Audio

Publikováno 30. ledna 2015 | Miroslav Werner

0

Malý systém pro velká očekávání

Nejčastějším východiskem pro podobné požadavky jsou mikrosystémy se dvěma reprosoustavami, případně se subwooferem jako nášupem pro tóny nejhlubší. Jejich typickým zástupcem je i Yamaha MCR-755. Řada MCR mikrosystémů japonské Yamahy sahá od „obyčejných“ sestav s CD mechanikou až po mašinky orientované čistě na síťové přehrávání z internetu a domácích úložišť. Semdsetpadesátpětka v ní zaujímá místo zajímavého univerzálu. V jedné skříni ukrývá stereofonní zesilovač, FM tuner (respektive DAB+ tuner pro ostatní regiony) a CD/DVD/BD optickou mechaniku. Vše doplňují dvě reprosoustavy v bílé či černé barvě. Perfektní technologické zpracování včetně hliníkového panelu završuje velmi dobře čitelný, nevtíravý, světlounce modrý bodový VFD displej.

Přijímač, či BD přehrávač?
Yamaha označuje mikrosystém jako Blu-ray receiver, čímž je na jednu stranu řečeno vše, na straně druhé bychom očekávali přece jen o něco víc vstupů. Chceme-li ho doplnit například o multimediální síťový přehrávač (nestačí-li nám integrovaný DLNA klient), či další zdroj signálu, musíme vést obraz přímo do zobrazovače a zvuk připojit do jediného vstupu analogovou cestou. BD mechanika akceptuje veškeré 12cm disky, tedy CD, DVD a BD včetně jedno- i dvouvrstvých a zapisovatelných či přepisovatelných (pro všechny tři zmíněné typy). Nezalekne se dokonce ani 3D Blu-ray, takže se v minimalistickém domácím kině může stát parťákem i 3D televizoru nebo dokonce videoprojektoru. Pak by však měl přijít ke slovu už i subwoofer, který lze připojit do linkového výstupu na zadní stěně. Subwoofer musí být tedy aktivní, což bývá u separátně zakoupené hrombedny v zemi zdejší zvykem (z firemních jmenujme např. YST-FSW 050 za zhruba 3 600 Kč).
Kvalita reprosoustav 2.0 je vysoká. I když při čelním pohledu vypadají poměrně titěrně, nezbytnou litráž dohánějí výraznou hloubkou. Jsou hlubší než vyšší či širší a na poklep dávají tušit, že jsou poměrně pevné až inertní, takže dokážou zabasovat v pravou chvíli pravým způsobem. Reprodukce je tradičně nezabarvená, až neutrální. BD receiver lze tedy s klidem doporučit i zájemcům o kvalitní stereofonní reprodukci z CD, ale třeba i z BD audio stop.
Reprosoustavám sekunduje digitální koncový zesilovač, vzhledem ke hmotnosti jednotky cca 3 kg a jejím komorním rozměrům ani jiný neočekáváme. Ten dopraví k měničům 30 W se šestiohmovou zátěží, přičemž se chlubí zkreslením na půl setině procenta THD (dlužno ovšem říci, že na 1 W výkonu). Vyšší zkreslení, které se nezbytně dostavuje na vyšších výkonech digitálních koncových zesilovačů, lze úspěšně filtrovat kvalitnějšími a kapacitnějšími kondenzátory. To Yamaha nejspíš činí, takže lze označit reprodukci i na vyšších hladinách hlasitosti bez uzardění za velmi slušné hifi. Přinejmenším v této cenové kategorii.


Na smartphone, domácí síť a ještě dál!
Přední USB konektor slibuje možnost připojení i jablečných zařízení, a to dokonce včetně dobíjení. Yamaha supluje i docela náročnou 2,1ampérovou nabíječku pro poslední generace smartphonů a tabletů. Výrobce zdůrazňuje, že při přehrávání z přenosných zařízení jsou v činnosti digitálně analogové převodníky v mikrosystému, nikoli v příspěvkovém zařízení. To je sice vzhledem k USB připojení jaksi nad slunce jasné, ale zároveň to znamená, že výrobce chce vypíchnout jejich kvality. A ty můžeme jen potvrdit.
Díky konektoru LAN na zadní straně (umožňujícímu mj. i upgradovat firmware) si Yamaha troufne i na domácí síťové zdroje. Komfort ovládání a rychlost reakcí DLNA nabídky souvisí se „železem na druhé straně“, tedy DLNA serverem. Při testu se servery „poháněnými“ Twonky a TVersity reagovala svižně, zobrazovala veškerý nabízený obsah a v rámci možností nabídla i komfortní prohledávání. Nezastoupí samozřejmě plně vybavené multimediální centrum s načítáním třeba ISO obrazů disků z NFS či CIFS sdílených složek, ale vzhledem k velikosti skříně si vyloženě říká, abychom na ni či vedle ní umístili nějaký ten multimediální přehrávač Dune či Egreat. K dispozici je nicméně, jako digitální doplněk FM tuneru, také možnost přehrávání internetových rádií. Pozor, může být nutný upgrade firmwaru, ale není třeba se ho obávat, stahuje se víceméně automaticky sám. K tomu přidává Yamaha jako třešničku na internetovém dortu možnost přehrávání z YouTube.
Jak jsme už konstatovali, zvukový projev mikrosystému je poměrně slušně neutrální, avšak není v žádném případě nudný. Osloví zájemce o klasickou, rockovou i popovou hudbu. Fandům domácího kina pak nabízí prostorovou simulaci 7.1 kanálu Air Surround Xtream, která je k dispozici například i u firemních soundbarů. Výsledek je skvěle prostorový a posluchač, či lépe řečeno divák, nebude konfigurací reprosoustav 2.0 (nebo 2.1) rozhodně strádat. Obrazově pak patří MCR-755 mezi vyšší standard. Nativní rozlišení 1920 x 1080p (i ve 3D) je stejně ostré jako přepočítané z DVD, obraz je bez blokového šumu a dalších neplech vyplývajících z digitální komprese.

YAMAHA MCR-755: 12 990 Kč
Rivalové: Momentálně na našem trhu ve stejné kategorii nejsou.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑