Audio no image

Publikováno 13. října 2014 | Redakce

0

Jak na DAB+?

Zatímco televizní vysílání má přechod z analogového na digitální už za sebou, rozhlasové vysílání je teprve na jeho počátku. Přesto se rozhlasové přijímače pro stávající analogové vysílání už mohou začít zvolna chystat na odchod do sběrných surovin.

Digitální rozhlasové vysílání (DAB) tuzemských stanic může v současnosti přijímat už skoro polovina obyvatel naší republiky. Ale nejen domácích stanic. Se svými zkušenostmi s dálkovým příjmem DAB+ se s námi podělil čtenář Herbert Dupač ze západočeského Nejdku.

„Nejdek leží v nadmořské výšce 560 m n. m. v údolí otevřeném směrem na západ, částečně uzavřeném směrem na jih a zcela uzavřeném na sever (Tisovský vrch 1000 m n. m). Bydlím v bytovém domě obklopeném okolní zástavbou, přičemž antény pro dálkový příjem mám na balkoně ve výšce šesti metrů.

Protože se už víc než čtyřicet let zajímám o dálkový příjem rozhlasu a televize, zaujaly mě ve Stereu & Videu články o digitálním rádiu DAB+. Nejprve jsem si zakoupil přenosný VKV/DAB+ přijímač Sangean WFR-28F a začal experimentovat. Na vytaženou teleskopickou anténu (50 cm) jsem zachytil na frekvenci 222.64 v dobré kvalitě dvanáct stanic z vysílačů v Bavorsku (výkon 4 kW, vertikální polarizace), konkrétně Bayern 1 (stejný program pětkrát), Bayern 2, Bayern 3, Bayern plus, Bayern Klasik B5 Aktuel, B5+ a BR Verkeher. Následně jsem si pořídil osmiprvkovou anténu Yagi a podle návodu z knihy Karla Rothammela Antennebuch ji upravil na frekvenci 201 – 230 MHz. S ní jsem zachytil na frekvenci 229.072 dalších jedenáct stanic, konkrétně Absolut Relax, Antenne Info (2x), Antenne Bayern, Antenne TOP 40, Bayern, Bayern+, BR Klasik, Mega Radio Bayern Rock Antennne a Radio Galaxy. Nemám přesné informace, o jaký konkrétní vysílač se jedná, ale v úvahu přicházejí tři, všechny umístěné ve výšce cca 1000 m n. m.: Brotjacklrieger (vzdálenost od Nejdku asi 180 km), Hoher-Bogen (130 km) či Ochsenkopf (70 km).

Po těchto prvotních zkušenostech jsem si koupil tuner Yamaha T-D500, jehož test mě zaujal ve Stereu & Videu 6/13. S ním se v kombinaci s anténou Yagi zlepšil příjem bavorských stanic o sto procent. Na frekvenci 201.072 jsem navíc zachytil slabý signál dvanácti stanic ze saského vysílače Geyer Regional (výkon kolem 7 kW, vertikální polarizace), konkrétně MDR Figaro, MDR Info, MDR JUMP, MDR Klasik Surr., MDR (6x, např. Dresden, Lipsko aj.), MDR Klasik a MDR Sputnik. Ale protože tento signál nebyl použitelný, dokoupil jsem ještě zesilovač Terra MAO46 multiband, který má žádané III. pásmo 174 – 230 MHz. S ním přijímám signál z Bavorska na sto procent a za Saska odrazem od nejbližšího vrchu přes den na 60 – 70 % s častými úniky a v noci na 80 %. Pro hudební fandy, kteří mají rádi kvalitní reprodukci, je poslech DAB+ pohlazením na duši.“

Nechcete se i vy podělit se svými praktickými zkušenostmi z  příjmu digitálního rozhlasového vysílání?

Sestava antén: poslechová na generálním pásmu 172 – 1673 MHz a osmiprvková Yagi pro pásmo 201 – 230 MHz, výkon osm až deset dB.

Mapa pokrytí signálem DAB

Mapy pokrytí České republiky tuzemským digitálním rozhlasovým vysíláním jednotlivých operátorů.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑