Štíhlá linie podle Yamahy – Stereo&Video

Audio

Publikováno 21. ledna 2014 | Miroslav Werner

0

Štíhlá linie podle Yamahy

 
 
Tak se zdá, že na to přece jen někdo kápnul. Obecné zhyzdění čelního panelu jinak sličného AV komponentu bílým, červeným a žlutým konektorem cinch je to tam. A to i bez nutnosti použít krytku. Videovstup má černou barvu, takže ladí s okolím, a audiovstup se schoval do miniaturního 3,5mm jacku (připojovat do něj budeme ostatně nejspíš přenosná zařízení, takže se kablík jack/jack bude hodit o to více). USB konektor lze navíc zatížit i 2,1 A na 5 V, takže bez potíží připojíme i poměrně nenažraný 2,5" harddisk, nebo nabijeme smartphone či tablet.
 
 
S výškou pouhých 11 cm by se měla novinka vejít do každého stojanu, zároveň však téměř osm kilogramů hmotnosti ukazuje, že nekupujeme ošizený přijímač nejnižší kategorie, pouze přeskládaný do menší bedýnky. Vzhled čelního panelu přesto kopíruje firemní design, takže nemusíme mít obavu, že by se přijímač nehodil k ostatním komponentům Yamaha, naopak. K dispozici jsou dvě barevné verze. Mně se více líbí černé provedení než stříbrné, u kterého tmavé plexi displeje a stříbrná spodní část panelu tvoří ne zcela vyváženou kombinaci. Tradiční otočné ovladače po stranách slouží k úpravě hlasitosti a přepínání vstupů. Při výškové dietě nezmizely ani další prvky obvyklé pro Yamahu – tzv. tlačítka Scene, která volí nejen přímo vstupy, ale další sadu vlastností pro ten který zdroj signálu. Samozřejmostí je automatické nastavení kalibračním mikrofonem YPAO. K dispozici máme celkem šest kanálů (tedy 5.1, uvidíme, zda se Yamaha rozhodne po vzoru Marantzu jít třeba do konfigurace 7.1), všechny jsou opatřeny šroubovacími svorkami (linkový výstup pro subwoofer pak konektorem cinch). 
 
Kolik vstupů máš… 
…tolikrát jsi schopným AV přijímačem. Yamaha RX-S600 proti konkurenci nezaostává, naopak myslí třeba i na analogové AV vstupy a dostalo se ovšem i na „čisté“ audio vstupy, pomoci si proto nutně nemusíme nějakým ze čtveřice kombinovaných s kompozitním, či komponentním videem. Bez potíží tedy připojíme třeba i analogový „kazeťák“. Abych nezapomněl, pětice HDMI vstupů sice podporuje signály 3D a 4K, upkonverze nižších zdrojů videosignálu se boŠtíhlá hužel nekoná. Mezi monitorovými výstupy nechybí ani YUV, videosignálovou cestu je zkrátka nutno protáhnout skrz celý přijímač ze vstupu až na výstup ve stejné podobě. AM/FM tuner je vybaven 40 předvolbami a podporou RDS, chystá se ale také varianta RX-S600D, která nabídne DAB tuner. 
 
Navzdory mrňavým rozměrům AV přijímač počtem vstupů rozhodně nezaostává. Naopak, dává na frak i daleko rozměrnějším strojům. Najdeme zde pět HDMI vstupů, analogové audio i videovstupy včetně komponentních, SPDIF a hlavně ethernetový port. Jeden z pětice HDMI konektorů navíc nabídne MHL podporu s proudovou zátěží až do 1 A. 
 
Vzhůru na síť! 
Síťový konektor a návazné síťové služby, internetová rádia a domácí síť DLNA či AirPlay. Výbava, která kdysi kralovala jen těm nejdražším AV přijímačům a postupně se nastěhovala i do typické střední třídy, začíná být povinností i u těch levnějších modelů a tenký receiver Yamaha RX-S600 není výjimkou. Škoda, že DLNA často stále způsobuje zmatek (ani ne tak na straně přijímačů, jako spíše na straně sdílených serverů), takže dostat se ke správné skladbě není vždy jednoduché. Nevím, zda to výrobci někdy pochopí, ale opravdu by stálo za to opustit tyto nadstavby a nabídnout sdílení na úrovni windowsovských CIFS/SMB či linuxových NFS protokolů. Yamaha však i zde dělá, co může a služby doplňuje již perfektně funkční sadou internetových rádií a především ovládací utilitkou pro smartphony a tablety. Aplikace Yamaha AV controller reaguje zcela hbitě, nestane se, že by některý povel zaváhal či provedl něco jiného, má několik naprosto přehledných obrazovek a samozřejmě je ke stažení v online aplikačních obchodech zdarma. K dispozici je jak pro operační systém Android, tak pro Linux. 
 
Má to cenu? 
Yamaha již tradičně oslovuje jak zájemce o prostorový zvuk, tak čisté stereofily. Těm bychom mohli sice doporučit, ať se dívají po dalších novinkách Yamaha, neboť se chystá i tenký stereofonní receiver či zesilovač, ostudu však neudělá ani RX-S600. Je si dost sebejistý v nejhlubších tónech a výšky přehraje čistě, s obdivuhodnými detaily. Přesto není projev zcela monitorový, jak jsme si navykli u vyšších modelů této značky, spíše nabízí příjemný a až hřejivý zvuk. A to je možná dobře, protože o tom celé hifi je: zvuk se vám v prvé řadě musí líbit, ve druhé vás nesmí dlouhodobým poslechem unavit, a až teprve ve třetí linii budeme řešit 100% linearitu, která vlastně nemusí být ani žádoucí. Zkrátka a dobře: model RX-S600 je velmi nabušený, velmi tenký a velmi líbivý přijímač. Designem, po zvukové stránce a neočeše ani příliš vaši peněženku, přestože je konkurence v dané kategorii přece jen levnější, lze daný rozdíl obhajitelně svést na velmi dobrou výbavu. 
CTak se zdá, že na to přece jen někdo kápnul. Obecné zhyzdění čelního panelu jinak sličného AV komponentu bílým, červeným a žlutým konektorem cinch je to tam. A to i bez nutnosti použít krytku. Videovstup má černou barvu, takže ladí s okolím, a audiovstup se schoval do miniaturního 3,5mm jacku (připojovat do něj budeme ostatně nejspíš přenosná zařízení, takže se kablík jack/jack bude hodit o to více). USB konektor lze navíc zatížit i 2,1 A na 5 V, takže bez potíží připojíme i poměrně nenažraný 2,5" harddisk, nebo nabijeme smartphone či tablet. 
 
SLIM AV PŘIJÍMAČ YAMAHA RX-S600: 13 500 Kč
Rivalové: Pioneer VSX-S500 (od 9 200 Kč); Marantz NR1504 (11 500 Kč)
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑