Multimédia

Publikováno 17. dubna 2014 | Miroslav Werner

0

3D nejen pro hráče

Projektor na držák i do batohu 
EH-TW5200 má černou matnou poměrně kompaktní skříň (existuje ale i bílá varianta), známou dosud z projektorů pro korporátní sféru, shodně s nimi pak opatřenou posuvnou krytkou objektivu, která nahrazuje obvykle velmi brzo ztracený špunt. Přitom si zachovává Full HD panel a nabízí trojrozměrný obraz. Subtilní rozměry bohužel zároveň předznamenávají také o něco hlučnější chlazení, stále se však pohybujeme v hladině pro domácí kino více než vhodné. V útlé skříni a v této cenové třídě nehledejme mechanický optický posun objektivu, smířit se musíme s digitálním keystone doplněným automatickým vertikálním nastavením podle úrovně vysunutí aretační nožky. Ten však může (také díky šikovnému šoupátku na vrchní straně projektoru) potěšit hráčskou komunitu, které možná tolik nezáleží na perfektním krytí jednotlivých bodů jako spíše na co nejjednodušším a nejrychlejším nastavení projekce při společných pařbách. Právě na ně také Epson s EH-TW5200 míří, projektor je vybaven speciálními režimy právě pro ideální zobrazení her (přepínač Fast/Fine), kdy se ke slovu dostává právě superrychlý čip 3D LCD Epson, jenž mimo jiné dovoluje stereoskopické zobrazení na maximálně ergonomických 480 Hz. 
 
Když 3D z jediného objektivu… 
…tak jedině aktivně. A bez drátů. Brýle ELPGS03 sice přiloženy nejsou, musíte si je pořídit zvlášť a vzhledem k tomu, že se jedná o aktivní model, jsou samozřejmě o něco dražší než pasivní brýle polarizační. Oproti pasivnímu 3D zobrazení na televizoru si však užijeme plné rozlišení bez řádkování a také nepoměrně větší obraz. RF řízené brýle navíc „nekecají“ do funkce dálkovým ovladačům, při 3D obrazu tak neklesá komfort ovládání jak projektoru, tak ostatních komponentů. Je škoda, že je Epson vybaven objektivem s rozsahem zoomu do 1,2:1, tento parametr může poněkud komplikovat situaci nejen při pevných instalacích, avšak většina konkurenčních DLP projektorů na tom není lépe. Před nákupem či umístěním proto použijte projekční kalkulačku, což obecně doporučuji nejen pro tento model. 
 
Když svítím, tak svítím 
Optická konstrukce, čip a zdroj světla dovoluje svítit na projekční plochu tokem 2000 ANSI lm, což vyhovuje uživatelům při sledování filmů a především hraní her v podstatě za denního osvětlení či mírného přítmí. Těm filmovým fandům, kterým výkon může připadat až příliš velký (na úkor prokreslených tmavších scén), proto doporučíme přepnout spíše do ekonomického provozu, společně s režimem pro kino. Kontrast dosahuje velmi slušných 15 000:1, což sice nepatří mezi aktuálně nejvyšší hodnoty, je však plně v souladu s primárním určením projektoru a možnostmi jeho výbavy (dynamické řízení clony). Právě dynamické ovládání jasu je navíc nastavitelné ve dvou úrovních, případně ho lze zcela vypnout. 
 
Pro koho je určen 
Jak už jsme zmínili, EH-TW5200 má oslovit hráče her, jak těch z PC, tak z herních konzolí, neustále přibývající 3D herní tituly jsou nesporně velkým lákadlem. Nový Epson tak strčí hravě do kapsy jakýkoliv televizor z hlediska úhlopříčky, promítat můžete více než osmimetrový obraz, ale především z hlediska „té pořádné zábavy“. Stačí jen přidat brýle. Filmové diváky pak potěší příznivá cena, Full HD rozlišení a pro občasné sledování právě i podpora 3D. Vzhledem k vysokému jasu projektoru není nutné se bát, že by jas při sledování stereoskopických materiálů nějak výrazně poklesl. 
 
Projektor je určen jak pro filmové fanoušky, tak i pro hráčskou komunitu; není divu, že zde kromě dvou HDMI vstupů, plně kompatibilních s DVI (a také MHL), nalezneme i VGA vstup. Hrát a promítat lze tak i z analogových komponentních zdrojů signálu. Nezapomnělo se ani na povinné kompozitní video. Vestavěné audio na zadní stěně nepatří mezi vyložené nouzovky, pro těch pár výstřelů, ponurý hudební doprovod a veselé trylky Game Over určitě plně postačí, snese se i v případě sledování sitcomů. Filmoví fanoušci samozřejmě musí použít AV receiver. 
 
 
 
Spolu s designem skříně dědí po „byznysových“ modelech EH-TW5200 také dálkový ovladač. Malý, bohužel nepodsvícený, přesto stále přehledný a poměrně dobře reagující. K lepším reakcím rozhodně přispívá i skutečnost, že synchronizace 3D brýlí není optická, ale rádiová.
 
 
 
FULL HD 3D LCD PROJEKTOR EPSON EH-TW5200: 21 990 Kč 
Rivalové: BenQ W1070 (19 990 Kč); Optoma HD300X (28 900 Kč) 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑