Multimédia

Publikováno 1. června 2014 | Redakce

0

Sony Xperia Z2 tab: Více vody, méně milimetrů

 
Našinec se dočká černého provedení (v zahraničí lze sehnat i bílou či fialovou verzi) s 16GB pamětí, tu lze rozšířit microSDXC kartou o kapacitě až 128 GB (mohou být samozřejmě i značkové: Sony prodává 64GB paměťové karty a ještě letos rozšíří repertoár i o zmiňovanou kapacitu 128 GB). S cenami vás nebudeme napínat, patří k vyšší, ale ne nedostupné třídě: verze Wi-fistojí doporučených 13 490 Kč, telefonující model 4G/LTE pak 15 990 Kč. 
Oproti ultratenkému vodotěsnému předchůdci Xperii Z je nástupce ještě tenčí, lehčí a dokonce i vodotěsnější: poslední vlastnost dokládají normy IP 55 a IP 58 (starší model měl „jen“ IP 55 a IP 57; první číslice značí stupeň odolnosti vůči prachu – zde „částečně“, druhá pak proti vodě). Převedeno do srozumitelných slov: „Při řádném zakrytování USB všech portů a slotů je tablet odolný proti nízkotlakému proudu vody ze všech směrů (norma IP 55) a/nebo vodotěsný ve sladké vodě do hloubky 1,5 m až na 30 minut (norma IP 58) a částečně odolný proti prachu). Díky štíhlosti (6,4 mm) je ještě o půl milimetru tenčí než předchůdce, což se projeví i na váze: pouhých 426 g u verze Wi-Fi, respektive 439 g u 4G/LTE modelu (pro srovnání, předchozí Xperia Z vážila 495 g a například iPad Air má hmotnost 469 g/verze Wi-fiči 478 g/verze LTE). Když jsme u porovnávání, vylepšil se procesor (je jím osvědčený Snapdragon 801 taktovaný na 2,3 GHz) a narostla i operační paměť (na 3 GB), což by mělo uspokojit i nejnáročnější „gamesáky“. Ti mimochodem uvítají i kompatibilitu s ovladačem konzole PlayStation. Posílil též akumulátor, jehož 6 Ah by mělo zaručit až deset hodin multimediální zábavy na jeden zátah. Bezdrátová konektivita může využít i Wi-Fi sítě v pásmu 5 GHz (standardy a+ac), Bluetooth úspěšně spolupracuje se dvěma NFC senzory (jeden typicky vzadu, druhý netradičně na čelní straně vlevo). 
Sony je však vyhlášená firma AV elektroniky, proto věnuje patřičnou pozornost i zvuku a obrazu. Reproduktory s mřížkami na čelní straně se snaží vylepšit pověst o nepoužitelnosti tabletového zvuku bez sluchátek, filmovému dojmu napomáhá technologie S-Force Surround. S firemními sluchátky MDR-NC31E připojenými pomocí nového pětipinového rozhraní (nejsou však ve výbavě, lze je sehnat zhruba za tisícikorunu) oceníme i digitální potlačení šumu DNC – a pozor, unikátně je patřičný procesor nikoliv v těle sluchátek, ale v samotném tabletu. Díky tomu sluchátka nepotřebují žádné napájení, jejich příkon včetně mikrofonu pro analýzu okolního šumu živí samotný tablet (k dispozici jsou režimy vlak, letadlo a kancelář, účinnost odhlučení by měla být až 98 %). Samozřejmě lze připojit i běžná sluchátka přes 3,5mm jack, ten u modelu 4G/LTE poslouží též jako hands-free. Obrazovku (10,1"/25,7 cm) tvoří IPS displej, ale nově se speciální úpravou Live Colour LED, jež by měla díky inovované technologii zpracovávající barevné spektrum zajistit mimořádně živé barvy. 
Fotoaparát i videokamera zůstaly prakticky shodné jako u předchůdce (8 Mpix/2 Mpix), u zadní fotokamery se však vylepšil senzor pro kvalitnější snímky v horších světelných podmínkách: starší Exmor R zdokonalil vylepšený Exmor RS. Tablet stojí na operačním systému Android poslední generace KitKat (v. 4.4.2) a díky propracovanému uživatelskému rozhraní i výbavě aplikacemi (např. Work Smart pro práci s dokumenty MS Office) patří jak hardwarově, tak softwarově k nejnadupanějším tabletům na trhu. Zájemce jistě potěší i malý dárek, možnost stáhnout si z dostupných virtuálních obchodů s filmy šest titulů zdarma, samozřejmě v plné nabízené kvalitě. S tabletem přichází i řada firemního příslušenství, přes polohovatelné pouzdro s magnetickým vypnutím/zapnutím tabletu, přes dokovací či přenosné repro, dobíjecí stojánek, klávesnici nebo i 32GB USB klíčenku vybavenou z druhé strany micro USB vstupem pro dokonalou souhru mezi počítačem a tabletem či telefonem (libovolné značky), nechybí elegantní powerbanka s kapacitou 7 Ah a užitečný je minimalistický dálkový ovladač, který při bluetoothovém spárování s modelem 4G/LTE poslouží jako plně funkční telefonní sluchátko. 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑