Audio

Publikováno 22. dubna 2014 | Miroslav Werner

0

Univerzální BD přehrávač OPPO BDP-105D-EU

Základem „déčkové“ verze je model BDP-105EU. Ten zaručuje kompatibilitu nejen s disky, které bychom od univerzálu očekávali a požadovali, tzn. BD, DVD, CD, Super Audio CD a DVD-Audio, ale i s dalšími poměrně obskurními audio kompresními formáty a slušnou řadou fotografických souborů. Bezchybně zvládá rovněž kontejnery AVI, M2TS či MKV samozřejmě včetně podtitulků v textové podobě s podporou středoevropského kódování. Síťové možnosti přehrávače zahrnují internetové půjčovny a další on-line služby (Netflix, YouTube) a pochopitelně i domácí DLNA. Žel však nezná protokoly NFS/SMB a neumí přímo přehrávat ISO soubory pro DVD ani pro BD ze sítě či pevného disku a USB pamětí. 
 
Směrem k highendu 
BDP-105 nabízí maximálně oddělené zpracování jednotlivých zvukových kanálů (7.1), stejně jako oddělený výstup pro stereofonní downmix, respektive stereofonní část SACD disku. Samotné přepínání stereofonní a multikanálové části SACD se provádí obvyklou cestou v menu přehrávače, přímé tlačítko chybí. Zajímavá je možnost konverze DSD signálu na PCM výstup: s její pomocí lze využít digitální výstup i do AV přijímačů a dalších komponentů, které přímo DSD nepodporují. Samozřejmostí je přehrávání nekomprimovaných kodeků (WAV/PCM) i komprimovaných bezeztrátových (FLAC, Dolby Digital TruHD, DTS-HD Master Audio). 
 
Servírujeme až 4K UHD 
Přehrávač si poradí nejen s 3D nahrávkami, ale dokáže i zvýšit rozlišení souborů a disků s nižší specifikací až do 4K UHD (do maxima výstupu HDMI 1.4, tedy 4K UHD 24–30 obr./s). Dvojice HDMI dopraví na výstup nejen DSD, ale třeba separátně zvuk a obraz, čímž šetří naši kapsu: obraz lze přímo přivést do 3D/4K UHD televizoru/displeje a zvuk nechat zpracovat kvalitním AV přijímačem, jenž může být i staršího data. Obvody, které však „Déčko“ dělají Déčkem, pracují pouze s plným vysokým rozlišením. Máme-li odpovědět na případný dotaz, zda lze upgradovat přehrávač BDP105EU na BDP105D pouhou změnou firmwaru, pak odpověď zní, že to není možné. Darbee Visual Presence je totiž přidaným hardwarovým videoprocesorem a firmware obou strojů se liší právě a jen v položce deaktivace procesoru Darbee. 
Jak se Oppo s tímto novým hardwarem chová? Odpusťme si nyní typické marketingové hlášky typu „Vypadá to skoro jako 4K UHD!“, „Vypadá to lépe než 4K UHD!!“, „Skvělá hloubka a ostrost obrazu!!!“ Procesor Darbee snad ani marketing nepotřebuje, stačí se zkrátka jen podívat na rozdíl obrazu z HDMI výstupu s aktivovaným procesorem a bez něj. Osobně bych očekával, že jakékoliv pokusy o vylepšení obrazu musejí nutně vést ke zlepšení ostrosti za současného navýšení digitálního šumu, k prohloubení kontrastu na úkor hladkých přechodů na hranách objektů, k celkovému nastavení živějších barev na úkor přirozených. Věřte nebo ne, nic takového se neděje. Darbee skutečně pracuje s každým bodem, přitom uvážlivě posuzuje body sousední a na základě toho rekonstruuje obraz do ideální podoby, aniž by výsledek jakkoli ovlivnil možnost dalšího nastavení barev, kontrastu a ostrosti. Případné moiré mizí, detaily se vynořují tam, kde jsme je předtím nevnímali, komplikované scény (mořská hladina, přírodní scenérie se stády zvířat, textury látky) zvyšují hloubku ostrosti. Bravo. 
Liší se oba přehrávače i zvukovým projevem? Nemám ten dojem, zvukové obvody jsou nekompromisní a pravděpodobně v této cenové kategorii již dosáhly svého maxima, respektive předčí i kategorii cenově podstatně vyšší. 
 
Vyplatí se upgrade? 
Tak to je asi nejdůležitější otázka. Utratili jste již nemalý peníz za BDP-105EU, který je v podstatě dokonalým Blu-ray univerzálem, a nyní byste tak měli učinit ještě jednou. Rozhřešení vám asi neposkytnu, tak jen sdělím své stanovisko. Kdybych již nebyl majitelem předchozí verze a hledal nový univerzální přehrávač, volba by byla jasná. Takto mírně zaskřípu zuby a půjdu nejspíš shánět externí Darbee procesor (který je přinejmenším v zámoří k mání). Hifisté a obrazoví puristé, kteří nemají hluboko do kapsy, by měli o nákupu BDP-105D zauvažovat a původní „éúčko“ pasovat na přehrávač do sekundární sestavy. 
 
 
BD přehrávač OPPO BDP-105D-EU: 39 990 Kč 
Rivalové: Podobně vybavené (s procesorem Darbee) na našem trhu momentálně nejsou.
 
 
Čelo přehrávače nabídne kromě skvěle čitelného displeje i další přípojky. Sluchátkový výstup, USB port a také HDMI vstup s podporou MHL. Oppo tím významně osvobozuje uživatele od kabelových svazků a rozšiřuje počet vstupů AV řetězce. 
 
 
 
 
Audiofilská konstrukce, patrná navenek, je pochopitelně ukryta i uvnitř. Přehledná, maximálně oddělená a čistá konstrukce, svitkové kondenzátory Wima, low ESR elektrolyty na těch správných místech, vícedeskové řešení, toroidní transformátor a bohatě dimenzované filtrační kapacity. 
 
Co byste říkali na BD přehrávač přísně audiofilského pojetí s oddělenými obvody pro stereofonní výstup, dokonce v symetrickém provedení na konektorech XLR? Síťovému rozhraní a čtveřici HDMI konektorů (dva vstupní a dva výstupní) s podporou 4K UHD? Ano, Oppo BDP-105 je mašinkou snů. V poslední reinkarnaci ji pak navíc zdokonaluje procesor Darbee Vision, aby posunul kvalitu Full HD zobrazení ještě výš.
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑