Video

Publikováno 27. ledna 2014 | Tomáš Suchomel

0

Nový rozměr světla

 
Při hledání přístroje k pořizování snímků, který se co nejméně podobá běžným digitálním fotoaparátům, nemá útvar jménem Lytro široko daleko konkurenci. Přitom má ona nevšední věc objektiv s optickými čočkami, obrazový snímač, displej, spoušť, paměť – tím však podobnost s obyčejným digitálem pomalu končí. Hlavní specialitou u Lytra je způsob, co a jak snímá, o výsledném obrazu nemluvě. 
Je to již poměrně dávno, co se jistý Ren Ng v rámci doktorandského studia na Stanfordské univerzitě pustil do praktického rozpracování teorie světelného pole (light field). Výsledkem byla jedna z nejlépe hodnocených dizertačních prací, která získala i mezinárodní ocenění ACM. Následujících šest let pak věnoval nyní již dr. Ng metamorfóze obří laboratorního prototypu zařízení pro snímání na principu světelného pole do přístroje kapesních rozměrů. Fotografování pomocí světelného pole se liší od běžných snímků ještě mnohem víc než třeba kdysi černobílý a barevný film. Zatímco obvyklá digitální fotografie zachycuje u každého bodu scény intenzitu a barvu světla, kterým je tvořen, technologie světelného pole jde ještě dál a snímá rovnou směr všech světelných paprsků, procházejících scénou. Z toho vyplývá také originální hodnota rozlišení megaray, znamenající miliony světelných paprsků. Detailní vysvětlení principu je hodně sofistikované, nicméně zájemci mají možnost se prokousat několikasetstránkovou dizertací zakladatele firmy, zveřejněnou na webu lytro. com. Ani technické provedení Lytra není kvůli konkurenčnímu boji vysvětlováno nijak detailně, jde především o systém mikročoček na obrazovém snímači a hlavně software, který surová obrazová data následně interpretuje. 
Co je výsledkem? Slogan „Foťte teď, zaostřete později“ to vystihuje úplně přesně. Věřte nebo ne, fotoaparát nemá žádný autofokus a nefunguje ani na principu fixfokusu, ostatně vzhledem k vysoké světelnosti objektivu v celém rozsahu zoomu by to ani nešlo. Zatímco u tradičního postupu musí fotograf ještě před zmáčknutím spouště určit rovinu zaostření a pomocí clony ovlivní i hloubku ostrosti, zde se nasnímá celá scéna vyrovnaně od popředí až po zadní prospekt. S ostrostí se pak pracuje až v počítači, kde si při prohlížení kliknutím na libovolné místo každý divák určí, na kterou rovinu snímku má být právě zaostřeno. Z toho vyplývá, že nikdy neuvidíte celý záběr proostřený celý, ale zato lze hravě přeskakovat od jednoho místa k dalšímu. Další později přidanou specialitou je možnost měnit při prohlížení v určitém (poměrně malém) rozsahu perspektivu snímku a „okukovat“ objekt na fotografii z různých úhlů. 
 
Údiv on-line 
Speciální fotografie vyžadují i speciální zacházení. Snímky lze sice prohlížet i na vskutku miniaturním dotykovém displeji fotoaparátu, ale pro skutečné zhmotnění se musí přesunout do počítače pomocí speciálního obslužného softwaru. Žádná jiná aplikaci si neporadí se snímky v proprietárním formátu s koncovkou LFP, přesněji jde o komplet několika souborů surových dat a dodatečných informací o celkovém objem 15 MB na jeden snímek. Program Lytro Desktop existuje pro počítače Apple s OS X 10.6.6 nebo vyšší verzí, u nejrozšířenější platformy je dobře dát si pozor na nároky, je vyžadována výhradně 64bitová verze Windows 7 nebo 8. Aplikace slouží hlavně jako prohlížeč, takže snímky zůstávají v původním čtvercovém formátu a jedinou možnou úpravou je aplikace některého z uměleckých filtrů, podobně jako u kompaktních digitálů. Prohlížením záběrů lokálně to ale nekončí, protože neobvyklé snímky jsou přímo předurčeny ke sdílení on-line na internetu. Stačí je uploadovat do galerie na serveru výrobce, kde má každý majitel fotoaparátu možnost si zdarma zřídit účet s prakticky neomezeným úložným prostorem. Kromě zdejší galerie lze snímky vystavovat i na Facebooku a dalších sociálních sítích, na blogu nebo libovolných webových stránkách. Vždy se tak děje pomocí vloženého odkazu, takže nenarazíte na problémy s datovými limity a fotografie fyzicky zůstává na původním serveru. 
Navzdory proklatě hranatým tvarům se tělo při fotografování drží docela dobře a každý si může najít svůj způsob poskládání prstů. Fotoaparát nezaskočí ani otáčení v podélné ose, všechny snímky i ovládací menu si vždycky správně obrátí hlavou vzhůru. Hliníkový tubus objektivu může mít jednu ze čtyř barev eloxování: modrou, šedivou, růžovou u kapacity paměti 8 GB, červená je vyhrazena pro model s pamětí 16 GB a cenou 14 990 Kč. Pro představu: do menší paměti se vejde nějakých 330 snímků, 16 GB stačí na zhruba 730 záběrů. To není až tak omezující vzhledem k téměř nezbytné přítomnosti počítače někde poblíž. Bez hranic se naopak zdá výdrž napevno zabudovaného akumulátoru s výdrží až na šest hodin průběžného focení. 
Kromě nezvyklé fyzické a technické podoby si trochu jiný přístup žádá i výběr scén a vhodných záběrů. Nejlepší jsou samozřejmě záběry s výraznými objekty v popředí i vzadu. Snímek krajiny z rozhledny zkrátka není tím námětem, kde by Lytro mohlo ukázat své přednosti. Naopak mu velmi svědčí velmi blízké detaily až makrozáběry, kdy se dobře uplatní možnost hravého přeostřování mezi bliznou, pestíky a okvětními lístky. Jinak nejkratší možná doba závěrky 1/250 sekundy jasně naznačuje, že sportovní a akční fotografie nejsou pro tento přístroj to pravé, miluje naopak zátiší a statické scény. 
 
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT LYTRO : 12 490 Kč (8 GB) 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑