Multimédia

Publikováno 23. června 2014 | Jan Lodl

0

Smart dálka s LTE

Možnosti, které nabízejí smartphony nižší střední třídy, se neustále rozšiřují. Přestože pořád musíme počítat s nějakým kompromisem, je jich stále méně. V případě modelu Optimus F6 se to týká především hardwarové výbavy. Dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz snad nepředstavuje až takový problém, to ale nelze říci o pouhé 1GB RAM a staršímu grafickému čipu Adreno 305. Od obou zmíněných prvků těžko můžeme čekat zásadní nadbytek výkonu. Praxe však naznačuje, že Android Jelly Bean (4.1.2) si s těmito parametry poradí vcelku dobře. Ano, občas se nějaké menší zadrhnutí objeví, ale v běžném provozu si toho „normální“ uživatel zřejmě ani nevšimne. Volně prodejná verze má 4 GB interní paměti, což také není na dnešní poměry příliš mnoho. Jestli máte v plánu instalaci většího množství aplikací, budete muset jejich část přesunout na SD kartu (telefon zvládne až 32 GB). Zkrátka a dobře: pokud hledáte spolehlivý a rozumně výkonný telefon za dostupnou cenu, LG Optimus F6 na pultech obchodů nepřehlédněte. Má totiž rozhodně co nabídnout. První, co je nutné připomenout, je již zmíněná vysokorychlostní technologie LTE, jež se v této cenové kategorii opravdu běžně nevyskytuje.
 
Návrat infraportu 
Další z vychytávek, kterou bychom rozhodně neměli minout, je infraport. Ten už v současnosti najdeme jen u některých přístrojů. S jeho pomocí se Optimus F6 umí proměnit v univerzální dálkový ovladač celé řady přístrojů. Subjektivně se jedná o jednu z nejpovedenějších aplikací, se kterými jsem měl možnost pracovat. Tlačítka jsou dostatečně velká, jejich rozložení logické a telefon podporuje celou škálu různých zařízení i značek. 
Hovoříme-li o spolupráci s dalšími zařízeními z oboru spotřební elektroniky, nelze zapomenout na SmartShare, aplikaci podporující standard DLNA, s jejíž pomocí můžete připojit mobil prostřednictvím Wi-Fi k síťovým diskům, ale také ji využít k promítání videa či fotek z telefonu na velké obrazovce chytré televize. 
Optimus F6 čte všechny běžné formáty videa i hudby. Chybí pouze nativní podpora MKV, ale tu lze samozřejmě stáhnout z obchodu Google Play, nicméně tak jako v případě ostatních hardwarově slabších přístrojů i zde dochází občas k zamrznutí obrazu. Videa v běžném rozlišení ale smartphone přehrává bez nejmenších problémů. V telefonu jsou k dispozici aplikace YouTube a obchod s hudbou a filmy od Google. 
 
Klame tělem 
Kromě distribuce filmů zvládne Optimus F6 i jejich prezentaci přímo na vlastním displeji. Ten sice nemá Full HD rozlišení, ale jinak jej lze přiřadit k několika prvkům, jimiž tento smartphone tak trochu klame tělem. Nabízí totiž velmi ostrý, barevně příjemný obraz, který určitě snese srovnání s modely z vyšší cenové kategorie. Zkrátka technologie IPS opět dokazuje, co umí. K tomu patří i slušná čitelnost na slunci a také široké pozorovací úhly. 
Úhlopříčka 4,5“ (11,4 cm) je pro Android tak akorát, aby bylo možné telefon pohodlně ovládat. U LG obvykle nebývá problém s kvalitou zpracování, a ani v tomto případě nelze přístroji téměř nic vytknout. U displeje i jednotlivých dílů těla si vývojáři dali dost záležet na tom, aby byl jejich lesk co největší. Vypadá to velmi efektně, bohužel, kvůli této parádě telefon občas trochu klouže při držení v ruce. Jen je škoda, že výrobce evidentně chtěl trochu ušetřit na hlasitém reproduktoru. Ten zážitek z filmů trochu kazí, jakmile ale připojíte sluchátka, vše je v naprostém pořádku a Optimus F6 podá hudbu v naprosto bezvadné kvalitě. 
Na úplný závěr je potřeba vytáhnout poslední trumf. Pětimegapixelový fotoaparát dnes už sice nikoho neohromí, jenže Optimus F6 umí překvapit stejně jako G2 v nedávném testu fotomobilů (S&V 3/14). Nabídne velmi slušné výsledky, jimiž konkuruje i mnohem vybavenějším přístrojům.
 
 
SMARTPHONE LG OPTIMUS F6: 5 777 Kč
Rivalové: Nokia Lumia 620 (4 762 Kč); HTC Desire 601 (5 790 Kč)
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑