Bleskovky

Publikováno 8. června 2014 | Redakce

0

Ostrý provoz družice ASTRA 5B

 
Družice ASTRA 5B byla úspěšně vypuštěna z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na nosné raketě Ariane 5 dne 22. března 2014. Od té doby družice úspěšně provedla řadu manévrů na orbitě a podstoupila sérii rozsáhlých orbitálních testů, které měly ověřit její bezchybný provoz.
Družici ASTRA 5B zkonstruovala firma Airbus Defence and Space Systems ve francouzském Toulouse; družice vychází z vysoce spolehlivé platformy Eurostar E3000 a je vybavena 40 transpondéry Ku-band (odpovídající frekvenci 36 MHz) a 6 transpondéry Ka-band. Součástí družice je rovněž druhé zařízení L-band společnosti SES pro hosting systému EGNOS (evropská služba pro pokrytí geostacionární navigací) Evropské komise. Systém EGNOS pomáhá ověřovat, zlepšovat a hlásit spolehlivost a přesnost polohového signálu v Evropě.
ASTRA 5B nahradí družici ASTRA 1G na orbitální pozici 31,5 stupně východně, což je nová orbita pro vysílání videa do střední a východní Evropy, Ruska a SNS. Díky družici ASTRA 5B se zvýší dostupná kapacita společnosti SES na této pozici z 19 na 40 aktivních transpondérů. Provedený manévr dokládá schopnost společnosti SES úspěšně využívat nové orbitální pozice pomocí družic, které již splnily svůj primární účel, dokud nebudou na dané pozici umístěny nové, nejmodernější satelitní kapacity.
Martin Halliwell, technický ředitel společnosti SES, uvedl: „V souladu s naší jasně vytyčenou strategií družice ASTRA 5B významně rozšíří kapacity naší společnosti nad střední a východní Evropou, Ruskem a SNS. K dnešnímu dni, který je datem zahájení ostrého provozu družice ASTRA 5B, má společnost SES ve své globální flotile družic tvořené 55 aktivními družicemi na 37 orbitálních pozicích po celém světě 1 536 aktivních satelitních transpondérů. Rádi bychom poděkovali svým evropským partnerům – firmám Airbus Defence and Space Systems a Arianespace, za úspěch mise ASTRA 5B.“
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑