Audio

Publikováno 3. listopadu 2014 | Pavel Víšek

0

Malý šikula

Do pomyslné výkladní skříně značky Pioneer sice patří dražší modely, ale solidní výbavu dnes očekáváme i u jednodušších audiosystémů s kompaktními rozměry a v kuchyni, pracovně i maličké garsonce má X-HM32V co nabídnout. Vyrábí se v provedeních s černým nebo stříbřitým DVD receiverem, dvoupásmové reprosoustavy a stojánek pro přístroje Apple jsou však vždycky černé.

Podpora multimédií
Designově čistý čelní panel DVD receiveru tvoří jemně broušený hliníkový profil, ale veškeré ovládací prvky jsou plastové, což však na první pohled jen málokdo pozná. Bílý fluorescenční displej s bodovou matricí je jen řádkový, zato však nabízí velké, dobře čitelné znaky a delší informace „roluje“. S jeho ochranným organickým sklem na dolní hraně lícuje nízký podavač mechaniky, který vyjíždí víceméně celý, což usnadňuje manipulaci s disky. Vedle tlačítek základních funkcí představuje klíčový ovládací prvek velký knoflík vpravo, jenž reguluje nejen úroveň hlasitosti, ale také tónové korekce basů a výšek. Tlačítko Input pod vypínačem slouží k výběru vestavěných a připojených zdrojů signálu. Čelní port USB umožňuje přehrávat audio- a videosoubory z paměťových flashek i připojit libovolný strojek Apple, protože s výstupním proudem až 2,1 A uspokojí i energeticky náročné iPady: ty lze stejně jako iPhony či vybrané iPody umístit do přibaleného plastového stojánku, který však s otvorem pro protažení propojovacího kabelu není žádným dokem. Další přípojky tvoří sluchátkový výstup a linkový vstup pro osobní přehrávače (obě pro 3,5mm jacky). Mechanika načítá disky CD a DVD-Video včetně „pálenek“, FM tuner na oblíbené stanice pamatuje čtyřiceti předvolbami a podporuje základní funkce RDS. Konektivitu rozšiřuje bezdrátové rozhraní Bluetooth, byť podporuje jen základní profily a kodek SBC. Formátová kompatibilita se omezuje na nejnutnější, audiosoubory MP3 a WMA, komprimované video v DivX a statické obrázky JPEG, ty však mohou být uloženy na discích CD-R(W) a DVD±R(W) i paměťových flashkách. Z dekodérů prostorového zvuku je k dispozici minimální standard Dolby Digital. Díky vestavěnému tuneru lze X-HM32V využívat i coby inteligentní budík. Na zadním panelu je širší pouze nabídka tří videovýstupů: kompozitního, komponentního a HDMI v nespecifikované verzi. Dále zbývá zmínit dva páry šroubovacích terminálů pro připojení reprosoustav (zvládají vodiče menších průřezů), další linkový vstup, anténní zdířku a zásuvku pro flexošňůru. Tlačítka na čelním panelu jsou miniaturní, protože kompletní nabídku funkcí zpřístupňuje komfortně vybavený dálkový ovladač. Obsluha je díky interaktivním menu na obrazovce víceméně intuitivní. Zesilovač DVD receiveru pracuje ve třídě D, takže se při výstupním výkonu nejvýše 2× 30 W do čtyřohmové zátěže obejde bez velkého chladiče. Zvuk lze upravovat mimo zmíněných tónových korekcí i čtyřmi přednastavenými ekvalizačními křivkami a „posilovačem“ basů (P. Bass).

Kolibří monitory
Dvoupásmové soustavy potažené plastovou imitací černě mořeného dřeva nahánějí potřebný objem svou hloubkou, která však nepřesáhne většinu poliček, kde také možná na svých čtyřech pryžových patkách skončí. Stěny ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 9 mm, plastová deska vpředu přidává dalších 5 mm. Ochranné rámečky s průzvučnou tkaninou jsou odnímatelné. Oba reproduktory, vysokotónový (ø 50 mm) a středobasový (ø 100 mm), mají kónické papírové membrány. K propojení soustav s DVD receiverem slouží dvě pérové svorky, které najdeme zapuštěné na zadní stěně, kde také ústí bassreflexový otvor. Na to je třeba při umístění soustav v místnosti pamatovat alespoň minimálním odstupem od zadní zdi. Přibalené dva kusy měděnné dvoulinky (cca 2× 1,5 mm²) měří každý jeden a půl metru, což s rezervou odpovídá maximální stereofonní bázi. Na televizorech s menší obrazovkou není obrazu co vytknout, zvuk je kmitočtově vyvážený i dostatečně prokreslený. Pokud uvažujete o druhém audiosystému do malé místnosti, zasluhuje X-HM32V vaši pozornost.

PIONEER X-HM32V: 7 990 Kč
Rivalové: Philips BTD7170 (7 999 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑