Video

Publikováno 6. srpna 2014 | Petr Žák

0

Dobré (zadní) světlo

 
Tak trochu pod stůl ale spadl fakt, že boční LEDky nedokážou obrazovou plochu podsvítit opravdu rovnoměrně a mnohem méně účinné je v tomto případě i ovládání kontrastu pomocí tzv. lokálního podsvícení, tedy stmívání a projasňování samostatných segmentů obrazu. Čili jinak řečeno: pro shora uvedené výhody dostane finální obrazová kvalita trochu na frak… Tím příjemnějším překvapením je fakt, že Toshiba u své letošní řady LCD přijímačů s LED podsvícením opět sází na „staré dobré“ přímé zadní podsvícení. V kombinaci s panelem IPS a pokročilou technologií zpracování obrazu, jejímž srdcem je dvoujádrový procesor s firemními obvody CEVO (pracující mj. s dopočítáváním obrazu při reprodukci pohybu), je to bezesporu sázka na kvalitní obraz. V souvislosti s obrazovkou ještě dodejme, že pro 3D zobrazení byla zvolena pasivní metoda, mezi uživateli stále oblíbenější, což logicky svádí k úvaze, že panel bude nejspíše pocházet od jihokorejského LG, které má tuto technologii neprůstřelně patentovánu. Řada L7453 nabízí televizory v celkem třech velikostech, s úhlopříčkami obrazu 106, 119 a 140 cm (tj. 42, 47 a 55 palců).
 
Oceněný design, ale nešikovné vstupy
Za pozornost jistě stojí už designové provedení, omezující se na tenký černý rámeček kolem obrazovky a případně – pokud nezvolíme instalaci na zeď – také subtilně působící stojan, pro změnu s matně stříbrným povrchem. Výrobce za vzhled televizorů této řady získal prestižní designérské ocenění Red Dot pro letošní rok.
Do výbavy tentokrát není zahrnut satelitní tuner (ten najdeme v modelech L7463), takže si musíme vystačit s pozemním, respektive kabelovým příjmem, samozřejmě včetně dostupných programů HDTV. Nechybějí ovšem síťové a multimediální funkce. Konektorová výbava je standardní, především v ní najdeme čtveřici vstupů HDMI a dva porty USB, doplněné o spíše historické analogové přípojky, včetně scartu a složkového YUV. Trochu problematické je ale umístění konektorů, předpokládající kolmé vedení kabelů vůči zadní stěně přijímače (s výjimkou HDMI, jednoho USB a slotu Common Interface, orientovaných rovnoběžně s televizorem). Při montáži na zeď mohou být do prostoru trčící kabely dost nešikovné, zejména v případě anténního kabelu s mnohdy robustním konektorem.
Úvodní instalace je zcela bezproblémová a nijak zvlášť nevybočuje ze zažitých postupů. V jejím rámci kromě volby jazyka (čeština nechybí) a naladění zvoleného tuneru můžeme televizor připojit i k domácí síti, a to jak kabelem, tak bezdrátově. Připojení je víceméně automatické, pouze v případě „bezdrátu“ je samozřejmě třeba zadat přístupové heslo. Pořadí stanic vytvořené přijímačem při ladění kupodivu nenabízí možnost změny pořadí (či vymazání nepotřebné stanice), což při počtu pozemních stanic nejspíš překousneme, v kabelovém prostředí už ale stanic může být tolik, že by se individuální úpravy soupisky hodily.
Seznam stanic tentokrát není pod obvyklým „potvrzovacím“ OK uprostřed ovladače, ale bylo mu přisouzeno vlastní, byť trochu zastrčené tlačítko. Elektronický programový průvodce (EPG) má zajímavou, graficky živou podobu (škoda, že není vysvětleno, co barevně odlišené zarážky u jednotlivých pořadů znamenají – skoro by se zdálo, že typ programu, ale legenda chybí…), u většiny tuzemských programů dokonce k označení používá jejich logo. Postrádám ale současné zobrazení aktuálního pořadu v obrazové miniatuře, která by i při hledání v EPG umožňovala dále sledovat dění na obrazovce – zde zůstává k dispozici jen zvuk. Bezesporu plusem je možnost obrazové i zvukové parametry detailně ručně upravovat (samozřejmě vedle předdefinovaných režimů, z nichž je asi nejpoužitelnější volbou Standardní); zejména nastavení obrazu v několika úrovních (až po „profi“) je nadstandardní.
Dálkový ovladač je poměrně robustní, díky tomu ale mohou být tlačítka dostatečně velká a přehledná. Jistou nedomyšleností je ale umístění dalších tlačítek kolem centrálního kruhového voliče s klasickým křížovým ovládáním. Prst vám totiž téměř pokaždé sklouzne na vnější ovladače, takže pohyb kurzoru šipkami uprostřed, či jiné volby těmito tlačítky vesměs vyjdou až na druhý, třetí pokus. Takže ovládání není intuitivní, musíte se soustředit na to, kam příslušný prst míří. Naopak šikovné je, že v internetovém prostředí lze pohyb kurzoru přepnout do „myší“ podoby, a i když nejde o „ukazovátkové“ řešení, jaké užívají některé jiné značky, a pohyb kurzoru je stále ovládán jen čtyřsměrnými tlačítky ovladače, pohyb se přece jen trochu zrychlí a zpřesní.
 
Multimédia bez titulků
To, díky čemu výrobci dávají svým přijímačům přídomek „chytrý“, jsou síťové, internetové a multimediální funkce. K nim vede cesta přes tlačítko označené obligátním domečkem. V graficky příjemně podaném prostředí lze volit jak předdefinované internetové aplikace (8 jich je v kolonce Doporučené, dalších 16 je pak uvedeno jako Premium Apps), a klasický webový prohlížeč, tak i přístup k multimediálním souborům na síti (s běžícím mediálním serverem) či na připojeném externím disku (na který lze ukládat i nahrávky pořízené samotným televizorem). Nabídka aplikací rozhraní MHL, umožňující připojení kompatibilních přináší opět dost spornou sestavu s prakticky přenosných k HD televizorům) nulovou lokalizací (za příklad může posloužit a dva výstupům. Díky videoscaleru je signál AccuWeather, který – chcete-li znát počasí na výstupu HDMI až po rozlišení v Praze – nabídne Prahu v Texasu a druhou 4K, ale většinou zatím postačí Full HD u Banské Bystrice) a osobně si myslím, že (1080p) a možná ještě 3D; samozřejmostí je pokud se výběr aplikací nebude podobat pestrosti zpětný kanál (ARC), jenž přivádí audio z televizoru a jazykové různosti aplikací pro telefony do AV přijímače. Mimo základní nabídku a tablety (což nelze, pokud si každý analogových přípojek si připomeňme ještě dva výrobce hraje jen na svém písečku), digitální vstupy, koaxiální a optický. Sedm párů zůstane tato funkce televizorů jen šroubovacích terminálů umožňuje po odstranění jakousi ozdůbkou na okraji zájmu plastových zátek připojit i reprokabely uživatelů.
zakončené banánky a z čelního panelu i „dálky“ Pokud jde o integrovaný multimediální lze nakonfigurovat bi-ampingové připojení přehrávač, tedy schopnost reprodukovat předních soustav nebo stereofonní ozvučení ze sítě či z připojeného nezávislé druhé zóny (Zone 2). VSX-924 má USB disku videa, fotografie či zvuk, v portfoliu kompletní nabídku audiokodeků pak lze výkon Toshiby označit za průměrný.
pro prostorový zvuk v čele s Dolby TrueHD. Stejně jako ostatní značky Ethernetový konektor pro sítě LAN napovídá, většinu videoformátů etablovaných že VSX-924 má certifikaci DLNA ve verzi 1.5 v internetovém prostředí přehraje, a zadní port USB umožňuje rozšíření o modul některé ovšem nikoliv (např. opět AS-WL 300, zpřístupňující Wi-Fi (samostatně videa WMV2 a WMV3). Formátová stojí 2 690 Kč, ale k 924 bude přibalený kompatibilita je zde – stejně jako jako součást výbavy). Z bezdrátových technologií u ostatních současných televizorů komponent rovnou nabízí rozhraní Bluetooth – tak trochu sázkou do loterie, kdy ve verzi BT 3.0 i s kodekem aptX a majitelé nikdy předem nemůžete mít jistotu, modelů Apple využijí k bezdrátovému streamování že daný soubor přijímač „přijme“ protokol AirPlay.
(např. většinu videí formátu MP4 zvládá, pak ale najednou u souboru
AV přijímač obsahuje AM/FM tuner, přijímající u stanic v rozsahu VKV data funkcí RDS ze stejné série oznámí Nepodporovaný (PS, PTY a RT) a oblíbené stanice lze uložit soubor). Ale asi ještě větším minusem pro tuzemské uživatele je, že u přehrávaných videí není možné do 30 předvoleb. Nabídka rádií spustit připojené titulky. Ať jde o MKV nebo využívá serveru vTuner a přímé podpoře starý DivX, s titulky máte prostě smůlu. Trochu se těší i síťová služba Spotify. Široká formátová nechápu, jak je možné, že kdekterá neznámá kompatibilita nabízí mj. FLAC i WAV, čínská značka, vyrábějící malosériově někde kde limity tvoří až rozlišení 24 bitů a vzorkovací v garáži multimediální krabičky, má celou problematiku frekvence 192 kHz (optovstup výjimečně digitálního videa zvládnutou mnohem končí už na 96 kHz), a dokonce také DSD: nativní lépe než přední světové značky… formát SACD. Uživatelský komfort zvyšuje V domácím menu jsou dostupné aplikace kterou lze na internetu
i funkce propojující televizor bezdrátově stáhnout pro a tablety ve verzích
s mobilním telefonem či pro Android a iOS. Kompletní nabídku funkcí tabletem, takže není problémem a režimů zpřístupňuje dálkový ovladač. zobrazit si třeba fotografie z mobilu Nastavení VSX-924 urychluje i zjednodušuje na velké obrazovce (možná tak pochopíte, automatická kalibrace ve vylepšené verzi proč je dobré mít i fotoaparát). Advanced která si přes měřicí mikrofon A s ohledem na to, že Toshiba v obývákovém kanále „propískne“ testovacím je i předním výrobcem notebooků, signálem rozestavení soustav a potřebné nepřekvapí, že televizor je kompatibilní sama ale všechny parametry i s platformou Intel WiDi lze nastavit i ručně, veškerá OSD menu jsou pro bezdrátové připojení počítačů graficky čistá i přehledná. Z možností digitálního a dalších zařízení k televizoru bez zvukového procesoru zasluhují zvláštní nutnosti přístupu do počítačové zmínku mody Virtual Surround Back, Virtual sítě. WiDi ovšem vyžaduje přímou Height a Virtual Wide, které podle konkrétního hardwarovou podporu i u zdrojového zapojení reprosoustav dopočítávají virtuální přístroje, což se de facto rovná výbavě reprosoustavy do konfigurace 11.1. Kvalitu příslušným procesorem Intel. reprodukce u komprimovaného audia vylepšuje A v případě notebooků Toshiba to Sound Retriever, rekonstruující částečně splněno je.
vyšší harmonické, o něž nahrávka přišla Toshiba 55L7453D potenciálního během komprese. VSX-924 nabízí kmitočtově
zákazníka osloví především kvalitní vyvážený a detailně prokreslený zvuk, který
reprodukcí, kromě obrazu lze tentokrát ve stereofonním vyhovuje i vyšším pochválit i slušný zvuk, na něm se nejspíš projevuje, že televizor není (díky použitému typu podsvícení) nárokům, zvláště pak při bi-ampingovém připojení onou za každou cenu štíhloštíhlou Twiggy. předních soustav. AV přijímač se tak Multimediální výbava sice má své mouchy, stává regulérní audiovizuální centrálou, čemuž ale – ruku na srdce – ostatní značky na tom v tomto směru nejsou o nic lépe… i nabídka „hi-res“ audioformátů.
 
CO SLIBUJE?
AV centrála s kvalitním zvukem, vzorným zázemím videa a bohatou výbavou, kterou leckdy plně obraz zvuk výbava obsluha doceníme až časem. 
 
LCD TELEVIZOR TOSHIBA 55L7453D: 34 990 Kč
Rivalové: Samsung UE55H6200 (31 990 Kč); GoGEN TVL50248WEB (17 990 Kč)
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑