Audio

Publikováno 6. listopadu 2014 | Pavel Víšek

0

Sloupky do nadměrných metrů

Jako první jsme si z nové řady v minulém čísle představili stojanové dvoupásmovky R-15M. Ty nalezneme mezi pěti typy „druhé zdola“, ale top model představuje právě R-28F, svým způsobem ekonomický klon podlahovek RF-82II ze starší série Reference II, který však na svého nástupce v přívlastkové sérii Reference Premiere teprve čeká. Typové číslo obou soustav má obdobnou logiku, byť informace dostáváme v opačném gardu: „osmička“ znamená průměr středobasového reproduktoru v palcích (203 mm) a „dvojka“ jejich počet. Povrchovou úpravu jediného černého provedení tvoří silná polymerová fólie se strukturou kartáčované oceli, která zčásti zasahuje až na čelní stěnu, kde tak efektněji vystupuje plastová maska z černého plastu. Odnímatelné ochranné rámečky s průzvučnou tkaninou téže barvy aretuje tucet plastových kolíků.

Objemné, leč stále kompaktní
Stěny přiměřeně tuhých pravoúhlých kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm. Stabilitu na svou výšku relativně úzkých soustav, které získaly vnitřní objem přes 80 litrů hlavně značnou hloubkou, zlepšuje přední ze dvou párů patek z tuhé pryže, jež na každé straně přesahují půdorys asi o 3 cm. Odhmotňovací hroty zde, žel, chybí a soustavy na ně nepamatují ani lůžky se závity (to samozřejmě není větší problém, protože třeba sada německé značky Analogis Spikes umožňuje jejich upevnění pomocí oboustranných samolepicích podložek). Osazení soustav je plně v režii firemních reproduktorů. Nepřímo vyzařující tweeter LTS (Linear Travel Suspension), který se v různých verzích objevoval rovněž u modelů z řad Reference II i opravdu referenční série Palladium, má kalotu z legovaného hliníku o průměru 25,4 mm; hluboký biradiální zvukovod Tetractrix, který v jeho hrdle doplňuje plastová konstrukce s ploškou pevného fázového difuzoru, směruje výšky do poslechové místnosti pod širokým vyzařovacím úhlem. Následuje tandem středobasových měničů o průměru 203 mm s kónickými membránami z tlakově vstřikovaného grafitu (ze stejného materiálu jsou i vyduté kopulky, zesilující membrány kolem středů), navenek paradoxně evokujícího patinovanou měď, které jsou ke košům uchyceny pryžovými vlnkami. Robustní feritové magnety jsou stíněné. Oválné bassreflexové otvory ústí na čelní stěně kousek nad základnami, soustavy proto nepotřebují větší odstup od zadní zdi. Zapuštěné plastové subšasi se dvěma páry šroubovacích terminálů najdeme vzadu dole; po odstranění zkratovačů lze pozlacené terminály připojit bi-wiringově (respektive bi-ampingově) a poradí si s reproduktorovými kabely zakončenými holými vodiči a (po „odzátkování“) též oblíbenými banánky.

Pro slabší zesilovač i velkou místnost
U pasivních elektrických výhybek se dokumentace omezuje na dělicí kmitočet 1800 Hz, který je na podlahovky poměrně nízký. Zmínku si u soustav se jmenovitou impedancí 8 ohmů zasluhuje vysoká charakteristická citlivost (98 dB/W/m), která výrazně vylepšuje výkonovou rezervu každého připojeného zesilovače, respektive umožní párem R-28 F ozvučit i větší prostoru. Citlivost jde hlavně na vrub nepřímo vyzařujícího (nebo také „tlakového“) tweeteru, jehož kalota má větší plochu nežli vstupní hrdlo navazujícího zvukovodu: kromě nadprůměrné citlivosti takové konstrukce charakterizují i vyrovnaná kmitočtová charakteristika a nízké zkreslení. Soustavy Klipsch R-28F se vyznačují dynamickým, kmitočtově vyváženým zvukem. Výšky jsou čisté, detailů dostatek a objem basů i jejich kvalita jsou na soustavy do 20 tisíc korun mimořádné. Mezi pozitiva testovaných podlahovek patří rovněž široká směrovost. Výborné zobrazení prostoru nahrávek je zásluhou dvoupásmové konstrukce.

KLIPSCH R-28F: 19 990 Kč
Rivalové: Srovnatelné soustavy v této kategorii na trhu chybějí.

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑