Hifi

Publikováno 23. července 2014 | Pavel Víšek

0

Trumf domácího kina AV přijímač PIONEER VSX-924

 
Nástupce VSX-923 (S&V 6/13) pokračuje v linii, jež má v rodokmenu receiver VSX921, laureát cen EISA ze sezóny 2011-2012 (S&V 9/11). Designově potvrzuje 7.2 AV přijímač VSX-924 rčení „vítězná sestava se nemění“, ale jeho elektronika leckdy odpovídá požadavkům příštích let. To je třeba případ přípojek HDMI v nejmladší schválené verzi 2.0, podporující vedle rozlišení 4K (Ultra HD) i technologický hit ve vybraných „kamenných“ digitálních kinech: vyšší snímkovou frekvenci (do 60 fps, tj. snímků za sekundu), jež vizuálně pomáhá zvláště filmovým projekcím ve 3D. Na plátně se zatím s 48 fps objevily jen dva díly Hobita (třetí se chystá do postprodukce) a laťku posune výš až v roce 2016 fantasy snímek Avatar 2, který James Cameron natáčí frekvencí 60 fps. Disky Blu-ray sice tato vymoženost zatím míjí, ale kapacity tady jsou. Ostatně málokdo kupuje nový AV přijímač do domácího kina na dva tři roky a VSX-924 morální zastarání dlouho neohrozí. 
 
Zesilovač je základ 
Koncová cena určuje obsah i formu, takže moderními součástkami nabitý komponent má čelní plastový panel s polomatnou strukturou, evokující jemně broušený hliník a z plastu jsou i veškeré ovládací prvky. Vybírat lze z černého a stříbřitého provedení, které v typovém čísle za pomlčkou rozlišují písmena K (jako kuro, japonsky černý), respektive S. Bílý fluorescenční displej s bodovou matricí doplňují desítky ikonek i kontrolky po obou stranách, které si nárokuje široká nabídka funkcí a režimů. Levý knoflík patří otočnému voliči vstupů, pravý regulaci hlasitosti (od -80 do +12 dB, s krokem 0,5 dB). První linie štíhlých dlouhých tlačítek lícuje s dolní stranou organického skla kryjícího displej a slouží k volbě různých konfigurací výstupních terminálů, aktivaci druhé zóny v multiroomovém režimu a konečně ovládání rozhlasového tuneru. Pět malých tlačítek v dolní polovině obsluhuje zvuk včetně přemostění tónových korekcí Pure Direct, volbu mezi stereem a verzemi Dolby Pro Logic II a DTS Neo:X (Standard Surround) nebo různé firemní audio režimy (Advanced Surround), případně zobrazení IP adresy a přímé připojení vybraných strojků Apple. Přípojky dole zastupuje sluchátkový výstup pro 6,35mm jack, vstup měřicího mikrofonu kalibrační automatiky, port USB (jehož vyšší výstupní proud 1 A nestačí pouze energeticky náročnějším iPadům či podobným tabletům) a vstup HDMI. Na čelním panelu zbývá zmínit vypínač. 
Velkou část šasi nárokuje diskrétně osazený sedmikanálový výkonový zesilovač, jehož dva „nadbytečné“ kanály lze v konfiguraci 5.1 (respektive 5.2) využít pro bi-ampingové buzení hlavních soustav nebo k ozvučení druhé zóny v jednoduchém multiroomu. Výkonové tranzistory se dělí o chladič z ohýbaného plechu, který nabízí pro odvod tepla sáláním větší plochu než profil z masivního hliníku. Obvody VSX-924 najdeme v zadní části na několika deskách s tištěnými spoji. Napájecí zdroj využívá robustní transformátor v provedení EI, s nímž AV přijímač nabízí jmenovitý výkon 105 W do osmiohmové zátěže v jednom kanále (od 20 do 20 000 Hz), trvalý při buzení všech kanálů bude zákonitě nižší: podle maximálního příkonu 550 W bude více než 7x 70 W (nadto impedance soustav není konstantní), ale i tak VSX-924 nabízí bohatou rezervu, protože v praxi využijeme sotva desetinu. D/A převodník (192 kHz/24 bitů) je osazený multikanálovým obvodem ESS Sabre a zkreslení typu jitter víceméně eliminuje technologie PQLS (Precision Quartz Lock System). 
 
Digitální přípojky převažují 
Zadní konektorové pole preferuje digitální přípojky, především HDMI ve verzi 2.0, když sedm patří vstupům (nechybí ani implementace rozhraní MHL, umožňující připojení kompatibilních přenosných zařízení k HD televizorům) a dva výstupům. Díky videoscaleru je signál na výstupu HDMI přepočítávaný až po rozlišení 4K, ale většinou zatím postačí Full HD (1080p) a možná ještě 3D; samozřejmostí je zpětný kanál (ARC), jenž přivádí audio z televizoru do AV přijímače. Mimo základní nabídku analogových přípojek si připomeňme ještě dva digitální vstupy, koaxiální a optický. Sedm párů šroubovacích terminálů umožňuje po odstranění plastových zátek připojit i reprokabely zakončené banánky a z čelního panelu i „dálky“ lze nakonfigurovat bi-ampingové připojení předních soustav nebo stereofonní ozvučení nezávislé druhé zóny (Zone 2). VSX-924 má v portfoliu kompletní nabídku audiokodeků pro prostorový zvuk v čele s Dolby TrueHD. Ethernetový konektor pro sítě LAN napovídá, že VSX-924 má certifikaci DLNA ve verzi 1.5 a zadní port USB umožňuje rozšíření o modul AS-WL 300, zpřístupňující Wi-Fi (samostatně stojí 2 690 Kč, ale k VSX-924 bude přibalený jako součást výbavy). Z bezdrátových technologií komponent rovnou nabízí rozhraní Bluetooth ve verzi BT 3.0 i s kodekem aptX a majitelé modelů Apple využijí k bezdrátovému streamování protokol AirPlay. 
AV přijímač obsahuje AM/FM tuner, přijímající u stanic v rozsahu VKV data funkcí RDS (PS, PTY a RT) a oblíbené stanice lze uložit do 30 předvoleb. Nabídka internetových rádií využívá služeb serveru vTuner a přímé podpoře se těší i síťová služba Spotify. Široká formátová kompatibilita nabízí mj. FLAC i WAV, kde limity tvoří až rozlišení 24 bitů a vzorkovací frekvence 192 kHz (optovstup výjimečně končí už na 96 kHz), a dokonce také DSD: nativní formát SACD. Uživatelský komfort zvyšuje aplikace iControlAV5, kterou lze na internetu stáhnout pro smartphony a tablety ve verzích pro Android a iOS. Kompletní nabídku funkcí a režimů zpřístupňuje dálkový ovladač. Nastavení VSX-924 urychluje i zjednodušuje automatická kalibrace ve vylepšené verzi Advanced MCACC, která si přes měřicí mikrofon v obývákovém kanále „propískne“ testovacím signálem rozestavení soustav a potřebné sama optimalizuje, ale všechny parametry lze nastavit i ručně, veškerá OSD menu jsou graficky čistá i přehledná. Z možností digitálního zvukového procesoru zasluhují zvláštní zmínku mody Virtual Surround Back, Virtual Height a Virtual Wide, které podle konkrétního zapojení reprosoustav dopočítávají virtuální reprosoustavy do konfigurace 11.1. Kvalitu reprodukce u komprimovaného audia vylepšuje Sound Retriever, rekonstruující částečně vyšší harmonické, o něž nahrávka přišla během komprese. VSX-924 nabízí kmitočtově vyvážený a detailně prokreslený zvuk, který ve stereofonním režimu vyhovuje i vyšším nárokům, zvláště pak při bi-ampingovém připojení předních soustav. AV přijímač se tak stává regulérní audiovizuální centrálou, čemuž nahrává i nabídka „hi-res“ audioformátů. 
 
 
AV PŘIJÍMAČ PIONEER VSX-924: 16 990 Kč 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑