Multimédia
Publikováno 18. května 2014 |
Pavel Víšek
Stolečku, prostři se
S podporou nového komponentu SoundPlate LAP340 začnou ploché televizory servírovat atraktivní prostorový zvuk skoro na stříbrném tácu.
Malý i hezký
Komponent si čistým designem získá přízeň nejenom v řadách bytových architektů. Skříň tvoří nízký U-profil z tuhého, antracitově šedého plastu, ze tří stran s tmavším, hustě perforovaným opásáním přes černou průzvučnou tkaninu, které ustupuje jen v zadní části bočnic ústí bassreflexového „labyrintu“, sekundujícímu vestavěnému subwooferu. Očím jsou tak ukryty nejenom čtyři oválné širokopásmové měniče (o rozměrech 70 × 25 mm) s membránami, jež pohánějí účinné dvojité neodymové magnety, ale ve střední části také čtyřbarevná indikační LED dioda, která většinou jen krátce problikává, a čidlo kompaktní dálky s velkými tlačítky. Nabídku dálkového ovladače alespoň zčásti suplují čtyři nejnutnější tlačítka v pravé části zaoblené zadní stěny (při pohledu zepředu), jimiž lze opakovaným stiskem volit různé funkce a režimy, regulovat úroveň hlasitosti, případně soundbar aktivovat, respektive přepnout do pohotovostního režimu Standby. Vybrání ve střední části zadní stěny soustředilo zásuvku pro napájecí flexo šňůru, digitální optický audio vstup a přepínač funkce Auto Power, která zajišťuje zapínání a vypínání společně s televizorem (příslušenství obsahuje praktický kabelový držák, který brání vytržení obou kabelů, signálového i napájecího). Bonus pro majitele firemních televizorů představuje podpora funkce LG Sound Sync, s níž se úroveň hlasitosti dostává pod kontrolu dálkového ovladače televizoru.
Přípojek jako šafránu
Jedinou fyzickou signálovou přípojku představuje zmíněný digitální optický audio vstup, ve výbavě LAP340 však nechybí bezdrátové rozhraní Bluetooth ve verzi 3.0, které umožňuje streamovat hudbu také ze smartphonů, tabletů a dalších kompatibilních zařízení, případně z nabídky placených síťových služeb (s českou lokalizací třeba Deezer a Spotify). K úpravě zvuku slouží pouze virtuální prostorový efekt Cinema Sound, který vychází z konfigurace 4.1, alespoň pár přednastavených ekvalizačních křivek však chybí. Z nabídky dvou dekodérů prostorového zvuku přijde vhod především Dolby Digital, které najde využití při satelitním příjmu televizních programů s odpovídajícím zvukem.
Subwoofer je osazený párem hlubokotónových reproduktorů o průměru 110 mm s atypickými, víceméně rovinnými membránami z papíru, které vyzařují na dolní stěně směrem k zemi; minimální potřebný odstup vymezují plastové podložky. Dohromady je soundbar (včetně integrovaného subwooferu) osazený šesti reprodukZvukový tory, z nichž každý budí samostatný zesilovač v nelineární třídě D a nabízí výstupní výkon až 20 W. Zatímco pár předních širokopásmových reproduktorů vyzařuje na čelní stěně s minimální bází směrem do místnosti, pár stejných efektových měničů je na okrajích čelní stěny pootočený, každý přibližně o 20°. SoundPlate 340 tak vytváří rovnoměrné zvukové pole kolem televizoru, které s efektem Cinema Sound dále získává na prostorovosti, se zřetelnějšími konturami. Vzhledem k minimálním rozměrům komponentu potěší až nečekaný objem vyšších basů. Soundbar LAP 340 představuje vlastně ideální reproduktorovou soustavu, kterou rozhodně nepřeslechnete, přitom není téměř vůbec vidět.
SOUNDBAR LG SOUNDPLATE LAP 340: 9 990 Kč
Rivalové: Denon DHT-T100 (8 290 Kč, S&V 11/13); Onkyo LS-T10 (11 790 Kč, S&V 2/14)
Tags: Multimédia