Audio

Publikováno 28. října 2014 | Pavel Víšek

0

Zvuková síla

Latinské slovo momentum v klasické mechanice odpovídá hybnosti, což je vlastnost, která zní měničům elektrodynamických sluchátek libě. Stejnojmenná sluchátka se opírají o bezmála sedmdesátiletou tradici německé značky, jež zde na materiálech nijak nešetřila. Jenom usně pro čalounění hlavového mostu a náušníků dodává britská koželužna Pittards, mezi jejíž odběratele patří řada módních i sportovních značek. Ke dvěma provedením, vycházejícím z odstínu mušlí (slonová kost, hnědá), přibylo naposledy černé, vyladěné do elegantního barevného akordu, kde černá kontrastuje s nerezovou ocelí a sytě červenou izolace kabelů, průzvučné tkaniny na vnitřní straně mušlí i pevných nití, kterými je prošita kůže na hlavovém mostu.

Flexibilní paráda
Hlavový most tvoří pásek tvarované nerezové oceli, který se v horní části dělí na dva užší, obšité impregnovanou hrubší hovězí kůží a z vnější strany ještě polstrované; s decentním přítlakem (2,8 N) na hlavě sluchátka dobře i pohodlně sedí a oválné mušle z tuhého plastu lze výškově polohovat díky mechanismům, jež jim poskytují jistý stupeň volnosti, aby se přizpůsobily nerovnostem v okolí boltců. Každá je osazena měničem o průměru 40 mm, jehož membránu s lehkými kmitacími cívkami (ty jsou navinuty poměděným hliníkovým drátem) pohánějí neodymové magnety. Membrány chrání před poškozením hustě perforovaný plast, pronikání nečistot brání průzvučná tkanina. Ta tvoří součást měkkých náušníků, čalouněných jemnou jehnětinou. Prostor mezi měniči a ušními bubínky je dobře uzavřen a pochválit můžeme i pasivní izolaci vůči hluku z okolí. Kanály rozlišují litery L a R, vyražené na vnitřní straně hlavového mostu, ale i když je levý kanál opatřený dobře hmatatelným znakem Braillova písma, zrakově hendikepovaní se snáz zorientují podle jednostranně vyvedeného kabelu, který má přípojku pro přímý 2,5mm jack na dolní hraně levé mušle. Konektorem, jištěným proti vytržení bajonetovým uzávěrem, se připojují oba přibalené kabely: první o délce 1,4 m je vybavený třítlačítkovým ovladačem s integrovaným mikrofonem v kovovém těle, který je kompatibilní se strojky Apple, a končí 3,5mm jackem se sklopným mechanismem (ten podle potřeby konektor promění v přímou nebo zalomenou verzi), druhý klasické konstrukce o délce 1,2 m končí přímým 3,5mm jackem. Příslušenství obsahuje ještě adaptér na 6,35mm jack a kožené transportní pouzdro na zip s vnitřním polstrováním. Kontakty konektorů jsou poniklované, což je ze strany výrobce pragmatická volba (a nikoli snaha ušetřit), protože u osobního audia se vyskytují pozlacené přípojky ojediněle a z hlediska přechodového odporu je optimální kontakt mezi stejnými druhy kovů.

Absolutní zvuk
Žíly kabelů z bezkyslíkaté mědi jsou opatřeny houževnatou izolací, která podle výrobce zdárně odolává vysokým teplotám i poleptání kyselinami, což jsme samozřejmě nezkoušeli. Jmenovitá impedance 18 ohmů zaručuje, že sluchátka vybudí libovolný osobní přehrávač, chytrý telefon nebo tablet, pouze v domácích aparaturách se s jejich nízkou impedancí mohou některé sluchátkové zesilovače potýkat. Zvuk sluchátek s mušlemi uzavřené konstrukce je až překvapivě transparentní, ale současně neutrální a kmitočtově vyvážený, tedy – jedním slovem – přirozený. Výšky jsou čisté a lehké, středy do detailu prokreslené, basy plné a jisté. Značka Sennheiser se i u sluchátek Momentum přiblížila zvukovému ideálu, který tak dlouho známe z jejích audiofilských i studiových modelů.


SENNHEISER MOMENTUM: 7 990 Kč
Rivalové: B&W P7 (9 990 Kč, S&V 12/13); Yamaha HPH-PRO500 (7 490 Kč, S&V 2/13)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑