Audio

Publikováno 1. února 2014 | Pavel Víšek

0

Kvalitní zvuk za přátelskou cenu

 
Integrovaný zesilovač A-S201 zepředu víceméně splývá s firemním stereo přijímačem R-S201, který stojí stejně, ale za AM/FM tuner platíme absencí korekčního zesilovače pro gramofon s přenoskou typu MM, funkce Pure Direct a pérovými svorkami na místě šroubovacích terminálů. Tato podobnost nebude náhodná. Stereofonní přijímač – obvykle ekonomickou verzí základního pětikanálového AV receiveru bez modulů tří výkonových zesilovačů a dekodérů prostorového zvuku – totiž evokuje i displej a větší prostor uvnitř šasi. A-S201 se vyrábí ve dvou provedeních (černém a stříbřitém), čelní panel, veškerá tlačítka a velký ovládací knoflík jsou plastové.
 
Bez displeje to nejde
U přístrojového šasi z tenkého ocelového plechu najdeme husté řady větracích otvorů na horní stěně a zčásti i na bocích, což umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu uvnitř zesilovače. Robustní síťový transformátor značky Bando v provedení EI by při nižším výstupním výkonu „uživil“ víc než dva kanály a vzhledem k tomu, že skýtá dostatečně tvrdé napětí, dva elektrolyty s celkovou kapacitou 13 600 µF k filtraci usměrněného napětí postačují. Trvalý výstupní výkon do osmiohmové zátěže 2× 100 W je v této cenové kategorii mimořádný. Vlastní zesilovač je zapojený na jediné desce tištěných spojů, takže propojovacích vodičů napočítáme minimum, a koncový stupeň je diskrétně osazený dvěma páry výkonových tranzistorů 2STC4468 (s kolektorovým proudem 10 A), jež se coby galvanicky izolované dělí o chladič opatřený „harmonikou“ z hliníkového plechu; ta nabízí pro odvod tepla sáláním větší plochu než klasický žebrovaný profil. Vstupy i zesilovač spínají relé, v případě zesilovače výkonové. Střední část čelního panelu obsahuje bílý fluorescenční displej, jenž tvoří devět alfanumerických znaků; tři ikony indikují aktivní výstupní terminály i režim Sleep, s nímž lze v přednastaveném čase zesilovač „uspat“. Po stranách displeje našly místo dvě oranžové LED diody, levá indikuje stav zesilovače, pravá aktivaci funkce Pure Direct, jež přemosťuje tónové korekce a vypíná i displej s řídicími obvody. Přítomnost displeje není u integrovaných zesilovačů častá, ale v tomto případě představuje nutnost. Vyžadují to elektronické potenciometry: hlasitost ovládá velký knoflík úplně vpravo, tónové korekce basů a výšek (v rozsahu ±10 dB) dva ze tří párů obdélníkových tlačítek; protože třetí patří voliči vstupů (čtyř linkových a Phono pro gramofon s magnetodynamickou přenoskou), vyvážení kanálů lze regulovat jen ze štíhlého dálkového ovladače. Výčet ovládacích prvků završují čtvercová tlačítka síťového vypínače, voličů výstupních terminálů a funkce Pure Direct. Přípojky vpředu zastupuje jen sluchátkový výstup pro jack 6,35 mm.
 
 
Jednoduché, ale účelné
Na velké ploše zadního panelu je volného místa dost, ale nic podstatného nechybí. Největší poměrné zastoupení patří poniklovaným konektorovým zdířkám cinch: pár poblíž šroubovací zemnicí svorky patří vstupu Phono, následují čtyři linkové vstupy (CD, Tuner, Line 1 a Line 2), na něž navazuje výstup pro rekordér. Propojení s až dvěma páry reprosoustav nabízí osm šroubovacích terminálů s plastovými zátkami v poniklovaných zdířkách pro připojení kabelů zakončených banánky. Napájecí flexo šňůra je instalovaná napevno. U nejdostupnějších komponentů nás v první řadě zajímá zvuk, který zde renomé tradiční japonské značky ostudu neudělá. Je přirozený, zesilovač také velmi dobře kontroluje basy. V rámci souběžného testu levnějších dvoupásmovek jsem měl možnost se zesilovačem vyzkoušet i málo citlivé soustavy Yamaha NS-B500 (84 dB/W/m) a Pioneer S-CN301-LR (81 dB/W/m). Výkonová rezerva byla vždy více než dostatečná.
 
Integrovaný zesilovač YAMAHA A-S201: 4 990 Kč
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑