Video

Publikováno 15. července 2014 | Tomáš Suchomel

0

Digitální fotoaparát SAMSUNG NX MINI KIT

 
Lifestylový svět 
S nasazeným zoomem ale kovové tělo s povrchem imitujícím strukturovanou kůži trochu ztrácí hlavní půvab, kterým je mimořádná skladnost a přijdete zároveň o šarm vnucené jednoduchosti fotografování systémem namířit a zmáčknout. Nasazený „palačinkový“ (neboli pancake) objektiv vytvoří na Mini jen zhruba centimetrový výstupek, s nímž si lze pořád sestavu představit třeba jako stálý doplněk dámské kabelky. Překvapením ale bylo, že hovořit o něm jako o „pevném“ skle je svým způsobem eufemismus, protože po zapnutí fotoaparátu se z těla objektivu ještě vysune asi osmimilimetrový další tubus. To by ani tak nevadilo, víc čistě z praktického pohledu zaskočí fakt, že objektivy nemají žádnou krytku, zabudovanou ani nasazovací. Takže kdo nebude digitál po každém focení hned důsledně ukládat do dokoupeného ochranného pouzdra, měl by si pořídit Lenspen nebo kvalitní utěrku z mikrovlákna a připravit se na to, že bude asi často leštit a čistit. 
Důrazu na lifestylově čistý design a hlavně štíhlost přinesly i jiná méně obvyklá řešení. Přesunutí kotevního místa pro bezpečnostní poutko na ruku z boku na vrchol zadní stěny je drobnost, byť může trochu překážet manipulaci s tlačítkem videospouště, která je hned pod ním. Revolučnější je sdružení všech zásuvek a portů pod jednu společnou krytku na pravém boku fotoaparátu. Kromě akumulátoru a paměťové karty se vešly i micro HDMI a micro USB port, přes který se také nabíjí akumulátor. Tím víc překvapí subtilní krytka prostoru, která nemá klasický pant a musí se vždy při zavírání pečlivě zasadit a „domačkat“, aby zacvakly všechny západky. 
 
Na pohled 
Proč nezbylo místo na akumulátor a kartu na obvyklém místě dole, je jasné hned po zjištění, že navzdory subtilnímu superštíhlému tělu si Samsung troufnul na výklopný displej s úhlem otočení až 180 stupňů. V kombinaci s širokoúhlým pancake objektivem tak vniká ideální digitál pro selfie maniaky. Jako bonus dostanou ještě automatický režim, který při plném vyklopení objektivu pozná, co máte za lubem a exponuje selfie až po krátkém odpočítání, takže objekt má čas se náležitě zatvářit a hlavně si nerozmaže snímek při stisku spouště. Zobrazovač se sice nemůže pochlubit nijak vysokým rozlišením, ale rychlý upgrade firmwaru dokáže vylepšit zřetelnost jeho obrazu na docela slušnou úroveň. Displej je také dotykový se všemi vymoženostmi této vlastnosti od pohybu v menu a nastavování až po určení zaostřovacího bodu nebo exponování dotykem. Pro pohyb v nabídkách a podobně existuje také alternativa v podobě mačkání tlačítek, ale většina lidí asi ráda brzo skončí u prstů, protože Samsung už tradičně věnuje pozornost vývoji uživatelského rozhraní a dotyková tlačítka budete trefovat snadno a jistě. 
Pokud jde o možnosti snímání, ačkoliv digitál působí spíš jako designový doplněk k obyčejnému zachycování světa kolem svého majitele, při výběru expozičních režimů znovu připomene příslušnost k rodu NX. Kromě plné automatiky a scénických režimů pro běžné uživatele tu najdeme i poloautomatické snímání nebo plně manuální nastavení expozice. Takže kdo chce, může si s vyzněním snímků vyhrát. Při vyšších nárocích na kvalitu to možná bude i potřeba. Přístroj má relativně velký čip moderní konstrukce CMOS BSI, nelze očekávat velká dobrodružství s výšinami nastavení citlivosti. Do hodnoty ISO 800 jsou snímky velmi pěkné, u dvojnásobné hodnoty už je ale trochu vidět šum, respektive práce procesoru na jeho odstranění. Běžnému fotografujícímu jedinci to ale vadit nemusí a experti mohou využít možnosti snímání do RAW formátu, takže následnému postprocesingu v počítači nic nebrání. Počítá s tím ostatně i výrobce, když jako základní softwarovou výbavu přikládá plnou verzi programu Adobe Lightroom 5. Barevnost i kresba snímků jsou jinak zcela v normě a potěší i svižně fungující autofokus s 21 zaostřovacími body, přestože se podle očekávání ostří na principu kontrastu a ne fázového posunu jako u zrcadlovek. 
Natáčení videa ničím nepřekvapí, nejvyšší režim Full HD 1920 x 1080 se 30 snímky za sekundu progresivně je takřka povinnou výbavou kompaktních přístrojů, stejně jako záznam v MP4 s kodekem H.264. Pro malé rodinné promítání je výsledek i vzhledem k pouze monofonnímu zvuku postačující, nic víc. 
 
Bezedná zásoba 
Kromě jiných předností má digitál i jednu víceméně skrytou přednost. Je s podivem, že ji výrobce neinzeruje společně s rekordní štíhlostí a hmotností. Dalším rekordem v kategorii kompaktů totiž nepochybně je výdrž napájení podle metodiky CIPA na neuvěřitelných 650 snímků. Účelem ale nemá být (jen) ponouknutí ke zběsilému mačkání spouště od rána do večera. Mnohem spíš jde o napříč všemi výrobci první reflexi častých stesků uživatelů i recenzentů, že pokud dáme fotoaparátu Wi-Fi, je nutné mu přidat i příslušnou dávku energie navíc k jejímu provozování. 
Jako příslušník nové modelové vlny Samsungů pro rok 2014 Mini bezdrátové sítě samozřejmě má, a to v nové vylepšené podobě celého komunikačního balíku. Je trochu nošením dříví do lesa konstatování, že firma je stále na špici, co se týká snadnosti nastavování i používání Wi-Fi v kompaktech. Opět nechybí osvědčené věci jako propracovaná funkce vzdáleného hledáčku, automatické synchronizace fotografií do stolního počítače nebo na různá síťová úložiště. K novinkám patří třeba skupinové sdílení snímků s více mobilními zařízením zároveň Group Share a unikátní je Baby Monitor. Jak název napovídá, je skutečně možné digitál využít jako klasickou dětskou chůvičku a monitorovat klidný spánek potomků na dálku zvukem i obrazem. Není přitom nutné přímé spojení mezi fotoaparátem a smartphonem nebo tabletem. Je možné využít stávající Wi-Fi infrastruktury v místě, takže monitorovat lze skutečně na velkou dálku včetně aktivování přenosu až hlukem určité úrovně nebo s volbou přenosu pouze zvuku nebo i obrazu či nouzovým přisvícením v tmavé místnosti zapnutím pomocného reflektoru autofokusu. 
 
Nový druh 
Srážka lifestylové uhlazenosti a miniaturizace s pokročilými schopnostmi fotoaparátů NX nedopadla vůbec tak divoce, jak jsme se obávali. Prostoupením obou složek vnikl netradiční novotvar s exkluzivním nádechem, který sice asi potěší nejvíc běžné konzumenty luxusu a lovce snímků, ale úspěšně vyhrát si s ním může i zkušenější fotoamatér. 
 
Digitální fotoaparát SAMSUNG NX MINI KIT: 10 990 Kč
Rivalové: Nikon 1 S1 (8 990 Kč, kit); Canon EOS M (7 990 Kč, kit); Olympus PM-2 (7 990 Kč, kit)
 
 
Mini existuje ve více barevných provedení, u nás je dostupný v bílé, černé, hnědé a tyrkysové, chybí jen růžová.  Ačkoliv je odklopný displej uchycen pouze na krátkém pantu, otočný mechanismus je velmi bytelný a působí hodně solidně. 
 Netypicky pod takřka neviditelnými dvířky uprostřed horní strany těla je ukryt speciální konektor pro připojení externího systémového blesku. 
 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑