Audio

Publikováno 18. listopadu 2014 | Miroslav Werner

0

Samsung zve na hudbu v každé místnosti

Systém M5 využívá technologie, které má většina domácností již nainstalovány. Pevné či bezdrátové sítě, televizory, all-in-one systémy a také tablety či chytré telefony. Viditelnou (a hlavně slyšitelnou) část pak tvoří bezdrátové „reprosoustavy“. Ano, museli jsme použít uvozovky, neboť není obvyklé, aby na sobě reprobox, byť aktivní, měl ethernetový port a vestavěnou bezdrátovou komunikaci (a to dokonce v obou pásmech 2,4/5 GHz). Pokud by vám připojení přišlo složité (i přes přítomnost tlačítka WPS pro okamžité spojení s bezdrátovým směrovačem či access pointem), pak Samsung nabízí za velice slušnou cenu ještě speciální rozbočovač (hub), se kterým je připojení ještě jednodušší. Stisknete párovací tlačítko pro připojení další bezdrátové reprosoustavy, a tu pak pouze připojíte do zásuvky. Wi-Fi a pevná ethernetová síť pak nejsou jedinými možnostmi jak se k systému připojit, k dispozici je i Bluetooth a dokonce NFC.
 


Vejde se kamkoliv
Důležitou vlastností všech multiroomových (ať už drátových či bezdrátových) systémů je buď se dobře a nerušivě schovat, nebo alespoň dobře vypadat. Samsung Shape M5 plní obojí. Díky poměrně neobvyklému trojúhelníkovému tvaru (který bychom očekávali spíše u surroundových pasivních reprosoustav) si přímo říká o umístění do rohu místnosti, či obvykle špatně využitelných rohových polic. Pokud již máte rohy zastavěny, nezoufejte, na spodní části reprosoustavy je umístěna podpěrná nožička, takže reprosoustavy lze postavit i vertikálně. Navíc máme na výběr mezi bílou a černou variantou, M5 se tedy bude hodit v podstatě do jakéhokoliv interiéru. Obvyklé nectnosti bílých přístrojů, že se rychle upatlají a je na nich vidět každá šmouha, se není v tomto případě třeba obávat: kompaktní reprosoustavu lze snadno otřít a zdá se, že toho na povrchu mnoho neulpívá, i když máte při instalaci trochu špinavé prsty.

A co tedy vlastně umí?
Trochu už jsme to naznačili na začátku. Propojit lze teoreticky nekonečné množství kompatibilních jednotek, ať už se jedná o samotné multiroomové reprosoustavy, nebo další z řady Samsung zařízení. Nabízejí se především televizory, jež díky bezdrátovým reprobedýnkám získají na prostoru i zvukové kvalitě, které nemohou díky titěrným měničům montovaných do plochých konstrukcí jinak samy dosáhnout – hledejte modely kompatibilní s funkcí TV SoundConnect. Aby vše fungovalo, jak má, potřebujeme k nastavení nejlépe chytrý telefon či tablet, k dispozici je (zdarma) ovládací aplikace pro Android i iOS. Přímo na displeji pak nastavíme úlohu jednotlivých reprosoustav (například si je pojmenujeme podle místností) a určíme jim, jaký obsah mají přehrávat. Muziku a videa si soustavy dokážou vzít jednak z on-line služeb typu Pandora, Rhapsody, iTunes, TuneIn, Amazon Cloud a dalších, jednak z domácích úložišť DLNA. Porozumí si se zvukovými sobory WAV (PCM), MP3 (až do rychlosti 320 kb/s), nezaleknou se WMA, Ogg a ani FLAC (do maximálního rozlišení, které nabízí CD, tedy 44kHz a 16bit) a AAC (ovšem bez DRM). Jsou připraveny také na dekódování Dolby Digital (a DD plus) a také DTS pro případ TV vysílání s tímto zvukovým doprovodem, jednak pro přehrávání zvukové stopy -filmu uloženého třeba na tabletu. Mimochodem, mobilní operační systémy nejsou jediné, s nimiž si Shape M5 dovede „popovídat“, domluví se i s MacOS X a vyšším, a také s Windows XP a novějšími.
Zvukový přednes je velmi dobrý také díky poměrně slušnému objemu samotné reprosoustavy. Pro vytvoření dokonalejšího stereofonního či prostorového vjemu lze spárovat dvě až čtyři reprosoustavy. Basy neznějí plastově, výšky nejsou nakřáplé, celková reprodukce je nevtíravá, ale nikoliv neutrální, plní to, co by měl systém pro zvukovou pohodu plnit především: neunaví ucho a mysl ani při dlouhodobém poslechu.

SHAPE M5 (WAM551): 6 990 Kč, WAM250: 1 390 Kč
Rivalové: Sonos Play 3 (8 990 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑