Multimédia

Publikováno 8. října 2014 | Jan Lodl

0

Číňan s českými rodiči

Český trh zažívá doslova invazi čínských značek mobilních telefonů. A uživatelé stále méně řeší, kdo telefon vlastně vyrábí. Není divu, dominance operačního systému Android totiž v podstatě vyřešila problém s nezvyklým ovládáním, obtížnou synchronizací apod. Dnes se prostě telefon prakticky od jakéhokoli výrobce ovládá téměř stejně, takže proslulost značky, alespoň v nižších kategoriích, hraje čím dál menší roli. 
To si zřejmě uvědomil i český distributor Setos. Ten si nechal v Číně vyrobit přístroj pod vlastní značkou Cube1 a uvedl ho nedávno na náš trh. V poměrně nabité konkurenci se tenhle kousek rozhodně neztratí. Velmi dobrá hardwarová výbava společně s nízkou cenou mu totiž dává reálnou naději na slušný prodej. 
 
Žádné čekání 
Zřejmě největší slabinou nejlevnějších smartphonů je příliš malá paměť RAM. Obvykle se v této kategorii setkáme s hodnotou 512 MB, a to se, zejména u aktivnějších uživatelů, projeví v poměrně pomalé odezvě. Jakmile totiž do mobilu nainstalujete více aplikací, místa v paměti se pro jejich běh už nedostává. U Cube1 jsou tyto obavy zbytečné, telefon totiž disponuje 1GB operační pamětí, odpovídající spíše střední třídě. Trochu horší je to s vestavěnou pamětí, která má kapacitu jen 4 GB, ale to lze vzhledem k integrovanému slotu pro paměťovou kartu tolerovat. 
V srdci přístroje navíc tepe čtyřjádrový procesor MediaTek (MTK6582M) taktovaný na 1,3 GHz. To vše dohromady dává telefonu skutečně solidní výkon, takže si bez problémů poradí i se dvěma telefonními účty. Pokud jste někdy v minulosti udělali špatnou zkušenost s dvousimkovými přístroji, s Cube1 na ni rychle zapomenete. Telefon je totiž rozhodně nejrychlejší Dual SIM přístroj, který jsem držel v ruce. 
Velkým plusem je určitě i nejnovější verze Androidu, tedy 4.4 KitKat. I se dvěma telefonními kartami je totiž odezva uživatelského rozhraní skutečně velmi svižná. Tím, že se výrobce nepokoušel o žádnou grafickou nadstavbu, se uživatel v menu rychle zorientuje a s ovládáním rozhodně nebude mít problém. Vše je přehledné a aplikace – včetně těch multimediálních – se velmi dobře ovládají. 
 
Kouzlo IPS 
K příjemnému dojmu z ovládání přispívá i podařený IPS displej s 5" (12,7cm) úhlopříčkou. Nabízí skutečně věrné podání barev a slušný jas, malou chybičkou na kráse je rozlišení pouze 540 × 960 bodů a také spíše průměrná čitelnost na slunci. Jenže s tím se setkáme i u modelů s daleko vyšší cenovkou. Na dotyk reaguje telefon velmi přesně, což platí i o psaní na klávesnici. I přes nižší rozlišení se na telefonu rozhodně neobávejte pustit třeba film. Cube1 bez problémů přehraje všechny běžné formáty, včetně matrjošky MKV, kde podporuje rozlišení až 720p. S použitím tohoto formátu a na relativně velké úhlopříčce se na filmy dá opravdu koukat a na cestách Cube1 s přehledem zastane funkci přenosného videopřehrávače. 
Drobné výhrady lze mít snad jen ke kvalitě hlasitého reproduktoru. Možná je to trochu dáno konstrukcí. I když je technologické zpracování telefonu opravdu solidní (na cenovou kategorii skvělé), přece jen jde o levnější plasty, které zvuku příliš neprospívají. Problém ale jednoduše vyřeší připojení sluchátek. Na ta v balení asi raději zapomeňte, ale s vlastními sluchátky nelze mít k reprodukci zvuku žádné vážnější výhrady. To pochopitelně platí nejen o zvuku k filmům, ale i pro poslech hudby. I v tomto případě zvládne telefon všechny běžné formáty, škoda jen chybějícího FLACu. 
Nezbytnou součástí dnešních chytrých telefonů je i fotoaparát. To je asi jediný prvek výbavy, která patří spíše do mírného podprůměru. Rozlišení 8 Mpix je na dnešní dobu poměrně málo, navíc kvalita fotografií není právě oslnivá. Obrázkům chybí větší ostrost a také barvy se poněkud slévají. Ale opět, vzhledem k cenové kategorii to není úplně zlé. 
 
CUBE1 G503: 2 990 Kč
Rivalové: Lenovo A830 (4 666 Kč); Prestigio MultiPhone 5044 (4 799 Kč)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑