Multimédia

Publikováno 12. března 2014 | Bohumil Herwig

0

Že by konečně dobrý tablet s Windows?

 
Nejprve překvapí, že jej nelze prostřednictvím micro USB spojit s počítačem, ba je to přímo zakázáno, protože to prý může způsobit poškození rozhraní. Je tudíž nutné sáhnout po kabelu speciálním, zvaném Windows Easy Transfer Cable (něco jako překroucený ethernet). Ono totiž ve skutečnosti nejde o připojení tabletu, ale spíš o propojení dvou počítačů s tradičně konstruovaným USB. Ostatně k přístroji Miix lze dokoupit dokovací stanici s klávesnicí a dotykovým perem, takže pak by se měl dle výrobce stát z tabletu konvertibilní notebook, který ovšem pracuje s OS MS Office (byť ve verzi Home & Student 2013) a prý poslouží jako běžný počítač. Říkám „prý“, protože v Česku se v polovině ledna nevyskytoval a nemohli jsme jej tudíž vyzkoušet.
Jak vidno, Lenovo šlo na „tableto-notebook“ trochu jinak a přístup lze označit za nadějný, byť zatím ještě nedotažený. Miix je první stroj svého druhu, na který jsem narazil, a podle mého soudu je to životaschopný koncept: ostatní tablety a konvertibilní notebooky s Windows 8, které mi prošly rukama, byly spíše pro kočku.
 
Výkonný hardware, komplikovanější software
Malé zařízení v sobě skrývá čtyřjádrový procesor Z3740 (Bay Trail-T Quad Core S) postavený na architektuře Intel Atom a sedmou generaci integrované grafické karty Intel HD Graphics se speciální podporou pro plynulé přehrávání HD videa. A hlavně – kvalitní IPS displej s širokými pozorovacími úhly, který rozhodně nepatří mezi ty podivnosti, jaké často nacházíme u levných tabletů a jejichž hlavním posláním je nejspíš kazit jméno značce IPS …
Kromě Wi-Fi sdílí tablet i datové sítě 3G (konkrétně WCDMA a HSPA+), avšak bez hlasového GSM, o napojení se postará micro SIM karta. Nechybí ani již zmíněný vstup micro USB, slot pro microSDHC a samozřejmě sluchátkový výstup. Kdyby bylo k dispozici i HDMI, byl by to vlastně úplný výčet všech obvyklých tabletích konektorů, jenomže chybí a s televizorem se lze propojit jedině přes Wi-Fi Miracast.
Prostor pro ukládání dat obstarává úložiště typu eMMC s kapacitou 64 GB (k mání by časem měla být i 128GB verze), které lze rozšířit o dalších 32 GB na microSDHC kartě. Jak vidíte, základ je to profesionální. Musíte se samozřejmě smířit s tím, že tabletových aplikací pro Windows 8 je zatím stále pomálu, což ale paradoxně vadí spíše u „domácího provozu“ než při profesionálním užívání tabletu jako počítače. Z českých aplikací je dnes k mání zlobící iVysílání České televize, ČT Sport a ČT24, které ovšem nezahrnují živé vysílání (na rozdíl od verzí pro Android). Na Windows Store ale můžete najít i Topfun, Rodinný rozpočet, Člověče nezlob se a hodně karetních „solitérů“ v nejrůznějších podobách. Marně však budete hledat hity ze světa Androidu, například střílečku AirAttack HD, či CoolReader (parádní čtečku elektronických knih) nebo aplikaci pro objednání pražské SMS jízdenky. Hru Angry Birds můžete stáhnout zatím jen v omezené podobě a za peníze (70 Kč) atd., atd. To ostatně platí i pro oblíbený videopřehrávač MX Player (cca 220 Kč), takže asi bude lepší spoléhat se na typické „windowsovské“ přehrávače jako Microsoft Media Player či výborný VLC Media Player. Ostatně ani to vysílání není úplně v pohodě, zjevně však nikoliv vinou tabletu. Padalo připojení a navíc se vyskytly problémy i díky neschopnosti pracovníků ČT (jinak se to už opravdu říci nedá!), kteří permanentně zadávají do nabídky seriály a filmy dopředu, aniž by byly fyzicky k dispozici. Aplikace pak po zadání takového titulu začne jakoby stahovat – a nic. Stahuje pomalu do nekonečna a tlačítko Zrušit tak nějak chybí… A když už je řeč o nedostatcích: U Windows 8.1 pro tablety obecně občas haprují základní funkce, takže tu a tam někde nefunguje například multidotyk nebo typické zvětšování/zmenšování v Google Chrome či ve videopřehrávači.
 
Jaký je?
Hardwarově Lenovu Miix 2 nic nechybí, chtělo by to snad jen resetovací tlačítko. Větším problémem jsou však nedostatky ze strany Microsoftu, například předlouhé natahování videí při registraci nového adresáře k přehrávání a hodila by se také nabídka více ovládacích možností než jen poněkud problematické softwarové řešení. Je sice dobré spolehnout se při vyvolání naposledy spuštěných aplikací na gesto provedené na displeji, ale ne vždy to uživatel zvládne: vyvolat levou lištu se seznamem spuštěných aplikací vyžaduje určitý grif. Nejen v tomto ohledu mají Windows – ve srovnání s Androidem a Applem – co dohánět! Ještěže Lenovo zavedlo u Miix 2 hardwarové tlačítko s logem Windows Start: nepočítám-li zapnutí/vypnutí a regulaci hlasitosti, je to jediný hardwarový ovládací prvek. Při dotyku jemně zavibruje, což je určitě příjemné, pokrok je však především jeho samotná existence, ovládání je totiž jinak zcela závislé na dotykovém displeji, což v některých případech zdržuje. Podle mého se jasně ukazuje, že by se vzhledem k uživatelskému prostředí hodilo i nějaké to Zpět a jednoduše spustitelný přehled naposledy otevřených aplikací. A radost nemám ani z již zmíněného faktu, že tablet nelze bez speciálního kabelu jednoduše spojit s počítačem.
Testovaný kus naznačil, že operační systém není prozatím dokonale vyladěn. Jednou zamrzl na Facebooku, podruhé naprosto natvrdo spadl při běžné práci, po třetí při natahování muziky z nového adresáře z paměťové karty. Jednou v takovém případě jen svítil displej bez možnosti cokoliv udělat: musel jsem tablet nechat úplně vybít a teprve pak, po připojení napájecího kabelu, se restartoval a naběhl. Co naopak potěší, jsou vynikající pohledové úhly obrazovky, na niž lze koukat ze všech stran bez degradace obrazu, teprve při hodně ostrém úhlu pohledu dojde ke tmavnutí, nikoli však obvyklé změně barevnosti. Displej nabízí parádní kontrast i jas a prostřednictvím instalovaného přehrávače také pohodové spouštění HD videa, včetně formátů Xvid, MPEG4 a x.264. Bohužel však bez externích titulků, které Microsoft dlouhodobě nepodporuje. Počítejte ovšem s tím, že defaultní přehrávač u Windows 8 je v podstatě primitivní aplikace bez větších nastavovacích možností. To samé platí i o přehrávači hudby i o aplikaci pro foťák/videokameru. Při poslechu hudby oceníte dostatečný akustický výkon (alespoň na tablet). Miix nemá stereoreproduktory, musíte se spokojit s jedním repráčkem na zadní straně. Jeho zvuk je poměrně výrazný, byť s minimem středů, což sluchátka sice napraví, avšak jen do jisté míry. V dané cenové relaci jde prostě o průměrný, možná i lehce podprůměrný tabletový zvuk.
Nepochybně vás zajímá i doba provozu. Zhruba dvě a půl hodiny při přehrávání z archivu České televize, při vypnutí Wi-Fi a přehrávání videa z paměťové karty jsem dospěl k necelým třem hodinám. Při kombinované práci s internetem, využívání běžných funkcí tabletu (MS Office, hraní) a částečně vypnuté komunikaci se myslím na čtyři hodiny dostanete. Dobití je pak velice rychlé – za provozu něco přes dvě hodiny!
V každém případě a přes všechny výtky jde o první rozumně řešený tablet (univerzální zařízení, konvertibilní notebook, chcete-li) s Windows 8, který se mi dostal do ruky. Jakmile se trochu usadí, bude to šikovná věcička na práci, kterou dostanete i s výbavou, která u zařízení s jinými operačními systémy chybí nejvíce – MS Office. Pokud ale hledáte něco pro zábavu, tady doma nebudete.
 
Dotykové pero je součástí dokoupitelné výbavy (spolu s dokovací klávesnicí). 
 
 
Multimediální víceúčelový tablet LENOVO MIIX 2 8: 10 990 Kč
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑