 
 
Automatické vyladění zvuku 
Při instalaci sestavy váš čeká krátký průvodce, který však ani zdaleka neřeší všechno. Nabídne pouze výběr jazyka (čeština chybí) a řadu režimů pro připojený televizor (musí být vybavený HDMI), počítá i s přístrojem s rozlišením Ultra HD v režimu 2160p. Vše ostatní si musíte vyřešit postupně přes menu, včetně naladění FM rádia či zprovoznění Wi-Fi. Není to však nic složitého. Názorně a velice dobře je řešeno zprovoznění napojených reprosoustav. Na výběr máte čtyři modely společnosti Harman Kardon a volbu Ostatní. S kinem byly dodány TS65, jež můžete zapojit buď tradičním ručním nastavením parametrů, případně prostřednictvím dodávaného mikrofonu. Ten se zapojí do vstupu na čelní straně BD přehrávače, poté jednak nastaví zvukové parametry podle vaší místnosti a zároveň správně identifikuje i počet napojených reprosoustav. To když si vyberete konfiguraci 3.1. Kdyby byly všechny instalační kroky zahrnuty do jednotného průvodce, bylo by to naprosto dokonalé. I takto však celou operaci zvládne každý, kdo si dokáže sám nainstalovat televizor. 
 
Spousta voleb 
V základním nastavení je předvolen filmový režim (24 Hz), vypnuta 3D i 2D-3D konverze a také šetření obrazovky, což je třeba ihned napravit, zvláště pokud máte doma plazmu. V menu ovlivníte značné množství parametrů, včetně zapnutí/vypnutí MHL, doladění virtuálního zvuku a la Harman Kardon, správy energie, obvyklých síťových fines (Proxy, test spojení) a také si uživatel může upravit barevné podání (Standard, Vivid, Cinema, Custom). Zvolit lze i barevným prostor (RGB, YUV, x.v. Color): možnostmi nastavení, včetně obrazového a zvukového, se BDS 880 řadí opravdu na výši a předstihuje většinu samostatných Blu-ray přehrávačů střední třídy. 
Domovské menu pak v základu představí možnosti kina. Vedle přístupu na diskovou mechaniku, USB a domácí síť s DLNA, je tu i přímá podpora Apple AirPlay a Bluetooth Audio (se Samsung Galaxy SII jsem se však nepřipojil), dále pak iPodu a nabízí se i spolupráce s iPadem, iPhonem či iTunes. Můžete si pustit i FM rádio, zjistit počasí přes AccuWeather a vstoupit do serveru Picasa. 
Podsvětlený dálkový ovladač je sice poněkud nezvyklý, ale skamarádili jsme se během chvilky a vše se s jeho pomocí řídí pohodlně a skoro intuitivně. Bez potíží jsem se napojil na ultrabook Acer Aspire S3, stejně jako na DLNA server v domácí síti. Potíže nebyly ani s terabajtovým diskem Freecomm připojeným přes USB. 
 
Solidní multimediální kompatibilita 
Není špičková, to je nutno říci. Souborový manažer sice ukazuje nějakých 25 znaků z názvu a zbytek rotuje, avšak bez koncovky. Kino nepracuje s WMV HD, ale přes USB médium si poradí s čistým MPEG4 (koncovka MP4), H.264 (koncovka MP4), AVCHD (MTS, M2TS), BDAV (M2TS) a také s MOV například z fotoaparátu Nikon. Externí titulky (zkoušeny srt a sub) však byly na můj vkus zobrazovány poněkud nevýrazně a rozpitě, ať už šlo o Xvid, X.264, či MKV (L4.0 a L4.1). Bohužel nelze ovlivnit ani jejich velikost, ani synchronizaci, přičemž právě změna velikosti by se určitě hodila už na úhlopříčce těsně pod metr. Záběry z kamery Panasonic HDC-SDT750 pracující ve 3D byly čisté s přirozenými barvami bez náznaku zkreslení, což platilo i o dalších ukázkách ve 3D, i těch běžných ve Full HD a HD ready. Muziku HK chroustá v MP4, WMA a WAV formátu, FLAC bohužel nikoli. Fotografie ve formátech JPG a PNG, se zobrazovaly svižně. MPO (3D) se sice našlo, ale promítlo pouze jako 2D, což je klasický problém, na který narazíte nejen u BD přehrávačů, ale i u 3D televizorů. 
 
Jaký je? 
Zatím trochu na začátku cesty, ale hodně nadějný! Mezi dovednosti, které by zasluhovaly vylepšit, je například tlačítko Eject, které nefunguje pro USB médium. V FM rádiu se zase mezi stanicemi nepřepnete přímo na obrazovce kurzorovými šipkami, nýbrž jen tlačítky Ch-/Ch+. Kino bohužel nenabízí volbu pro přehrání všeho a umí pracovat jen s jednotlivými druhy multimédií. Navíc si nepamatuje pozici při přehrávání videa, a to ani tehdy, když se samo vypne při delší nečinnosti. Zlobily externí titulky, respektive znaková sada, kterou v některých případech nebylo možné zvolit a text se tak nabízel v nečitelné podobě s občas přimíchanými východoasijskými znaky. Jindy se ale kupodivu sada identifikovala automaticky. Při problémech většinou sice stačilo vyskočit do domovského menu a opět video spustit, ale často nepracoval ani skok na konkrétní čas, takže bylo zapotřebí převíjet a čekat. Na chybičku ve zjevně raném firmwaru jsem ale tu a tam narazil i jinde. Vadila mi i skutečnost, že někdy byl přes USB připojený disk po uvedení do pohotovostního režimu odpojen a vypnut, jindy pracoval do té doby, dokud jsem receiver fyzicky nevypnul kolébkovým vypínačem na zadní straně. 
S 3D televizorem střední třídy Philips 42PFL6008K, napojeným přes kvalitní HDMI kabel Philips 1.3a, si kino rozumělo bez potíží, a to včetně trojrozměrného zobrazení. Obraz z vysokého rozlišení lze označit jako precizní, bez jakýchkoli pro mě viditelných vad jak při pomalejších, tak při rychlejších švencích. Překvapivě dobrý byl obraz v dnes běžné nízké kvalitě v kodeku Xvid či X.264. V druhém případě se kino na cca 300MB, 45minutovém seriálovém dílu vysloveně předvedlo. Resamplování, které zde přicházelo ke slovu (v tandemu s televizorem ve Full HD, 1080p), bylo jedním slovem výtečné a výše zmiňovaný televizor za 25 000 Kč se kinu v tomto ohledu nemohl rovnat ani z poloviny. Zvuk byl překvapivě plný a hutný v celém rozsahu, v klavírním koncertu ve formátu DTS byl příjemně svěží, a když jsem zamhouřil oči, měl jsem pocit, že si vychutnávám spíše kino komponentové s nějakým AV přijímačem nižší střední třídy. Navíc basový reproduktor opravdu nepůsobí jak zvukově, tak i vizáží jako typický subwoofer domácího kina, ale spíše jako samostatný, za minimálně deset, možná i více tisíc. 
Uznávám, že Harman Kardon BDS 880 není nejlevnější. Nabízí toho ale hodně, a to i když opomineme výbavu, či třeba možnost spolupráce s televizorem s rozlišením UHD. Obrazovou i zvukovou kvalitou ho myslím mohu zařadit po bok komponentových systémů nižší střední třídy a je zřejmé, že drtivou většinu domácích kin s přehledem zanechá za sebou. 
 
 
Domácí kino HARMAN KARDON BDS 880: 39 990 Kč 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑