Video

Publikováno 27. února 2014 | Bohumil Herwig

0

Přenosný televizor LENCO TFT-1026

 
A la tablet
Ze štíhlé krabice vybalíte přístroj podobný tabletu, jen o něco hlubší. Úzké rámečky mu vysloveně sluší, a jakmile televizor posuvným vypínačem zapnete a naladíte, což je jednoduchý, byť poněkud déle trvající proces, než jste možná zvyklí, uvidíte obraz, který vám čekání bohatě vynahradí. Na Lenku TFT-1026 uvidíte příjemné barvy a většinou parádní pozorovací úhly, jen při pohledu odspodu obraz z většího úhlu tmavne a nepatrně naznačí změnu barev. Ovládání TV je jednoduché a většinou přímočaré, obsluhu multimédií většinou zvládnete bez kompaktního dálkového ovladače, pro výběr externích titulků jej už ale potřebovat budete. Menu nastavení najdete na tlačítku Setup a tady už to jde ráz na ráz. V nabídkách lze kolovat a volby se mění intuitivně. Jen základní naladění budete muset – díky absenci lokalizace – provést třeba přes Německo… Výbava je slušná a vedle kupodivu českého teletextu, je k dispozici až dvouhodinový Timeshift a nahrávání, na výběr máte mezi formáty TS a PS. Navíc vám k němu postačí libovolná flashová paměť, kterou není třeba s televizorem párovat. Úpravy obrazu jsou pouze základní (jas, kontrast apod.). K dispozici je pět přednastavených uživatelských režimů pro obraz a pět pro zvuk s tím, že pod položkou User upravíte basy, výšky či rovnou vstoupíte do ekvalizéru. Škoda, že – navzdory příručce, která to avizuje – nelze upravit úroveň podsvícení. Na rozdíl od většiny obdobných TV však volbě poměru stran nechybí volba Auto. Naladěné kanály je možné setřídit, a to jak fyzicky prohozením, tak přes Oblíbené. Ani to nebývá zvykem.
 
Bez lokalizace
Největším problémem televizoru je zmíněná absence lokalizace a podle informací dovozce se lokalizovat nebude. Znamená to nejen chybějící češtinu v informacích o pořadu (EPG rovněž chybí), ale zejména absenci češtiny v titulcích v multimédiích. České znaky sice nevypadávají, jsou „jen“ zkomolené, takže je jakžtakž přečtete, ale komfortní to právě není. Titulky navíc musíte při každém spuštění videa zapínat a nelze je nijak upravit. Kompatibilita formátů je ovšem slušná: Lenco zvládá USB flash disk jak v systému FAT32, tak v NTSC. Multimédia jsou jako obvykle rozdělena do tří oblastí, k nimž jsou přiřazeny nahrané pořady a volba e-Book umožňující načítat knihy ve formátu TTX, ale otevřely se i některé soubory s příponou TXT. K dispozici je rovněž souborový manažer, ale multimédia přes něj nespustíte. Z fotografií jsem otevřel JPG, PNG, GIF, BMP i TIF, z hudby MP3 a WAV, FLAC bohužel nikoli. Filmy pracují i v dnes populárním kodeku x.264, dále pak v MKV (L4.0 i L4.1), Xvid a televizoru nedělá kupodivu problém ani WMV HD (Full HD i HD ready). Z HD nahrávek z kamer a fotoaparátů pracoval s MPEG4, MOV, H.264 a také s AVCHD 1080i. Lenco přehrálo i profesionální nahrávku ve Full HD se zvukem v Dolby Digital a datovým tokem přes 20 Mb/s, a to je víc, než bych očekával. Nicméně u všech výše uvedených video kodeků bylo znát to, na co jsem při televizním příjmu nenarazil – zjednodušené dekódování zapříčiňující jistý barevný posun, případně jemné výpadky. Jakoby televizoru v barevné paletě něco chybělo. Tohle všechno ale není v této cenové relaci nic překvapivého. Přenosný televizor Lenco TFT-1026 není za 3 949 Kč nejlevnější, ale desetipalcových modelů na trhu moc není, navíc s tímto rozlišením jsem našel pouze tento recenzovaný model.
Obraz z televizního tuneru je na velice slušné úrovni a díky utlumené barevnosti se i velice příjemně sleduje. V multimédiích byl obraz často výrazně horší, jakoby se s nimi televizor neuměl úplně vypořádat. Pokud nad koupí televizoru Lenco budete přemýšlet, pamatujte, že očekává dobrý signál, neumožňuje pohodlně sledovat filmy z rozhraní USB s externími titulky a je stále závislý na 230 V, protože napájecí zdroj do auta nedokoupíte. A ten by podle mého měl být už v ceně.
 
 
 
Ovládání najdete na horní straně televizoru a je tu jak Enter, tak Setup či výběr vstupu. A také obvyklé řízení hlasitosti a dvě tlačítka pro postupnou volbu kanálů fungující v multimédiích jako posun po souborech. Konektory jsou na levém a pravém boku, dvojice reproduktorů vzadu dole. 
 
 
Přenosný televizor LENCO TFT-1026: 3 949 Kč
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑