Hifi

Publikováno 25. srpna 2014 | Pavel Víšek

0

Správná volba

Nejdostupnější regálovky 686 S2 figurovaly na pozici efektových soustav v doporučené 5.1 kombinaci pro domácí kino 683 Theatre (S&V 6/14), ale i když jejich koupí lze proti modelu 685 S2 „ušetřit“ 4 400 Kč, ve většině případů to nepovažuji za správné rozhodnutí. Nejde jen o to, že kontra oktáva má ve zvuku 685 S2 zastoupení reprezentativní, zatímco u malých monitorů 686 S2 zůstává pouze naznačena „nejvyššími“ tóny. Rozdíl v charakteristické citlivosti mezi oběma modely činí 3 dB, což je u logaritmické veličiny hodně, a tento deficit následně vyžaduje větší investici do integrovaného zesilovače s odpovídající výkonovou rezervou, která může financím pustit žilou citelněji. Soustavy 685 S2 se vyrábějí ve dvou provedeních na povrchu upravené imitací černě mořeného jasanu nebo bílou polomatnou vinylovou fólií a podle verze s odnímatelnými rámečky, potaženými černou, případně šedou průzvučnou tkaninou, respektive hliníkovými vsadkami s perforovanými vrchlíky nad kalotou tweeterů, anodizovanými do barvy titanu, potažmo světlého kovu.
 
Skvělý tweeter
Rozměry pravoúhlých kabinetů se proti předchůdkyním 685 změnily minimálně, nyní jsou o 5 mm užší i vyšší. Stěny tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 14 mm, zesílené vepředu o 12 mm deskami z kompozitního materiálu. Tweetery, jež všechny modely z řady 600 S2 spojují, pocházejí z vyšších firemních podlahovek CM10 (S&V 8/13): hliníkové kaloty o průměru 25 mm zde po obvodu zesiluje další hliníková vrstva, omezující vlastní kmity membrány a tedy i neharmonické zkreslení. Účinný pohon zajišťují dvojité neodymové magnety. Vysokotónové měniče uvnitř ozvučnic dostaly nautilovské trubice, které absorbují energii vyzařovanou zadními stěnami kalot a od čelních stěn jsou mechanicky (zčásti) odděleny gelovými lůžky, „filtrujícími“ sebemenší vibrace kabinetů. Inovace se dočkaly také středobasové reproduktory o průměru 165 mm s kónickými membránami z kevlarové tkaniny, které jsou ke košům uchyceny pryžovými vlnkami. Zpevňující středové kopulky jsou nově potažené černým sametem, takže plní i funkci fázových difuzorů (tato finesa se poprvé objevila u vyššího modelu B&W PM1, viz S&V 9/11). Pod středobasy ústí bassreflexové nátrubky Flowport se zdrsněným povrchem, který brání proudícímu vzduchu v nežádoucích akustických efektech. Přípojky na zadní stěně tvoří dva páry pozlacených šroubovacích terminálů, jež bez zkratovacích propojek umožňují bi-wiring i bi-amping a po „odzátkování“ si poradí také s banánky. Příslušenství obsahuje osm samolepicích podložek a dvě dvojdílné molitanové zátky, jež zúží (či zaslepí) bassreflexové otvory, což omezí vyzařování basů.
 
Méně není více
Pasivní elektrické výhybky s dělicím kmitočtem 4000 Hz pracují v zapojení 1. řádu (se strmostí -6 dB/oktávu) a osazeny jsou svitkovými kondenzátory a vzduchovými cívkami, což reprodukci nedegraduje významnějšími fázovými posuny signálu. Charakteristickou citlivostí soustavy představují nižší průměr a potřebují integrovaný zesilovač s větším výstupním výkonem. Jeho doporučovanou minimální hodnotu (25 W v každém kanále) ale nedoporučujeme, protože aby 685 S2 opravdu ukázaly, co dovedou, potřebují alespoň dvojnásobek. Ovšem řádně vybuzené nabízejí věcný, přesný i neutrální projev, transparentní čisté výšky, do detailu prokreslené střední pásmo a přesné basy v dostatečném objemu. Vynikající je i zobrazení prostoru. Záleží ovšem na správném umístění, optimální volbu představuje spojení s designově vyladěnými stojany STAV24S2B (pár stojí 4 960 Kč). Z parametrů je dobré zmínit minimální impedanci, která neklesá pod polovinu jmenovité hodnoty, takže soustavy neznamenají riziko pro žádný dobře navržený zesilovač.
 
Reproduktorové soustavy B&W 685 S2: 18 380 Kč
Rivalové: AE Radiance 1 (17 990 Kč); Monitor Audio Silver 1 (18 990 Kč)
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑