Audio

Publikováno 1. srpna 2014 | Václav Pavel

0

Ušlechtilý surround

O pozoruhodné řadě Philips Fidelio jsme na stránkách našeho časopisu psali již mnohokrát. Vždy jsme oceňovali pozoruhodnou symbiózu a synergii technologií, špičkových materiálů, dokonalého zpracování a hlavně navýsost kvalitní zvuk. Zástupci série Fidelio jsou také pravidelnými laureáty výročních ceny EISA: mj. Fidelio HTL9100 v kategorii Evropská inovace v domácím kině (20132014), Fidelio A9 v kategorii Evropské bezdrátové reprosoustavy (2012-2013). A úspěch slavili i jejich předchůdci Philips MCi8080 a NP3700 za Evropský kompaktní systém (2011-2012) či Philips Soundhub za Evropský systém pro domácí kino (2011-2012).
Zdali se podobného uznání dočká i aktuální model E5, prozatím nevíme, ale přihlédneme-li ke zvukovým schopnostem a preciznímu designu, vůbec by nás to nepřekvapilo. Design sází kromě kvalitní textilie a kovu také na dřevo a kůži. Soustavy jsou precizně opracované a svým minimalistickým pojetím zapadnou jak do tradičních, tak i technicistních prostor.
 
Surround na vyžádání
Mnozí z nás toto klasické dilema řešili, někteří opakovaně: Jak snadno, rychle a operativně ozvučit poslechovou místnost prostorovým zvukem a nerozvrátit přitom křehké domácí štěstí? V našem „domáckém“ případě totiž jako poslechová místnost nejčastěji slouží část obývacího pokoje, osazená placatým televizorem (v lepším případě umístěným na zeď), více či méně pohodlným divanem a hlavně konferenčním stolkem na odkládání dálkových ovladačů, sklenic s rozličným obsahem a miskami na všemožné pochutiny. Tento středobod rodinného universa má své zákonitosti, zrcadlí se v něm veškerá složitost lidského bytí a na jeho půdorysu dochází přečasto k vpravdě fatálním existenciálním střetům dvou antagonistických sil, nejčastěji představovanými zástupci mužského a ženského rodu. Roznětkou bouřlivých výměn názorů leckdy bývají věci nevinné – třeba propojovací kabel. Pro muže je nějaká tkanička vinoucí se po zemi něco zcela mimo jeho rozlišovací schopnosti, kdežto žena při každodenním překračování té zlořečené šňůry v hlavě osnuje stále rafinovanější způsoby středověkého mučení. A přitom je to tak snadné. Vytkneme-li před závorku umístění kabeláže pod podlahu, lišty či zasekání do zdi, jako optimální řešení se nabízí buď instalace soundbaru, jenž se už naučil věrně simulovat prostorový zvuk z jediného „pádla“ umístěného pod televizorem, anebo uvést do chodu zařízení typu Fidelio E5, které umí surround takříkajíc na vyžádání. Kouzlo spočívá v jednoduchém triku: tento systém Philips se umí během chvilky proměnit z reprosystému 2.1 na 4.1 a opačně. A samozřejmě bezdrátově. Hodláme-li sledovat a hlavně poslouchat nějaký ten hollywoodský spektákl, stačí uchopit vrchní část reprosoustavy za kožené madlo a přenést jej jako zadní efektovou reprosoustavu na vybrané místo. Pro běžný televizní program či poslech hudby ve stereu (a hlavně dobití akumulátoru) se surroundové segmenty zase umístí na vrcholek soustav. Ano, chytré věci bývají jednoduché. Nabídka dekodérů je více než dostatečná: DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II.
 
Konektivita na kvadrát
Hlavu si není třeba lámat ani s transportem hudebních a filmových dat. K dispozici máme dvojici HDMI vstupů a jeden HDMI výstup, dále koaxiální a optický výstup, a taktéž obligátní 3,5mm audio vstup. Bezdrátový systém samozřejmě myslí i na nejmodernější způsoby distribuce, takže lze s výhodou využít služeb technologie Bluetooth, včetně NFC, respektive kodeku aptX. Ve spojení s univerzálním přehrávačem, který si poradí se všemi optickými médii, tak není problém „dostat“ do E5 jakýkoliv smysluplný audio či video formát. Ano, neumí elpíčka, alespoň prozatím. Dálkový ovladač se také hlásí k těm nejlepším firemním tradicím a z jeho ergonomického uspořádání a intuitivnosti by si leckterá konkurence mohla vzít příklad.
Filmový zvuk, ať už dvoukanálově či v surroundu, zvládá E5 na jedničku. Dialogy jsou zřetelné, pravolevá lokalizace vynikající. Rozšíření prostorového zvuku po vytvoření 4.1 systému je impozantní a velmi přesvědčivé. Navíc není žádný problém díky variabilitě jednotlivých prvků s prostorovým zvukem experimentovat a upravovat k obrazu svému. O spodní partie akustického pásma se příkladně stará nezávislý subwoofer osazený 6,5" basákem. Pro klasický poslech hudby ve stero módu doporučujeme surroundové jednotky „zadokovat“, ale… Proti gustu žádný dišputát. Philips neměl vážnějších problémů s žádným hudebním žánrem a poradil si jak s barokní muzikou, tak i zemitým bigbítem.
 
CO SLIBUJE?
Fidelio E5 lze jednoduše charakterizovat jako ušlechtilý surround v luxusním kabátě. Přidanou hodnotou je variabilita a snadnost, s jakou lze systém přizpůsobit aktuálním potřebám. Navíc se obejdeme bez drátů a konektivita je prakticky bez hranic. Klobouk dolů.
 
 
Bezdrátový surroundový reprosystém PHILIPS FIDELIO E5: cca 20 000 Kč 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑