Audio

Publikováno 11. srpna 2014 | Pavel Víšek

0

Vystěhujme orchestr z hlavy

 
Algoritmus, který značka JBL pro modifikaci zvuku vyvinula, vychází z funkce HRTF (Head Related Transfer Function), založené na poznatcích o binaurálním slyšení – přirozeném vnímání zvuku dvěma ušima. HRTF napodobuje změny zvuků z okolního prostředí, jež způsobuje jejich „příjem“ sluchem z různých stran, a mění parametry signálu podle pozice jeho zdroje vůči domnělému posluchači. Algoritmus ovlivňuje především vyšší kmitočty, které se na směrovém slyšení podílejí výrazněji, a výsledek je přesvědčivý při simulaci zvuků, přicházejících k posluchači z větší vzdálenosti. Této funkce se v posledních dekádách chopila už nejedna společnost, ale samozřejmě s různými výsledky. Hodně totiž záleží i na kvalitě reprodukce. Jak si vedou sluchátka s technologií LiveStage?
 
Moderní materiály
Vlajkové lodě z řady Synchros se vyrábějí ve dvou provedeních (onyxově černém a ledově bílém) a jsou opravdu stylová. Designéři nepodcenili žádný detail ani materiály, ať už jde o nerezovou ocel, tlakově litý hliník, prodyšnější umělou kůži nebo Corduru, vynález firmy DuPont: „batohovou“ nylonovou tkaninu s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. Hlavový most z širokého ocelového pásku má na krajích výškově polohovatelné posuvky se stupnicí a kvůli odpovídajícímu pohodlí má na vnitřní straně polštářek čalouněný kůží. Jeho přítlak je silnější, ale hlavu nijak nedrtí, za což vděčíme měkkým výměnným náušníkům, čalouněným jemnou kůží. Vnější část velkých kruhových mušlí tvoří vylehčený hliníkový odlitek, na který navazuje laminovaná vrstva zmíněné Cordury: S700 se navenek působí jako sluchátka otevřené konstrukce, ale nejsou. Mušle s elektrodynamickými měniči o průměru 50 mm mají vůči atypickým vidlicím jistý stupeň volnosti a díky sklopným kloubovým mechanismům je lze pootočit o 90°, takže sluchátka se dobře vejdou do koženkového pouzdra na zip, do jehož vnitřní kapsy lze poskládat také veškeré příslušenství. Výbava sluchátek Synchros S700 obsahuje ještě dva signálové kabely (každý o délce 1,3 m), zakončené lomeným poniklovaným 3,5mm jackem; oba mají třítlačítkové ovladače s mikrofonem, první je kompatibilní pouze se strojky Apple, druhý vyhovuje dalším smartphonům či tabletům s operačními systémy Android i Windows Phone. Kabely se připojují do sdružené přípojky pro přímý 2,5mm jack na dolní hraně levé mušle, která slouží ještě k dobíjení vestavěné LiIon baterie, s níž vydrží technologie LiveStage v provozu 28 hodin na jedno nabití. Sluchátka aktivuje velkoplošné tlačítko s logem na vnější straně levé mušle, kde je doplněné dvoubarevnou LED diodou: bílým svitem indikuje akci, oranžově bliká, když se výdrž baterie blíží ke konci i při nabíjení prostřednictvím přibaleného USB kabelu. O zapnutí a vypnutí technologie nás sluchátka informují rovněž jedním, respektive dvěma pípnutími, což ovšem průměrně vnímavý posluchač pozná sám.
 
Působivá iluze
Sluchátka hrají i vypnutá. V takovém případě sice nejsou zvukově přesvědčivá, ale dobře poslouží pro zhodnocení technologie LiveStage, nejlépe s nahrávkou pořízenou na koncertě (případně ve studio „naživo“). Pokud bereme v potaz, že neaktivní S700 charakterizují nižší citlivost a nepříliš transparentní výšky, žádné překvapení se nekoná: muzikanti se nám s nástroji opět nastěhovali do hlavy. S technologií LiveStage se však reprodukce stává vzdušnější a pocit, že se hudba dostává k ušním bubínkům zvenčí, je slyšitelný. Synchros S700 hrají jinak, než jsme byli až dosud zvyklí. Každý nemusí nutně přijímat povedenou variaci HRTF s nadšením, ale kdo neřeší elektronickou kalvárii signálu, může reprodukci vnímat jako atraktivní i přirozenější.
 
 
Sluchátka JBL SYNCHROS S700 (7 690 Kč)
Rivalové: Denon AH-D401 (6 290 Kč)
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑