Audio

Publikováno 23. listopadu 2014 | Pavel Víšek

0

Stereo pro dva

Cambridge Audio Aero 2 zvítězily v testu deseti „regálovek“, který přineslo S&V 1/14 v rubrice Audio. Vynikaly ve většině parametrů, rezerva zůstávala ještě v transparentnosti. Navenek soustavy Aeromax 2 odlišíme jen povrchovou úpravou klavírním lakem, který lze volit mezi černým a bílým, ten však sbírá plusové body nejen za „umělecký dojem“, ale podobně jako u koncertních křídel silná a dokonale rovná vrstva laku konstrukci kabinetů také zpevňuje. Kromě vylepšeného středovýškového měniče prošly soustavy dalšími inovacemi. Rozdíl 6 000 Kč v ceně mezi modely Aero 2 a Aeromax 2 není malý, ale ve zvuku je slyšet. Odnímatelný rámeček opět aretují magnety a u obou verzí je potažený černou průzvučnou tkaninou, která tentokrát vykazuje menší akustickou impedanci, navíc elipticky vydutý rámeček vystupuje do prostoru.

Nové papírové plástve
Stěny tuhých ozvučnic tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm, vyztužené nově ještě vnitřní příčkou: fortelnější provedení potvrzuje i hmotnost, která se u každé soustavy Aeromax 2 zvýšila o 0,44 kg. Rozměry se jinak téměř nezměnily, jen hloubka narostla o 24 mm, což jde částečně na vrub masivnějších terminálů. Čtvrtá generace středovýškových měničů BMR (Balanced Mode Radiator) se od předchozích odlišuje upravenou voštinovou konstrukcí, která získala lepší uniformitu ve všech směrech (jen pro celkový kontext – první dvě generace připadají na reproduktorové „kostky“ Minx, profil základního setu Minx 212 Stereo přineslo S&V 7/11). Měničům o průměru 46 mm zajišťuje rovinná papírová membrána v pryžovém závěsu mimořádně širokou vyzařovací charakteristiku, s níž se přesvědčivý stereofonní efekt neomezuje na jediné poslechové místo. Reproduktory BMR, u nichž plastový kryt vystřídala konstrukce z akusticky pasivnějších MDF desek, se však vymykají také kmitočtovým rozsahem, který se v dolní části překrývá se středotónovými typy. Konstruktéři si tak u pasivní elektrické výhybky mohli dovolit dělicí kmitočet 250 Hz a charakteristika zůstává v kritické části středního pásma s hojným zastoupením barvotvorných vyšších harmonických vyrovnaná. Dělicí kmitočet ani zapojení se ve srovnání se soustavami Aero 2 nezměnily, ale součástky v zapojení jsou kvalitnější, což platí jak pro cívky, tak i špičkové svitkové kondenzátory. Vnitřní kabeláž obstarávají štědře dimenzované vodiče z bezkyslíkaté mědi. Hlubokotónový reproduktor o průměru 165 mm má kónickou papírovou membránu (ve střední části zesílenou kolečkem z téhož materiálu), kterou s košem spojuje pryžová vlna. Bassreflexový otvor ústí na čelní stěně a v zrcadlovém horizontálním řezu kabinetem odpovídá pozici měniče BMR. Zapuštěné subšasi, které najdeme vzadu kousek nad základnou, obsahuje pár masivních šroubovacích terminálů, jež mají pozlacené kontaktní plochy a poradí si s reproduktorovými kabely zakončenými jak holými vodiči, tak i banánky.

Vyčištěný zvuk
S charakteristickou citlivostí 90 dB/W/m a jmenovitou impedancí 8 ohmů představují soustavy Aeromax 2 lehký nadprůměr a s jejich vybuzením si poradí víceméně libovolný zesilovač. Po svých předchůdkyních mají v genetickém kódu kmitočtově vyvážený zvuk a lehkost projevu, ale přibyla větší transparentnost i drobnokresba detailů ve středním pásmu a delikátnější výšky. O tento synergický efekt se dělí inovovaný tweeter s proudovou dráhou signálu, která je ošetřená od vstupních svorek až k reproduktorům. Zobrazení prostoru nahrávek je vynikající, to vše v rámci širokého homogenního zvukového pole.
 

CAMBRIDGE AUDIO AEROMAX 2: 17 990 Kč
Rivalové: V dané cenové kategorii na našem trhu chybějí.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑