Video

Publikováno 19. srpna 2014 | Tomáš Suchomel

0

Zamiř a pal!

Jak daleko vidíš, tolik informací získáš, zní jedna ze základních pouček vojenských stratégů. Podobným heslem se řídí relativně nová kategorie fotoaparátů s elektronickým hledáčkem a zoomovým objektivem, disponujícím přiblížením, jež ještě nedávno patřilo do říše snů. Čtyřicetinásobný zoom je základem, o kterém se nediskutuje a padesátinásobné, respektive šedesátinásobné přiblížení už také nejsou úplnou vzácností. Jedině Olympus ale napadlo doplnit svůj přístroj o prvek výrazně ulehčující fotografování se super dlouhým ohniskem.
 
Zrádnost detailu
Na pořízení snímku s využitím plného padesátinásobného zoomu objektivu zdánlivě nic není. Nastavit maximální přiblížení, zaměřit – ale jak? Objektivem s ekvivalentním ohniskem neskutečných 1200 milimetrů sice můžete přečíst menu v restauraci na druhé straně ulice, jenže zároveň vidí fotograf tak nepatrný výsek reality, že zaměření požadovaného objektu vyžaduje dlouhé kouzlení s opatrným postupným nazoomováním a stejně každý nepatrný pohyb fotoaparátu posune pole záběru o celé metry mimo.
Tvůrci SP-100 pro řešení sáhli do oboru palných zbraní. Výraz kolimátor neboli reflexní zaměřovač asi nikomu nic neřekne, pokud není zkušeným držitelem zbrojního průkazu nebo profesionálním vojákem. Když zabrousíme trochu do teorie, kolimace je optická transformace různoběžných světelných paprsků na rovnoběžné, které mají své ohnisko (jako každé rovnoběžky) teoreticky až v nekonečnu. Takto vytvořený záměrný obrazec se promítne na polopropustné sklíčko, a protože má rovinu ostrosti v nekonečnu, lidské oko ho vidí stejně ostře jako současně sledovaný obraz okolí. Pro jednodušší představu: na stejném principu fungují třeba průhledové displeje stíhaček nebo promítání údajů na čelní sklo u některých moderních osobních automobilů.
U průkopnického prvního fotoaparátu s touto výbavou je tento doplněk nazvaný Dot Sight součástí výklopné konstrukce blesku nad elektronickým hledáčkem. Celý mechanismus působí na pohled obskurně, ale je chytře dvojčinně navržen s možností výběru, zda chcete pouze blesk nebo i pohotovostní zaměřovač. V takovém případě se nad okulárem hledáčku objeví malé reflexní sklíčko s jasně červeným zaměřovacím kolečkem. Používání zaměřovače je velmi prosté a princip celé soustavy fotografujícího přirozeně donutí udržovat správnou polohu oka vůči fotoaparátu, protože jinak je zaměřovací obrazec vidět špatně či vůbec. Zrychlení procesu fotografování při využití velkého zoomu je skutečně světové. S Dot Sight během sekundy zaměříte bod zájmu, pak stačí sklouznout pohledem na displej a doladit kompozici snímku. Za jasného dne nejsou kupodivu žádné problémy s viditelností záměrného obrazce. Vyloženě neocenitelné jsou pak služby kolimátoru za šera nebo u nočního fotografování.
 
Velký malý kompakt
Světové prvenství kolimátoru ve spojení s 50x zoomem může vzbuzovat představy, že i zbytek fotoaparátu se bude pohybovat mimo běžný standard. Skutečnost je prostší, jako u většiny jiných EVF superzoomů jde i tentokrát o klasické komponenty kompaktního přístroje v robustním těle. Porovnání parametrů napovídá, že jde o sdílení komponentů s nejnovější generací běžných „krátkých“ kompaktů stejného výrobce, na čemž v zásadě není nic špatného. Obrazový čip je moderní konstrukce BSI, chybějící zabudované Wi-Fi nahrazuje podpora Eye-Fi a FlashAir bezdrátových karet, makrorežim zaostřuje už od pěti centimetrů a podobně. Odpovídá i výdrž napájení 330 snímků podle metodiky CIPA, na níž se díky LED zdroji světla nijak znatelně nepodepisuje ani občasné používání kolimátoru. Záznam videa s maximem Full HD 1920 x 1080 a 60 snímky za sekundu progresivně je plynulý i při zachycení rychlejšího pohybu. Ukládá jako MOV s kodekem H.264, za horšího osvětlení ale kvalita obrazu není špičková.
Jinými slovy je dobré mít na paměti, že navzdory klamání tělem máte v ruce přece jen kompakt a tomu přizpůsobit očekávání. Takže ano, díky snaživé optické stabilizaci se budete se moci všem pochlubit detailní fotografií kamzíka na druhé straně horského údolí, na otištění snímku v National Geographic to ale rozhodně nebude. Nicméně ani tak není při velkém nazoomování vždy jednoduché pořídit ostrý snímek, zejména pokud se spolehnete na expoziční automatiku. Ta se nezdá být uzpůsobena na míru danému přístroji v tom smyslu, že by nějak výrazně upřednostňovala co nejkratší expoziční časy nebo vyšší hodnoty citlivosti. Naštěstí v rámci rozšíření jsou proti běžným „kabelkovým“ kompaktů přidány poloautomatické i plně manuální režimy nastavení expozice, kde si jen trochu věci znalejší fotoamatér může parametry přizpůsobit.
Objektiv s 50x zoomem je lákadlem pro všechny zvídavé/zvědavé fotografy, kteří si nechtějí uběhat nohy. Navíc ve spojení s Dot Sight je taková zbraň velmi hbitě použitelná, na rozdíl od mnohé jiné konkurence. Přístroj jako celek je ale velmi jednoduchý, jen se základní výbavou, takže milovníky různých hračiček přidaných navíc asi nenadchne.
 
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT OLYMPUS SP-100: 10 990 Kč
Rivalové: Canon PowerShot SX50 HS (10 490 Kč); FujiFIlm FinePix SL1000 (8 490 Kč); Sony CyberShot DSC-HX300 (9 490 Kč)
 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑